Szczerba chciał siłowego doprowadzenia Objatka. Sąd nie wyraził zgody
Media donoszą, że sąd nie zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Daniela Obajtka przed komisję śledczą ds. tzw. afery wizowej.
Kategoria
Sekcja: Polska
Media donoszą, że sąd nie zgodził się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Daniela Obajtka przed komisję śledczą ds. tzw. afery wizowej.
Europoseł PiS prof. Karol Karski, który z zawodu jest prawnikiem, zapewnił o gotowości do udzielenia pomocy prawnej żołnierzom, którym postawiono zarzuty w związku z użyciem broni na granicy polsko-białoruskiej. Wedle medialnych doniesień, takiej pomocy niestety nie otrzymali w swojej jednostce.
O godz. 18:00 we wszystkich jednostkach wojskowych opuszczono do połowy masztu flagi państwowe. To wyraz żałoby po śmierci żołnierza, który oddał życie w obronie Ojczyzny.
Minister ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy oświadczyła w mediach społecznościowych, że jej partia zawiesza kampanię w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To reakcja na dramatyczne wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy.
Zastępca prokuratora generalnego ds. wojskowych Tomasz Janeczek ujawnił, że de facto został odcięty od sprawy żołnierzy, którym postawiono zarzuty w związku z oddaniem strzałów ostrzegawczych na granicy. Teraz prokurator poinformował, że chce spotkać się z prezydentem, aby poinformować głowę państwa o paraliżu prokuratury.
Prezes NBP prof. Adam Glapiński przyznał, że w związku z przyjętymi w ostatnim czasie przez rząd ustawami, bank centralny spodziewa się wzrostu inflacji.
Komentując sprawę zatrzymania i postawienia zarzutów żołnierzom strzegącym polsko-białoruskiej granicy, były zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leon Komornicki przyznał gorzko, że doszło do kompromitacji polskiego państwa.
W reakcji na śmierć żołnierza ugodzonego nożem przez nielegalnego imigranta, w mediach społecznościowych pojawiają się apele o podanie się do dymisji skierowane do wicepremiera i szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował, że zaprosił jutro na spotkanie zastępcę prokuratora generalnego ds. wojskowych Tomasza Janeczka ws. działań prokuratury wobec zatrzymanych pod koniec marca żołnierzy. W mediach pojawiły się informacje, że prok. Janeczek miał wiedzę o sprawie. Sam prokurator podkreśla jednak, że został odcięty od akt i nie przekazano mu materiałów z postępowania.
Media donoszą, że premier Donald Tusk wezwał na jutro szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysz i szefa MS Adama Bodnara.
Wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki wezwał do dymisji szefa rządu w związku z ujawnieniem informacji na temat zatrzymania trzech żołnierzy pełniących służbę na polsko-białoruskiej granicy. W wyjątkowo stanowczych słowach były premier odniósł się również do działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara.
Tragiczne wieści przekazało dziś po południu Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Lekarzom nie udało się uratować życia żołnierza, który 28 maja został raniony przez nielegalnego imigranta na odcinku granicy z Białorusią w okolicach Dubicz Cerkiewnych.
„Ten rząd to wstyd i hańba” – stwierdził stanowczo prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując sprawę żołnierzy, którzy zostali zatrzymani w związku z oddaniem strzałów ostrzegawczych wobec napierających na polską granicę, agresywnych cudzoziemców przepychanych przez służby łukaszystowskiego reżimu.
Były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zażądał od obecnych władz „natychmiastowej odpowiedzi” na kilka kluczowych pytań związanych z zatrzymaniem polskich żołnierzy, którzy atakowani przez nielegalnych migrantów Łukaszenki na granicy z Białorusią mieli oddać strzały ostrzegawcze w powietrze.
„Kampania jest po prostu beznadziejna” – taki cytat znalazł się w tytule artykułu Onetu, w którym portal cytuje podsumowującą kampanię przed wyborami do PE politolog dr Annę Materską-Sosnowską. Ekspertka wystawiła bardzo słabą notę koalicji rządzącej.