Tag

Tag: bóg

Wszystkie artykuły powiązane z tagiem bóg.

Czy wiesz, że Najlepszym lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek

Kościół

Czy wiesz, że Najlepszym lekarstwem dla człowieka jest drugi człowiek

Dzisiejsza Ewangelia ukazuje tragiczną historię człowieka chorego od wielu lat, który przez te długie lata pragnął uleczenia, pewnie modlił się o nie i robił wszystko, co było w jego mocy, by wyzdrowieć. I zdarzyło się, że wreszcie spotkał na swojej drodze Tego, który jest jedynym Lekarzem, i został przez Niego uleczony. Wydawałoby się, że osiągnął to, o czym marzył; można by sądzić, że wobec takiego cudu, którego doświadczył na sobie, jego wdzięczność wobec Dobroczyńcy powinna wręcz spowodować przylgnięcie do Niego. Tak było np. w przypadku uzdrowionego przez Pana Jezusa – po drugiej stronie Jeziora Galilejskiego – człowieka opętanego. Chciał on pozostać z Jezusem, ale Pan Jezus nie zgodził się na to. Jednak w przypadku chorego z dzisiejszej Ewangelii okazało się, że „przydarzyło mu się coś gorszego”: przydarzył mu się grzech niewdzięczności i zdrady wobec Dobroczyńcy. Wydaje się, że uzdrowiony zupełnie zapomniał o Dobroczyńcy. Zamiast okazać wdzięczność, chory, lękając się o siebie,

fot. M. Lubecka

Kościół

Egzorcyzm to nie hokus-pokus

Na początku stycznia tego roku cały kraj obiegły informacje o czteroosobowej rodzinie z Lublina, która miała „odprawiać egzorcyzmy” na własną rękę w swoim mieszkaniu. Z powodu krzyków i hałasu, jakie dobiegały z domu, sąsiedzi wezwali pogotowie, policję. Wszyscy członkowie trafili do czterech różnych szpitali psychiatrycznych. Sprawę bada prokuratura. Natomiast kilka lat temu media obiegła wiadomość o „egzorcyzmach”, jakie dorosłe dzieci urządziły swojej 75-letniej matce. Ponieważ schorowana kobieta podobno nie chciała wyrzec się szatana, syn bił ją tak długo, aż zmarła.

Świat próbuje ukryć prześladowania chrześcijan

Kościół

Świat próbuje ukryć prześladowania chrześcijan

Ojciec Święty Franciszek wyraził swoje wielkie ubolewanie z powodu krwawych zamachów w pakistańskim Lahaurze. Dwaj muzułmańscy ekstremiści wysadzili się tam przed kościołami, zabijając przynajmniej 14 chrześcijan i raniąc kilkadziesiąt osób.

Bóg pragnie z nami więzi miłości

Kościół

Bóg pragnie z nami więzi miłości

Dzisiejsze czytania przynoszą bardzo wyraźne wskazania, czego Bóg od nas oczekuje. Prorok Ozeasz chyba pierwszy użył obrazu miłości oblubieńczej do przedstawienia więzi Boga z człowiekiem. Dzięki niemu ten obraz bardzo mocno wszedł do języka biblijnego. W dzisiejszym czytaniu mówi wyraźnie w imieniu Boga: Miłości pragnę, nie krwawej ofiary, poznania Boga bardziej niż całopaleń (Oz 6,6). Żywa relacja z Bogiem jest źródłem naszego życia.

Przestrzeganie prawa prowadzi nas do więzi z Bogiem

Kościół

Przestrzeganie prawa prowadzi nas do więzi z Bogiem

Patrzcie, nauczałem was praw i nakazów, jak mi rozkazał czynić Pan, Bóg mój, abyście je wypełniali w ziemi, do której idziecie, by objąć ją w posiadanie. Strzeżcie ich i wypełniajcie je, bo one są waszą mądrością i umiejętnością (Pwt 4,5n).

O. Leon Knabit (fot. YouTube)

Kościół

O. Knabit: Jak sobie radzić z duchową depresją?

W dzisiejszych czasach coraz głośniej mówi się o dotykającym wielu problemie depresji. Do publicznej świadomości z wolna przebija się fakt, iż tysiące ludzi cierpią na tę chorobę – i to właśnie słowo „choroba” często budzi zdumienie. Z czym kojarzy nam się depresja? – Ze smutkiem, z rozpaczą. A więc czy człowiek smutny jest chory?

Ojciec Święty Franciszek (fot. Flickr, Aleteia Image Department)

Kościół

Proste rzeczy, pokora - oto styl Boga

Bóg działa w pokorze i ciszy, a jego styl nie jest spektakularny. W ten sposób Papież skomentował podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty wyrzuty, jakie czyni Jezus mieszkańcom Nazaretu, o czym słyszymy w dzisiejszej Ewangelii - podaje Radio Watykańskie.

Miłość należy do Boga!

Kościół

Miłość należy do Boga!

Najważniejszym wydarzeniem w Starym Testamencie było zawarcie Przymierza z Bogiem. Ono zmieniło rodzaj relacji człowieka do Boga. Pomiędzy Bogiem i Izraelem doszło do szczególnej więzi. Dzisiejsze pierwsze czytanie przedstawia ją krótko:

Tomasz Terlikowski (fot. TV Republika)

Wiadomości

Terlikowski: Czemu harcerze chcą być wierni, skoro usuną Boga?

„Jeżeli chce się zastąpić słowo „Bóg” „sprawiedliwością i prawdą” to trzeba dowieść, że są to wartości absolutne, trzeba dotrzeć do źródła tych wartości. Oni z góry przyjmują, że są to wartości wyższe, transcendentne, nie sięgając do ich źródeł” – przekonywał na antenie Telewizji Republika jej redaktor naczelny, Tomasz Terlikowski.