Terlikowski: Czemu harcerze chcą być wierni, skoro usuną Boga? - zdjęcie
27.02.15, 18:15Tomasz Terlikowski (fot. TV Republika)

Terlikowski: Czemu harcerze chcą być wierni, skoro usuną Boga?

23

„Jeżeli chce się zastąpić słowo „Bóg” „sprawiedliwością i prawdą” to trzeba dowieść, że są to wartości absolutne, trzeba dotrzeć do źródła tych wartości. Oni z góry przyjmują, że są to wartości wyższe, transcendentne, nie sięgając do ich źródeł” – przekonywał na antenie Telewizji Republika jej redaktor naczelny, Tomasz Terlikowski.

W ten sposób odniósł się do zmiany harcerskiej przysięgi, z której ma zostać wycofane słowo „Bóg”.

Zdaniem Terlikowskiego zmiany są zupełnie niepotrzebne i to nawet z punktu widzenia dość liberalnego. Bo przecież „Bóg” to „formuła maksymalnie ekumeniczna, tam nie ma sprecyzowania, o jakiego Boga chodzi, może to być Bóg każdej z religii” – uważa publicysta.

Zauważył też, że słowa nowej przysięgi mają brzmieć: „Mam szczerą wolę służyć prawdzie, sprawiedliwości i Polsce”. Jednak najpierw trzeba byłoby zdaniem Terlikowskiego dowieść, że są to wartości absolutne.

kad/telewizja republika

Komentarze (23):

anonim2015.02.27 18:38
@AirWolf ==Jeżeli chce się zastąpić słowo „Bóg” „sprawiedliwością i prawdą” to trzeba dowieść, że są to wartości absolutne, trzeba dotrzeć do źródła tych wartości.== Niby w jakim celu? W celu eliminacji patologii, która się nazywa relatywizm aksjologiczny. Czyli - moja prawda jest lepsza niż twoja,bo nawet jak lepsza jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza
anonim2015.02.27 19:11
Terlikowski robi z igły widły,jest były członkiem ZHP czy za bardzo się martwi o stan harcerstwa?-większym bólem jest ustawa o dofinansowaniu która była pisana pod ZHP a resztę org. harcerskich rząd olał.
anonim2015.02.27 19:13
,,No i gdzie jest napisane, ze harcerze mają coś przysięgać na wartości absolutne" ,,Skauting for boys" autorstwa Baden Powella-założyciela Harcerstwa .
anonim2015.02.27 19:55
Za leniwy by sam ją przeczytać?,poza tym książkę oddałem na poczet swojej drużyny na odchodne więc kaplica.
anonim2015.02.27 19:57
No "brawo" administracja Frondy - widzę, że pisanie otwartym tekstem wulgaryzmów stało się "normalnym" zwyczajem w komentarzach...POgratulować, POgratulować... administratorzy
anonim2015.02.27 20:17
Do ethosu harcerstwa od samego początku należały dwie wartości: wierność Bogu i Ojczyźnie. Różne "podróbki" harcerstwa takie jak stalinowscy pionierzy czy peerelowska Harcerska Służba Polsce Socjalistycznej, to są tylko podróbki, które nie przetrwały próby czasu. Jeśli dawkinsowscy ateiści chcą sobie tworzyć jakieś swoje "harcerstwo bez Boga" to nich sobie tworzą. Ale na własny rachunek.
anonim2015.02.27 21:20
http://pl.wikiquote.org/wiki/Robert_Baden-Powell ,,Jeżeli nasz skauting miałby być bez Boga, lepiej żeby go nie było" Jeden z cytatów Powella,szach mat powietrzny ciapku
anonim2015.02.27 21:24
AirWolf, choćbyś wył nie wiem jak mocno: Harcerstwo zawsze było jest i będzie wierne Bogu i Ojczyźnie. Twoje stalinowskie pomysły na harcerstwo nie mają żadnych podstaw w tym ruchu. Kropka.
anonim2015.02.27 21:25
Czyli to co wyprawia ZHP jest abominacją idei Powella,możesz nawet ojca wszystkich harcerzy nazywać rasistą czy jakoś tak,twoje jęczenie nic nie zmieni. ,,Jeżeli wzmożeni religijnie frondziarze chcą sobie tworzyć swoje wzmożone religijnie harcerstwo, to niech je sobie tworzą" Istnieje takie : Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego ,,Zawisza"
anonim2015.02.27 21:34
Hitch czy jesteś lub byłeś harcerzem że się wypowiadasz w jego imieniu?
anonim2015.02.27 21:46
sebinus Hitchowi pomyliło się harcerstwo z pionierstwem.. Hitch nigdy nie był polskim harcerzem. On był co najwyżej radzieckim pionierem.
anonim2015.02.27 21:52
Hitch wytrzeźwiej...
anonim2015.02.27 22:15
Najlepszym przykaldem jakie znaczenie maja hasła _ wiernośc bogu maja nie tylko posty nienawidzących ludzi frondowiczów ale np taka działalnośc stowarzyszenia YMCA. http://www.fakt.pl/wydarzenia/dyrektora-mlodziezowego-stowarzyszenia-pedofilem-pedofil-z-krakowa,artykuly,501627.html
anonim2015.02.27 22:18
Gandalf a ty jesteś zwykłym mitomanem . Twoje przeswiadczenie o znajomosci t=eologii i madrości jest i smieszne i załosne :) jest tak prymitywne, że rozprawiłby się z toba w kwestiach teologicznych zwykły licencjat katecheta ale zazdroszcze samopoczucia smieszny człowieczku w magicznym kapelusiku :)
anonim2015.02.27 22:30
Gandalf zarz ci udowodni w stylu - My Gandalf oznajmiamy..." :)
anonim2015.02.27 23:28
@Hitch, odpisałem Ci w tym temacie o synodzie i rozwodach, przeczytaj to, bo to kurde dość istotne.
anonim2015.02.27 23:33
Tutaj Pan TT znowu przesadził. O tutaj : "Jednak najpierw trzeba byłoby zdaniem Terlikowskiego dowieść, że są to wartości absolutne." ŻE CO??? Niestety panie Terlikowski to my Chrześcijanie mamy obowiązek udowadniać światu że Bóg jest wartością absolutą taka jest nasza rola. Świat nie musi panu udowadniać tego że prawda to wartość! Pan sobie kpi? Pan nie wie że prawda to wartość? Prawda i sprawiedliwość Panie Terlikowski SĄ WARTOŚCIAMI ABSOLUTNYMI TAKŻE W OCZACH BOGA. Zresztą dlaczego trzeba dowodzić że sprawiedliwość jest absolutna? Dlaczego Panu TT trzeba wszystko dowodzić gdy coś idzie nie po jego myśli?
anonim2015.02.27 23:46
Ja piernicze, jak mozna pisac takie bzdury i jeszcze w to harcerzy miszac. Jak mniemam terlikowski niegdy harcerzem nie byl o wartosciach ktore nie odwoluja sie do Boga nie slyszal....
anonim2015.02.28 2:33
O co larum skoro to tylko plotka. Dzwoniłam do komendanta horągwi krakowskiej i mówił że zjazd dopiero w 2017 i nic jeszcze nie wiadomo o zmianie przysięgi, i żeby być spokojnym bo to nie przejdzie.
anonim2015.02.28 6:24
Zmarginalizowani społecznie i sfrustrowani ateiści zawsze wtedy gdy w jakiejś organizacji świeckiej pojawiają się jakiekolwiek odniesienia do Boga czy do religii dostają piany na ustach. Harcerstwo od samego początku było zbudowane na ethosie służby Bogu i Ojczyźnie. Wszelkie próby usuwania odniesienia do Boga kończyły się albo porażką takich prób albo upadkiem tych struktur harcerskich, które takie rozwiązania przyjęły. Harcerstwo nie jest organizacją religijną, za pierwszy cel swojej działalności nie stawia jakiejś "ewangelizacji" czy "prowadzenia ludzi do zbawienia". Jednakże harcerstwo będąc organizacją w pełni świecką, realizując cele zupełnie "świeckie" czyni to w ścisłym powiązaniu z wartościami religijnymi. W harcerstwie jest jak najbardziej miejsce dla ateistów, pod jednym wszak warunkiem: taki ateista nie może występować przeciwko fundamentalnym zasadom harcerstwa. Odniesienie do Boga, wierność Bogu jest jedną z fundamentalnych zasad harcerskich. Odrzucenie tej zasady zawsze prowadzi do rozwalenia tych ideałów, którym harcerstwo zawdzięcza swoją popularność i na których opiera się cała wartość harcerstwa.
anonim2015.02.28 6:50
Proponowana rota przyrzeczenia harcerskiego, w której zamiast ślubowania wierności Bogu jest wpisana zasada poszukiwania Prawdy i Sprawiedliwości stanowi ewidentne przeciwstawienie "wierności Bogu" jakiemuś bliżej nieokreślonemu "poszukiwaniu" jakiejś bliżej nieokreślonej "Prawdy i Sprawiedliwości". Owszem statut ZHP nie definiuje też w żaden sposób osoby Boga, można zatem przyjąć że w tym statucie osoba Boga również jest bliżej nie określona. Jeżeli ateista harcerz chce być wiernym Prawdzie i Sprawiedliwości, niech sobie prywatnie wstawi w miejsce słowa "Bóg" znajdującego się w rocie przyrzeczenia taką wartość jaką jest "poszukiwanie Prawdy i Sprawiedliwości" i problem sumienia będzie rozwiązany! W harcerstwie nikt nikomu specjalnie nie narzuca tego w jaki sposób harcerz ma rozumieć słowo "Bóg" jednakże to słowo, właśnie jako słowo oznaczające wartość absolutną jakimi mogą być też Prawda i Sprawiedliwość jest słowem jak najbardziej uniwersalnym. Tyle tylko, że zmarginalizowani społecznie i mentalnie ateiści nie są w stanie tego ani zaakceptować ani zrozumieć. Stąd cały ich bunt i cała ta pożałowania godna hucpa!
anonim2015.02.28 9:05
Niech się zapisują do ZSMP skoro Bóg im przeszkadza. POpierdoleni liberałowie, współczesna ciemnota.
anonim2015.02.28 17:47
@Gandalf “nikt nikomu specjalnie nie narzuca tego w jaki sposób harcerz ma rozumieć słowo "Bóg”” Nie bardzo rozumiem takie podejście. Tzn. jakbym sam był wierzącym katolikiem, to chyba bym chciał, żeby było jasne, że chodzi o Boga takiego, jakim go widzi Kościół a nie jakieś płaskoziemskie pojeby chociażby. I jeśliby organizacja miała się otworzyć na ateistów, to bym wolał nie zmuszać ich do przysięgania na Boga - o ile wiem, popełniają wtedy świętokradztwo?