Żonaci księża w Polsce?. Prymas Polski zajął w tej sprawie stanowisko - zdjęcie
17.11.19, 13:35

Żonaci księża w Polsce?. Prymas Polski zajął w tej sprawie stanowisko

67

"Nie widzę takiej potrzeby dla polskiego Kościoła" - powiedział Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak. W rozmowie z portalem "Onet" Prymas odniósł się do postulatu Synodu Amazońskiego, który poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych księży na prezbiterów.


Zakończony 27. października Synod Amazoński poprosił Ojca Świętego o zgodę na wyświęcanie żonatych mężczyzn na prezbiterów w regionie Amazonii. W odpowiedzi na tę prośbę biskupi w kilku krajach europejskich, zwłaszcza w Niemczech i Austrii, opowiedzieli się za przeniesieniem takiego rozwiązania także tutaj.


Czy także w Polsce w obrządku rzymskokatolickim żonaci mężczyźni otrzymywać będą wkrótce święcenia kapłańskie?
Prymas Polski abp Wojciech Polak tego nie wyklucza, choć twierdzi, że nie widzi też takiej potrzeby.
"Widzę potrzebę promowania różnych posług, które są obecne w Kościele, ale nie widzę konieczności wyświęcania osób świeckich" - powiedział Prymas w rozmowie z portalem "Onet".


"Oburzamy się, że Kościół jest tak sklerykalizowany, a z drugiej strony oczekujemy aby stać się duchownymi w sensie klerykalnym" - mówił.


"Czy w świecie, który tak bardzo ostrzega Kościół przed klerykalizmem, nie będzie to sakralizowanie pewnej rzeczywistości, która byłaby rzeczywistością stricte klerykalną?" - pytał.


Stanowisko Prymasa pozornie cieszy: nie ma potrzeby, by w Polsce sięgać po "amazońskie" wzorce. Z drugiej wszakże strony brak tutaj pryncypialnej obrony celibatu, rzecz jest uzasadniania jedynie "brakiem potrzeby".

Co zatem przyniesie odleglejsza przyszłość?

bsw/onet, fronda

Komentarze (67):

Magdalena2020.01.2 19:36
Biskupi w Polsce na czele z prymasem powinni się temu absurdalnemu pomysłowi kategorycznie sprzeciwić, samo ,,nie ma takiej potrzeby", wiąże się z aprobatą takiego rozwiązania co jest niegodne dla prawdziwych sług Pana Jezusa
mangalitzer2019.11.21 14:43
Synod synodem, a adhortacji - o ile mi wiadomo - nie ma. Może nie będzie tak źle.
andrzejhahn32019.11.18 15:20
polak ty nierobie i pasozycie spoleczny lepiej zajmij sie uczciwa praca szmaciarzu i zamknij ryj
Wit2019.11.18 9:25
"...który poprosił papieża o możliwość wyświęcania żonatych księży na prezbiterów" - co za zdanie....?! To już mamy żonatych księży?
mir2019.11.18 8:47
a niech się żenią byle między sobą !
xjt2019.11.18 0:16
Si tacuisses, philosophus mansisses.
Izydor2019.11.17 22:14
To jest właśnie mowa TAK_TAK NIE NIE- polskiego prymasa.
Ewa2019.11.17 21:18
W sumie nasz prymas to taki polityczek. Niby coś mówi, ale tak naprawdę nic z tego nie wynika. Po co w ogóle zabiera głos?
Ola2019.11.17 18:43
Jeden kosciol ,jeden papiez i takie same reguly dla wszystkich ksiezy ,bez przywilejow geograficznych ,nie robic jakis idiotycznych wyjatkow.
Beno2019.11.17 20:02
Masz rację. Tego oczekujemy od niemieckich biskupów i całego Kościoła zachodniego. Bankruci i przegrani mają puste Kościoły - do tego doprowadzili, a chcą pouczać innych. To tak jak ktoś tutaj przed kilkoma dniami napisał: Trenerzy czwartoligowych drużyn do tego trampkarzy, chcą pouczać trenerów z najwyższej półki światowej: Realu Madryt, Juventusu, Barcelony... Toż to kpina. Nie ma wyjątkw i niech te nieroby nie dyskutują o cdelibacie, tylko wezmą się do roboty. Zona kapłani z rodzinami, to już w ogóle nie będą mieli czasu na duszpasterstwo. A potem zacznie się: ile razy można się rozwodzić?
Miss You promo2019.11.17 18:22
Jakie opanowanie jaki spokuj wszysto jak w najleoszym pozadku ,nareszcz cos uslyszlem od naszego prymasa .Jak to dobrze ze na razie nie potrzebujemy zonatych do poslugi kaplanskiej.Nie interesuje sie pan zupelnie co sie dziejie w naszym grzesznym kosciele gdy sie slyszy coraz czesciej wyowiedzi ksiezy jak np;lemanski to ma sie wrarzenie ze jest to koniec naszego kosciola oczywiscie ma pan udzial w tej degradzcji.....
Lennon2019.11.17 17:57
>>Żonaci księża w Polsce? Z babami i niekiedy dziećmi jest ich całkiem sporo w mojej (górskiej) okolicy. Ale gejów więcej.
Tomasz2019.11.17 17:55
Prymas Wyszyński a Prymas Polak
tolo2019.11.17 16:17
Po cholerę nam obły prymas
kacpi2019.11.17 16:42
Zeby ci mowic w co masz wierzyc i jak zyc,bo dla nich jestes tylko niewolnikiem
Michał Pasierb 2019.11.17 16:16
"Widzę potrzebę promowania różnych posług, które są obecne w Kościele, ale nie widzę konieczności wyświęcania osób świeckich"- a kim są osoby zanim biskup ich wyświęci? Chyba jednak świeckimi,niestety....
leszczyna2019.11.17 16:15
"nie widzę konieczności wyświęcania osób świeckich" - powiedział Prymas". Dziwne stanowisko prymasa. Nie wyświęcać osób świeckich, to znaczy kogo wyświęcać? Każdy w Kościele rodzi się świeckim i to świeccy idą do seminariów. Więc właśnie świeckich wyświęca się na duchownych.
Michał Pasierb 2019.11.17 16:19
W tym samym czasie zwróciliśmy uwagę na to samo...Ciekawe...xDD
Ona2019.11.17 15:58
No to dalej będą bzykać na boku i pokryjomu . A ludzie będą płacić alimenty nie wiedząc o tym . Obłuda .
Piotr Nowak2019.11.17 15:42
Zastanawiam się dlaczego ateiści i śmierdzące lewactwo tak chętnie zajmują się Kościołem ? Przecież nie wierząc w Boga, nie chodząc do kościoła, nie ucząc się religii – nie mają zielonego pojęcia co to jest wiara – a mimo to dyskutują jak najęci. Skoro ja, katolik nie jestem islamistą czy buddystą, to nie dyskutuję na ten temat, bo się na tym nie znam. Nie dyskutuję także na temat Lenina czy Hitlera – przywódców ateistów, bo mnie to nie obchodzi ! Zwierzęta będąc ateistami też nie dyskutują o wierze – to dlaczego ateiści Homo sapiens to robią, a właściwie nie dyskutują tylko wymyślają głupoty i bluzgają jadem ?! To niekończąca się nienawiść – nienawiść prowadząca do profanacji symboli religijnych i nienawiść do tych, którzy wierzą w Boga. Ponieważ nikt tych osobników nie namawia do wiary, nie woła do kościoła, nie zmusza do nauki religii – no to dlaczego cierpią w takiej zajadłej nienawiści ?! Wyjaśnieniem tego zjawiska może być to, że ci ludzie nie należą do Homo sapiens – bo ta łacińska nazwa znaczy „człowiek myślący”. Ateiści natomiast należą do Homo insipiens, gdzie jednym z podgatunków jest Homo sovieticus, a ten rodzaj ludzki „rozumuje” tak, że wszystko co inne należy zniszczyć, zabić – czyli kompletny debilizm. Wszystko jasne !
MirekT2019.11.17 15:51
Nowak ty się buraczana cioto nie zastanawiaj, bo nawet do sąsiedniej wsi bez nawigacji nie umiesz trafić, a co dopiero myśleć !!!!!
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.17 16:13
Tego bełkotu nawet nie warto czytać.
Walter2019.11.17 16:39
Dlaczego według ciebie Ateiści nie mają prawa wypowiadać się na temat pedofili w Kościele Rzymskokatolickim? Czy aborcji dokonują sami ateiści? Czy w więzieniach siedzą sami ateiści? Czy za całe zło na świecie odpowiadają również ateiści? Czy księża tacy jak np. Miroslav Filipović-Majstrović, Petar Brzica, Christian von Wernich nie byli katolikami? Możesz w google wpisać ich nazwiska i przeczytać. Czy Kazimierz Łyszczyński został zamęczony na śmierć przez ateistów? Świat nigdy nie jest czarno-biały. Przedstawianie wizerunku świata, że wszystko co dobre jest w Kościele Rzymskokatolickim, a poza tym Kościołem jest wszystko złe jest niezgodne z rzeczywistością. Adolf Hitler należał do Kościoła Rzymskokatolickiego i nigdy nie został ekskomunikowany. Włodzimierza Lenina nikt nie wykluczył z Kościoła Prawosławnego.
Wojtek Polak2019.11.17 19:43
adolf hitler był takim samym katolikiem jak ty. pisząc pół prawdy to jeszcze nie jest prawda a raczej bolszewicka propaganda. a czy księża tacy jak Popiełuszko Zych Niedzielak i wielu innych zostali zamęczeni przez katolików? a czy teraz księży mordują katolicy?
leszczyna2019.11.17 21:17
Przez kogo zostali zamęczeni hugenoci podczas nocy św. Bartłomieja albo mieszkańcy Konstantynopola podczas IV krucjaty? Tematy do rozważania: Katoliccy ustasze planowali rzeź prawosławnych Serbów, a prawosławni Ukraińcy planowali rzeź katolickich Polaków. Ustasze i OUN współpracowali w planowaniu swych zbrodni. Porozumienie ponad podziałami? Irlandia Północna - po co katolicy i protestanci mordowali się przez dziesięciolecia? Co osiągnęli?
bogdanus2019.11.17 17:22
Interesują się KK bo go osłabiają, przesuwają rubikony i dlatego KK już niema takiego posłuchu wśród wiernych czy niewierzących. Nawet komuniści nie posunęli się tak daleko w arogancji jak obecne lewactwo. Pomimo niewierności w KK, tylko prawi o czystych sercach zostaną wierni Jezusowi. Nie będą podatni na herezje, które już się pojawiły a będą większe.
Maria Blaszczyk2019.11.17 20:02
No wiec jest to ta trzecia prawda księdza Tischnera. W polskich warunkach na ogół ateistą zostaje sie po otrzymaniu katolickiego wychowania. Więc jak najbardziej większość z nas chodziła do kościoła, na religię i wierzyła w Boga. Szczerze powiedziawszy, uważam, że najlepszym antidotum na religijność jest właśnie poszerzanie wiedzy na ten temat. Czytanie świętych tekstów, ojców kościoła, katechizmu, uczenie się historii. Sądzę, że w 90% przypadków to robi z człowieka ateistę. Gdy spotykam kogoś, kto sie waha - nie mówię, by czytał Dawkinsa. Tylko by czytał Biblię, słuchał księży, oglądał katolickie kanały. I to działa, przeciętnie wrażliwy człowiek nie jest w stanie udźwignąć takiej ilości pogardy, nienawiści i przemocy.
BieS2019.11.17 20:27
Pisze o sobie - lewaczka.
Maria Blaszczyk2019.11.17 20:39
O sobie również. Czytaj Biblię, zostaniesz lewakiem.
leszczyna2019.11.17 21:10
Ja czytam Biblię i nie czuję się lewakiem ani ateistą. Należę do 10% niepodatnych na "biblijny ateizm"?
Maria Blaszczyk2019.11.17 22:48
Najwyraźniej. Nikt z nas sobie nie wybiera swoich wierzeń. To nie półka z humusami. Tym niemniej - na ogół ludziom przeszkadza, jak poczytają o tych wszystkich ludobójstwach, rosnących w miarę jedzenia apetytach lewitów, właściwym postępowaniu, jak się zgwałciło jakąś babę, czy ewidentnych absurdach, jak z ukaraniem faraona za to, że Abraham go okłamał, oślicą Balaama czy spisem powszechnym, co to ludzi spisywano nie tam, gdzie płacili podatki, tylko tam, skąd pochodzili ich przodkowie. Ale nie wszystkim. Ja nie mam powołania do nawracania kogokolwiek na cokolwiek. Prawdę swoją staram się głosić spokojnie i jasno, a ludzie z nią zrobią, co uważają - czyli na ogół nic. Ale może, kiedyś, jakieś ziarenko, padnie na jakiś żyzny kawałek umysłu.
leszczyna2019.11.17 23:40
Twoje posty nieraz inspirują. Jesteś jak siewca ewangeliczny, tyle że ateistyczny, ale właśnie, jak nasz Pan powiedział, a dokładniej ewangelista zapisał, że powiedział, ważny jest grunt, na jaki pada ziarno. Albo jak nasz noblista w "Traktacie moralnym": "Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach." Ja nieraz doświadczyłam, jak wiele jest warstw znaczeniowych w Biblii i jak wiedza pogłębia wiarę. Nie rozwijając komentarza do Twojego spisu uchylę rąbka mgły spowijającej znany spis: ten spis nie jest podatkowy, taki Rzymianie fachowo przełożyli na "census", gdy mowa była o spisie, przeciwko któremu wybuch bunt w 6 roku. Spis jest "spisaniem się", podpisaniem się pod deklaracją lojalności wobec Augusta, obdarzonego tytułem Pater Patriae w 2 roku p.n.e. Nawet w Armenii jest ślad tego spisu. Wśród Żydów zarządził go Herod, a że spisy żydowskie odbywały się wg siedziby rodowej, to i ten taki był. Nic szczególnego, nie ma co negować, chyba że komuś zależy z powodu innego niż badawczy, a tacy są i nie tylko w tym temacie.
Maria Blaszczyk2019.11.18 1:42
Z tezą, że to była żydowska tradycja rzeczywiście się spotkałam - ale jako dorabianiem ideologii, tzn. dopasowaniem niepasujących faktów, a nie dowodem na jednak ich pasowanie. Czy znasz jakikolwiek dowód, że rzeczywiście tak się stało? Jakiekolwiek dokumenty z epoki, które potwierdzałyby, że rzeczywiście w Judei Rzymianie zrobili to zupełnie inaczej niż wszędzie indziej i wbrew zdrowemu rozsądkowi, ganiając ludzi po całym, niedużym, co prawda, kraiku - bo jako żywo starożytni władcy nie potrzebowali lojalek ze strony cieśli i ich niepiśmiennych zapewne żon, by zalegitymizować swoją władzę. To wynikało jednak z przewagi militarnej, a nie opinii ludu.
leszczyna2019.11.19 0:48
Historycy kują różne tezy, znam to zjawisko. Sposób przeprowadzania spisów żydowskich zawiera Stary Testament, jaką więc rzeczywistość nieistniejącą miałby on "przykrywać", gdy rzecz dotyczyła choćby rekrutacji do wojska? Pisałam wyżej, że spisu nie przeprowadzali Rzymianie, ale Herod, i że robił to wg żydowskich tradycji i że nie był to spis podatkowy. Gdyby spis był podatkowy, zainteresowani udawaliby się do siedziby rachmistrza, w centrum administracyjnym. Zachował się w Izraelu zbiór listów ze 127 roku, w których opisano podróż żydowskiej pary małżeńskiej do Rabbat-Moab, gdzie urzędował Florentinus, namiestnik prowincji Arabia Petraea. . Jak widać, ci Żydzi udali się w podróż do siedziby namiestnika prowincji, gdzie prowadzono spis. Jak najbardziej władcy starożytni nie potrzebowali lojalek nie tylko cieśli, ale kowalów, szewców czy lekarzy, aby rządzić. Lojalka nie kreowała władcy, lojalka wyrażała bycie poddanym i właśnie lojalność. I właśnie dlatego kilka tysięcy faryzeuszy odmówiło podpisania lojalki argumentując, że Boga mają za króla, a nie rzymskiego Cezara, nielojalnie pomijając Heroda w hierarchii ważności ;).
aaa_kotki_dwa2019.11.18 10:14
Płacą za utrzymanie tego katolickiego tałatajstwa to i sie interesują. Jak przestaną płacić, to spokojnie pozwolą kościołowi sczeznąć w gównianej kałuży jego własnych niegodziwości.
bogdanus2019.11.17 15:36
Prymasa słowa jest letnia, ani tak ani nie.
KATOLIK2019.11.17 15:29
Wypowiedź jak zwykle jakaś dwuznaczna. Na razie prymas 'nie widzie potrzeby', ale za 1-2 lata może zobaczyć potrzebę i wtedy będzie za zniesieniem celibatu..? Czyli jestem przeciw, ale nawet za.
stan2019.11.17 20:12
Czy tak zachowuje się uczeń Chrystusa? Przeciez Jezus powiedział, że tak ma być tak, a nie-nie. Czy oni są mądrzejsi od Boga? Co to za słudzy Boga? Odmóżdżenie dotyka niestety wszystkich, nawet sakra nie zabezoiecza.
sdf2019.11.17 15:20
Ożeńcie papieża najlepiej z rozwódką , udzielcie im ślubu a potem komunii po problemie !
mietek2019.11.17 15:18
Będą konkubiny bo to w warunkach bojowych zgodnie z nową nauką nie grzech.
MirekT2019.11.17 15:12
Ksiądz Prymas to intelektualny i moralny mocarz!!! Jak wytłumaczyć wiernym, że żona to wikary, albo 16 letni ministrant? Dlatego nie widzi takiej potrzeby. Brawo Prymas !!!!!!
kibic2019.11.17 15:08
Abp "Polak" to wyjątkowo śliski facet , przynosi hańbę kościołowi w Polsce !!!
Agnieszka2019.11.17 15:07
Obrony grzechów seksualnych hetero- a szczególnie homoseksualnych czy ideologii LGBT spodziewam się po tym "prymasie", ale celibatu? Na jakim świecie frodno żyjesz? W Polsce?
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.17 14:47
Księża żonaci?! NIEEEEE, TO WBREW WOLI BOGA! Księża seryjni pedofile?! TAAAAK, MY Z EPISKOPATU TAKICH CHCEMY!
Mariusz2019.11.17 23:04
A jaka jest wola Boga wobec Ciebie??
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.18 6:04
Żadna, bo on nie istnieje.
JONASIK2019.11.17 14:26
Potrzeba pojawi się szybciej niż myślisz. Get ready.
Agnieszka2019.11.17 15:16
Nie przesadzajmy. W sensie duchowym wartość celibatu mają władze duchowne może w nosie, ale wiesz ile materialnie kosztowałoby jego zniesienie jak trzeba by wziąć odpowiedzialność albo przynajmniej znosić odpowiedzialność żonatych księży za swe małżonki, dzieci... A do tego te skandale przy rozwodach, ustalaniu alimentów albo te nie w ciemię bite żony, co wkurzone zaczęłyby kuriami trząść, że mąż słaby przydział dostał, bo na tej parafii dochodowego cmentarza nie ma a dzieci jeść chcą; albo, że na wieś za mężem nie pójdzie, bo karierę zawodową w mieście wojewódzkim chce robić, dzieci w szkołach najlepszych umieścić, bo wybitnie zdolne a pensji na stancje nie starczy, itp...
leszczyna2019.11.17 16:11
Skandale przy rozwodach? To księża nie będą zachowywali nierozerwalności małżeństwa? Z góry nie wierzysz w ich wiarę?
Maria Blaszczyk2019.11.17 19:56
Myślisz, że będą sprawy załatwiać w bardziej tradycyjny sposób? https://ciekawostkihistoryczne.pl/2014/01/22/rewolwer-sztyle-i-trucizna-rozwody-po-polsku/#2 Czy jak marszałek Piłsudski, który został protestantem, względnie mój własny pradziadziuś, które nagle poczuł miłość do prawosławia, postanowią wybrać "prawdziwszą" wiarę Nasza wiara w czyjąkolwiek wiarę nie ma tu nic do rzeczy. Małżeństwa niekoniecznie są trwałe i nigdy ani nigdzie nie było tak, że wszyscy ludzie byli w stanie żyć w swoich małżeństwach,
anusiak2019.11.17 14:04
Kiedyś lizałem kakaowe oczko wielebnego o. Rydzyka i pieściłem jego orzeszki!
lekarz2019.11.17 14:23
No to prawie na pewno złapałeś WZW. A jaki z Ciebie flejtuch to już nie wspomnę.
Albert2019.11.17 14:03
Żeby życie było w pytę, raz z małżonką, raz z klerykiem"
jesteś chory2019.11.17 14:19
Każdy sądzi innych według własnych przyzwyczajeń uważając, że inni czynią tak samo.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2019.11.17 14:48
I dopóki nie z dzieckiem, to wszystko ok.
3032019.11.17 13:59
To Tymek Szydło jako ojciec i mąż nie będzie miał szansy być nadal kapłanem!
Katolicka Kretynizacja Polski 2019.11.17 13:56
Arcyzbok nie widzi też potrzeby by polski Kościół rozliczyć z pedofilii.
Marek2019.11.17 15:04
Sam Jesteś skończonym idiotą i kretynem !!!
Wojtek Polak2019.11.17 19:28
durny pederasto-pedofil chce rozliczać kościół z pedofilów, rozlicz najpierw swoje środowisko tęczowej zarazy z pedofilów. widzisz zdzbło w oku innych ale u siebie nie zauważyłeś belki hipokryto.
Polak Ateista Dumny Gej2019.11.17 19:49
Tęczowych nie ma z czego rozliczać, gdyż w społeczności LGBT nie ma zjawiska ukrywania pedofilów. W przeciwieństwie do sekty zwanej kościół katolicki, gdzie ochrona kumpli-klero-pedofilów ma charakter systemowy, zinstytucjonalizowany.
kleryk2019.11.17 21:03
kosciol polski ? czy raczej kosciol w polsce bo to jest ogromna roznica.
ela pawlowska2019.11.17 13:55
Bo trzeba by cos zrobić z ich utrzymaniem. Np. wypłacić pensję.
Mariusz2019.11.17 23:01
Księża i Kościół powinien utrzymywać się z ofiar wiernych, tak zwanej dziesięciny ;) Pismo Święte o tym mówi.
3032019.11.17 13:49
List św. Pawła do Tymoteusza: "1 Tm 3,2-5 Przymioty duchownych 3.2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony*, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?"
Bez żadnego trybu2019.11.17 14:02
Tylko że powołaniem księży i biskupów nie jest troska o Kościół Boży, tylko o finanse, golenie owieczek, utrzymanie władzy poprzez straszenie ludzi, wymuszanie różnymi sposobami majątku polskiego, korumpowanie polityków, wystawne życie, luksusowe pałace, sekskochankowie i kochanki i wiele więcej. Taka prawda
ect2019.11.17 22:28
A czy poza tym tekstem biblijnym twoi mocodawcy dali ci jakiś inny do wklejania?
Jana2019.11.18 8:23
Mocodawcą jest pismo św.