Żydowski dziennik przypomina Polaków ratujących Żydów - zdjęcie
27.12.19, 14:18Aleksander Ładoś, fot. via Wikipedia

Żydowski dziennik przypomina Polaków ratujących Żydów

14

"Polski rząd na uchodźstwie wspierał w czasie II wojny światowej działania posła w Bernie Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów i pozwalał organizacjom żydowskim na korzystanie z poczty dyplomatycznej" - pisze izraelski dziennik "Israel Hayom".

 

Autorem artykułu jest berliński korespondent dziennika, Eldad Beck. Beck przypomina, że grupa Ładosia wystawiała paszporty państw Ameryki Łacińskiej Żydom prześladowanym przez Niemców. "Istnieje możliwość uzyskania paszportów latynoamerykańskich, które mogą uchronić ludzi w Polsce przed zagładą w gettach i umożliwić ich przeniesienie do obozów internowania" - to cytat z polskiego resortu pracy i opieki społecznej z 1943 roku, jaki przytacza dziennik.

Jak referuje PAP: "Gazeta przytacza też inne dokumenty: zgodę polskiego MSZ na udział dyplomatów w fałszowaniu dokumentów oraz masową interwencję polskich placówek w Ameryce Łacińskiej na rzecz ich niekwestionowania. Zarządził ją w 1944 roku ówczesny minister spraw zagranicznych Tadeusz Romer, a jej efektem było uznanie dokumentów przez kilka państw na czas wojny".

Beck pisze ponadto o tym, że Ładoś umożliwił żydowskim organizacjom ratunkowym używać polskich szyfrów dyplomatycznych. Dzięki temu państwa alianckie otzymywały relacje o niemieckich zbrodniach. "Z Poselstwa w Bernie wysłano setki zakodowanych depesz dyplomatycznych do MSZ na uchodźstwie w Londynie, do polskiej ambasady w Waszyngtonie, do polskich misji w Nowym Jorku i Ameryce Łacińskiej, a także do polskich konsulatów w Tel Awiwie i Jerozolimie" - pisze Beck na łamach "Israel Hayom".

Dziennik przypomniał też, że polska dyplomacja przesłała informacje o deportacjach Żydów z Węgier i próbowała przekonać aliantów do zbombardowania torów prowadzących do Auschwitz.

"Polscy dyplomaci nie tylko wyszli poza swoje obowiązki dla ratowania Żydów, ale również połączyli siły z żydowskimi organizacjami i działali w bliskim kontakcie z nimi" - powiedział cytowany przez dziennik dr Mordechaj Paldiel, były szef działu ds. sprawiedliwych instytutu Jad Waszem.

Paldiel wskazał, że Ładoś nielegalnie wręczył polski paszport między innymi Yossefowi Burgowi, jednemu z późniejszych ojców-założycieli izraelskiej państwowości, a także późniejszemu premierowi Francji, Pierre'owi Mendesowi France.

bsw/pap, fronda

Komentarze (14):

Ryszard2019.12.29 3:00
Polacy ratowali Żydów. A teraz Polaków opluwa się
Janek2019.12.28 19:13
OSTRO! USA, Izrael, Żydzi i Polska | E. Rzeuska i T. Matuszyk youtube.com/watch?v=_oh6AK04AeY Michał Lubina vs Jacek Bartosiak youtu.be/yHCnCa_q6BM?t=5844
Od tysiąca lat.2019.12.28 10:41
Polska ma trzech odwiecznych wrogów, z którymi nigdy się nie pogodzimy bo nasze interesy i cele są kolizyjne. Są to Niemcy , Rosjanie i Żydzi, ci ostatni najgroźniejsi.
231\\202\\357\\270\\2172019.12.28 16:24
Dodaj jeszcze rodaków.
Viking2019.12.29 9:34
zgadza sie wewnętrzny jak rak najgorszy kolaborujący z obcymi za każdym razem jak pasożyt
widziane wprost2019.12.27 14:43
Żaden z tych cytatów NIE jest autorstwa kardynała Wyszyńskiego! Tylko w totalitarnym zbrodniczym bolszewizmie kłamstwo powtarzane staje się "prawdą". O takich A. Einstein kiedyś powiedział: "Debilizmem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów
Mirek2019.12.27 14:41
Stalker idź ty chłopie w końcu do tego psychiatry dopóki jeszcze nie jest za późno . Albo znajdź jakiegoś ślusarza aby ci śruby we łbie pod deklem dobrze poskręcał .
widziane wprost2019.12.27 14:35
widziane wprost 27.12.19 15:20 usuńcie ten komentarz! link Jakim trzeba być życiowo przegranym aby siedzieć od rana do nocy na blogach i pluć nienawiścią? Niedziela i święta bez różnicy, nienawiść nie ma "godzin pracy" Wpadając tu okazyjnie wszędzie widzę jedną i tą samą rekę debila blogowego. Pamiętam był "dzielnicowy" potem jakiś "wiking" teraz jest "stalker". A tam gdzie "dzielnicowy-stalker" - tam "hahn". Z prawdziwym sadyzmem i satysfakcją "myślę" o takim kimś; masz życie kompletnie przeye...ne masz życie na jakie sobie zapracowałeś i zasłużyłeś. Nawet jak nie wierzysz w piekło - jesteś w piekle bycia nikim - życie w pustce. Mieszkasz w jakieś norze, pieniędzy niewiele, żadnej rodziny, znajomych o przyjaźniach to możesz tylko poczytać. Ale ty nie czytasz. Padniesz jak bezdomny pies, znajdzie ciebie policja jak sasiadom smród z twojej nory nie da im spać.
anonim2019.12.27 14:25
O to co o żydach,hitlerze czy nazizmie pisał, człowiek który już niedługo będzie wyniesiony na ołtarze, kardynał Wyszyński, na łamach swojego pisma „Ateneum Kapłańskim” w latach 1932-1939: „Rasizm kryje w sobie pewne zdrowe myśli, które dotychczas znane były tylko w szczupłym gronie lekarzy i biologów. Dziś przyszedł czas na ich rehabilitację.” „Hitler jest doskonałym znawcą psychologii tłumu i twórcą nowej, genialnej taktyki.” „Zasady wychowawcze nacjonalizmu niemieckiego są WZORCEM dla innych narodów. W nacjonalizmie odbija się dusza Niemiec.” „Dzisiejsza III Rzesza podjęła tytaniczną próbę realizacji wielkiej idei, która ma przynieść odrodzenie ludzkości. Niemcy stały się obok Włoch rzecznikiem ideologii o zasięgu ogólnoludzkim.” „Dzisiejsza Trzecia Rzesza reprezentuje nie tylko określony system polityczny. Podejmuje ona tytaniczną próbę urzeczywistnienia wielkich idei, mających przynieść odrodzenie ludzkości (…) Dzięki swej antykomunistycznej postawie niemiecki narodowy socjalizm przyczynił się do tego, aby położyć tamę zagrożeniu Europy przez bolszewizm. W tym względzie ma zasługi dla całej ludzkości.” „Trudno nie przyznać słuszności twierdzeniom Hitlera, że Żyd pozostał obcym ciałem w organizmie narodów europejskich (…) Żyd zwalcza obcą jego psychice kulturę, wyrosłą na podłożu chrześcijaństwa. Jego przeobrażenie może się dokonać tylko na drodze religijnej przez szczere, bezinteresowne przyjęcie chrześcijaństwa.” Zatem niech się nikt nie dziwi że żydzi czy Putin myślą o Polakach to co myślą...
Kosiar2019.12.27 20:52
Stalker. Sra...ś dzisiaj czy ci tak PO prostu g...o oczami wychodzi ?
231\202\357\270\2172019.12.28 16:23
Kosiar, ale boli co?
Quec.2019.12.28 3:40
Nooo, że by cię szlag trafił! Ty wypierdku potwora z Loch Ness wszędzie tu włazisz. Ty smrodzie z ogonem. Nie spłodzony przez człowieka ani kobieta takiego potwora nie urodziła. Z wielką siłą musiał cię "wyrzucić" i do do Polski!
Alojzy Cedzidło2019.12.28 18:01
Ej ,,Stalkerku " , ,,Stalkerku " Jak mylisz że jesteś jedynym myślącym obywatelem Polski , to pozostawiam Twoje przekonanie do oceny lekarza psychiatry..Piszę obywatelem , bo mam wątpliwości czy jesteś Polakiem. Stary ,komunistyczny chwyt . Wybiera się zdanie przydatne do oskarżenia , wybrane z kontekstu nie zawsze prawdziwe . i luuu pomyjami . I tak z tobą mamy lepiej . Za komucha na podstawie takich ,,dochodzeń " zamykali , a bywało ,że strzelali w tył głowy. A Ty tylko pomyjami....Uzasadnienie mojej opinii znajdziesz w innych komentarzach.
Piotr K.2019.12.29 0:57
Brawo Alojzy ! Fajnie trafiłeś ! Tak było za komuchów.