Halina Bortnowska pisze list do pacjenta, który skarży szpital za namaszczenie - zdjęcie
29.01.14, 18:43Pacjent w szpitalu (fot. Sxc.hu)

Halina Bortnowska pisze list do pacjenta, który skarży szpital za namaszczenie

17

Wiele razy pisaliśmy na Fronda.pl o sprawie Jerzego R., który domagał się od szpitala klinicznego w Szczecinie 90. tysięcy złotych. Powodem był to, że gdy pacjent w śpiączce farmakologicznej, katolicki kapłan udzielił mu namaszczenia chorych.Sądy niższych instancji pozwy oddalały, ale Sąd Najwyższy uznał, że sakrament namaszczenia udzielony bez zgody pacjenta narusza jego wolność. Dlatego zwrócił sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Ostatecznie Sąd Apelacyjny zadecydował, że Jerzy R. nie dostanie odszkodowania. „Nie udowodnił, by doznał z tego powodu szkody psychicznej czy fizycznej” - argumentował. „Pokrzywdzony” pacjent ma prawo ponownie zaskarżyć wyrok do Sądu Najwyższego. I już zapowiedział, żę to zrobi.

Tymczasem list do niego pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Halina Bortnowska, która o całej sprawie czytała z wielkim smutkiem. „Zgodnie z Twoim poglądem na świat taki gest może nie ma żadnego znaczenia – to puste mumbo-jumbo. A może jednak to coś, co ma wartość? To gest ludzki, prastary obrządek niesienia ulgi ciału. Wierzący modlą się przy tym, bo chcą, by to Ci pomogło” - pisze Bortnowska.

Publicystka przeprasza też Jerzego R. za krzywdy, które być może wywołały jego podejrzliwość. Prosi także mężczyznę, by jeszcze raz przemyślał całą sprawę. „Czy aby nie ma w tym fanatyzmu symetrycznego wobec fanatyzmu, o który podejrzewasz udzielającego namaszczenia?” - pyta Bortnowska. I dodaje, że to postawa nieustępliwej wrogości jest przyczyną zła, życząc na koniec Jerzemu R. zdrowia.

Beb/Tygodnik Powszechny 

Komentarze (17):

anonim2014.01.29 19:08
Szkoda mi tego człowieka, ludzie w dobrej wierze chcieli mu pomóc (bez narażania go na jakiekolwiek negatywne konsekwencje), a on biegnie z tym do sądu.To tak jakbym jechał samochodem na bardzo ruchliwej drodze, złapał kapcia i zaczął naprawiać na poboczu. Widząc, że nie mam trójkąta, ktoś podjeżdża i umieszcza go w odpowiedniej odległości aby jadący widzieli, że maja zwolnić i bezpiecznie mnie wyminęli. A ja zamiast podziękować biegnę do sądu, że ktoś naruszył moją "strefę naprawy". :) Przy gestach pomocy ideologie chowa się w kieszeń i dziękuje się człowiekowi za chęć udzielenia pomocy. Współczuję temu człowiekowi, że nie potrafi dostrzec tego, że zrobiono to w TROSCE o niego.
anonim2014.01.29 19:19
Ciekawe, kiedy ktos wpadnie na zaskarzanie mormonow, ktorzy dokonuja masowych chrztow posmiertnych?
anonim2014.01.29 19:30
Ale przecież tu o kasę chodzi, nie o jakieś przekonania. Tak jak o kasę i rozrywkę chodzi więźniom masowo piszącym pozwy przeciw zakładom karnym. I wielu innych cwaniaków gotowych jest zrobić wiele dla kasy.
anonim2014.01.29 19:46
@Max49: "Nie życzył sobie tego. Ma własne poglądy. Należy to uszanować." Skoro sobie nie zyczyl, to powinien powiedziec :)
anonim2014.01.29 19:52
Ciekawe kogo pozwie o odszkodowanie jak po śmierci będzie musiał, (pewnie wbrew swojej woli), stanąć na sądzie, przed Bogiem.
anonim2014.01.29 20:10
Chociaż Tygodnik Powszechny to szkodliwe pismo bo siejące zamęt a i zgorszenie to czasem piszą tam mądrzy ludzie. Przeważnie kobiety bo Pani Bortnowska pokazała tym wywodem piękny gest. Dziękuję.
anonim2014.01.29 20:20
"Za to, ze naruszono jego konstytucyjne prawo do nieuczestniczeina w obrzadkach religijnych. " Tyle że on w żadnych obrządkach nie uczestniczył. A jeśli uczestniczył to w takim samym stopniu co znajdujący się na sali taboret czy lampa. Sąd na wstępie powinien takiemu gościowi przywalić kilka tysięcy kary za mieszanie powagi sądu do antykatolickiego pajacowania i drugie kikla tysięcy za próbę wyłudzenia odszkodowania.
anonim2014.01.29 20:31
@Drowish: w naszej kultrze domniemuje sie zgode/przyzwolenie na ratunek/pomoc czlowiekowi. Dlatego tez karetka i lekarze ratuja nieprzytomnych nie pytajac sie o ich zdanie. A z jakiej kultury Ty sie wywodzisz?
anonim2014.01.29 21:17
@Fascination "Jeżeli z życzliwości powierzę Twój los Lucyferowi to podziękujesz za troskę i pomoc?" Spoko, dopóki będę trzymał z Jezusem, to możesz sobie powierzać mój los komu chcesz. :) Ja w Lucyfera wierzę,a jeśli ktoś nie wierzy w Boga, to co mu przeszkadza sakrament namaszczenia (przecież nie ma on dla niego mocy)? I nasuwa się pytanie, jak ktoś nie życzy sobie sakramentu od Boga (twierdząc, że w Niego nie wierzy), to ciekawe z KIM trzyma? Pozdrawiam.
anonim2014.01.29 21:19
PS. W Lucyfera wierzę w znaczeniu, że wierzę w jego istnienie.
anonim2014.01.29 21:55
Drowish "ale zgadzam sie, ze pieniadze sie mu nie nalezaly. " konstytucyjne prawo do nieuczestniczeina w obrzadkach religijnych. I co , za złamanie podstawowej normy konstytucyjnej nie ma żadnej sankcji , to znaczy kto chce i kiedy chce może ją złamać ? czyli tego brawa NIE MA ???
anonim2014.01.29 22:26
Drowish Myślę , że to tylko wierzchołek góry lodowej. Istnieje duże prawdopodobieństwo łamania prawa do nieuczestniczenia obrzędach religijnych w placówkach oświatowych , opiekuńczych , wychowawczych prowadzonych przez Kościół. Te sprawy powinny się znaleźć pod baczną obserwacją instytucja państwa. Bo jak dzieci czy osoby upośledzone mogą wymusić swoje prawo do nieuczestniczenia w obrządkach religijnych w ośrodkach zamkniętych prowadzonych np. przez zakony
anonim2014.01.30 0:19
@Drowish (6:48 po południu) "Za to, ze naruszono jego konstytucyjne prawo do nieuczestniczeina w obrzadkach religijnych" Gdyby osoby skupione wokół trumny mojej prababci w 1979 roku zobaczyły, że 30 lat później będzie można pisać takie głupoty, to pewnie by nie uwierzyli. Chłopcze, Ty najpierw dorośnij, a dopiero potem zacznij robić takie oceny, OK?
anonim2014.01.30 7:21
Czyli koleś nie wierzy w piekło i niebo. Nawet nie zastanowił się, że może się mylić. Komuniści, którzy zgorszyli maluczkich głosząc że Boga nie ma, będą się po śmierci smażyć.
anonim2014.01.30 9:23
@Drowish A jak tam zdrowie operowanego,Nie ma zastrzeżeń do lekarzy z ewentualny ich błąd? A swoja droga musi być opętany przez demona skoro jego reakcaj na Sakrament jest tak piekielna!!
anonim2014.01.30 14:08
niech zdycha bez sakramentów jak chce
anonim2014.01.30 17:28
koleś by umierający ale jak widzę niektórzy nie potrafią tego pojąć