Żurek chce bronić 'tego kraju' do 'ostatniej kropli krwi' - zdjęcie
07.01.19, 19:02zdj. screen Youtube

Żurek chce bronić 'tego kraju' do 'ostatniej kropli krwi'

"Będziemy bronić tego kraju do ostatnich kropli krwi"- zapowiedział sędzia Waldemar Żurek na sobotnim Kongresie Obywatelskich Ruchów Demokratycznych w Warszawie. 

"Musimy nadal bronić tego, co da się obronić. Musimy przywrócić niezależność instytucji ważnych dla państwa z punktu widzenia wymiaru sprawiedliwości. Po trzecie musimy zorganizować „okrągły stół” dla wymiaru sprawiedliwości."-podkreślił były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa w swoim wystąpieniu na Kongresie. 

Żurek wyraził zadowolenie z działań prof. Małgorzaty Gersdorf w sprawie Sądu Najwyższego. W ocenie prawnika, w SN działają "nielegalnie" powołane izby. 

"Proszę pamiętać, że w Sądzie Najwyższym są dwie nielegalnie moim zdaniem utworzone izby: Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Izba Dyscyplinarna. Izba Dyscyplinarna może szykanować każdego prawnika w Polsce. (…) Oni mogą usuwać te osoby z zawodu"- przekonywał sędzia. Jak dodał, nie można pozwolić, by te dwie izby zaczęły mielić tych przedstawicieli zawodów prawniczych, "którzy stają w obronie państwa prawa". 

"Niezwykle ważne będą orzeczenia TSUE, ale my musimy wywierać presję i nie możemy przechodzić do porządku dziennego nad tym, że mamy Izbę Dyscyplinarną i mamy się z tego cieszyć. (…) Musimy walczyć o respektowanie wyroków TSUE, to musi być walka bardzo zasadnicza"- podkreślił były rzecznik KRS. Jak dodał sędzia Waldemar Żurek, w marcu trzeba będzie wywierać presję, żeby orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały natychmiast wprowadzone w życie. W przyszłości natomiast należy pociągnąć do odpowiedzialności wszystkie osoby, które "dopuściły się złamania konstytucji". Łamanie konstytucji może bowiem doprowadzić do tego, że w przyszłości kolejne rządu mogą robić to w jeszcze gorszy sposób. 

"To prowokuje wszystkie nacjonalizmy, totalitaryzmy, które drzemią w naszym narodzie to działań bardziej radykalnych"- stwierdził Żurek. Trzeba przyznać, że to skandaliczna wypowiedź, gdyż Polska wiele wycierpiała ze strony totalitaryzmów, teraz, nie wiadomo czemu, niektórzy chcą nas do tych systemów "przyszywać". 

yenn/Fronda.pl