Apelując do europejskich parafii o udzielenie gościny rodzinom uchodźców, Franciszek miał na myśli wspólnoty parafialne, jako społeczności żyjące na danym terytorium, a nie tylko proboszczów czy plebanie – oświadczył watykański rzecznik prasowy, komentując wczorajszy apel Ojca Świętego podczas południowej modlitwy na Anioł Pański. Odnosząc się z kolei papieskich oczekiwań względem wspólnot zakonnych ks. Federico Lombardi SJ zauważył, że przywodzi to na myśl słowa, które Ojciec Święty wypowiedział przed dwoma laty w rzymskim ośrodku dla imigrantów. Wezwał wówczas zakonników, by udostępniali uchodźcom opustoszałe na skutek braku powołań klasztory.

Do papieskiego apelu ustosunkował się również patriarcha Louis Sako, jeden z najważniejszych zwierzchników chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Przyznał, że solidarność jest wymogiem chwili, ale ważniejsze jest przywrócenie pokoju na Bliskim Wschodzie. „Nie możemy być sentymentalni. To nie rozwiązuje problemu, ale jeszcze bardziej go komplikuje. Lepiej budować pokój w naszych krajach” – podkreślił abp Sako. Jego zdaniem za mało myśli się konsekwencjach aktualnej fali migracyjnej, o tym co się stanie z tymi odizolowanymi rodzinami. „Jak się zintegrują? Nie znają języka, zostawiają wszystko i trafiają do środowisk, w których jest inna kultura, inna mentalność i natrafiają na mur” – podkreślił chaldejski patriarcha Bagdadu.

<<< MUSISZ TO PRZECZYTAĆ! JAK BÓG SZUKA CZŁOWIEKA i PO CO? >>>


<<< KONIECZNIE PRZECZYTAJ! O DUSZACH ZMARŁYCH KTÓRE SIĘ Z NAMI SPOTYKAJĄ! PO CO? >>>


Są też już pierwsze reakcje Kościołów europejskich. We Francji, która jest dla migrantów jednym z głównych punktów docelowych, biskupi podkreślają, że ich diecezje już od dawna pomagają uchodźcom, i to w sytuacji, gdy większość Francuzów sprzeciwia się przyjmowaniu nowych migrantów. Kard. Philippe Barbarin z Lyonu przyznał, że apel Franciszka może przynieść dobre skutku, wprowadza bowiem powszechną mobilizację sumień. Jego zdaniem propozycja jest realistyczna. Francuskie parafie, których skądinąd jest po reorganizacji struktur Kościoła dość mało, mogą sobie pozwolić na przyjęcie jednej rodziny uchodźców.

Inaczej jest natomiast na Węgrzech. Kard. Peter Erdo, skądinąd przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy zapowiedział, że węgierskie parafie nie są w stanie odpowiedzieć na apel Papieża. W ten sposób wchodziłby bowiem w konflikt z prawem – wyjaśnił stołeczny arcybiskup.

Natomiast pełną dyspozycyjność względem migrantów zadeklarował Kościół we Włoszech. Przewodniczący episkopatu kard. Angelo Bagnasco podziękował Franciszkowi za wczorajszy apel i zapewnił, że parafie przyjmą rodziny uchodźców.

Również katolicki prymas Anglii i Walii zapowiedział, że jego Kościół odpowie na apel Papieża o wspaniałomyślne wsparcie dla tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów. Kard. Vincent Nichols zaapelował do rządu o przyznanie niezbędnych środków finansowych, które pozwoliłyby na przyjęcie uchodźców. Katolików natomiast wezwał do modlitwy i działania. Zapowiedział, że w niedługim czasie wydane zostaną wytyczne, jak odpowiedzieć na tę kryzysową sytuację. Zaprosił też do udziału w modlitewnym czuwaniu za migrantów, które odbędzie się jutro przed londyńską katedrą.

bjad/radio watykańskie

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Mocny, rzeczowy wpis przeciwko nielegalnym imigrantom, usunięty z dyskusji. PRZECZYTAJ!

Wstrząsające! Tak wygląda relacja Polaka z napadniętego przez imigrantów autokaru!

Gen. Polko dla Fronda.pl: Polska nie poradzi sobie z nielegalnymi imigrantami!

Dlaczego UE nie może powiedzieć uchodźcom NIE?

Grzesik: Polacy: Kościoły obsmarowane ekskrementami - NIE!!!

Węgry: Imigranci zostawili pobojowisko!

Terlikowski: Kilka pytań praktycznych w sprawie przyjęcia przez parafię uchodźców

Ks. Waldemar Cisło dla Fronda.pl: Pomoc imigrantom to zadanie państwa, a nie Kościoła