Wczoraj odszedł do wieczności polski pisarz, krytyk literacki i publicysta prof. Jacek Trznadel.

W 1986 roku Trznadel nakładem „Kultury” paryskiej wydał „Hańbę domową”, książkę, która przyniosła mu największy rozgłos. Były to rozmowy z polskimi pisarzami, którzy przeprowadzali rozrachunek z własnym ukąszeniem heglowskim oraz kolaboracją z komunistycznym totalitaryzmem na pewnych etapach swego życia. Również przeprowadzający te rozmowy Trznadel sam był w latach 1956-1970 członkiem PZPR.

W 1989 roku był jednym z współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej. A w 1994 roku wydał tom szkiców historycznych poświęconych sprawie Katynia - Powrót rozstrzelanej armii.

W tym samym roku został też członkiem komisji opracowującej projekt konstytucji RP z ramienia Solidarności. Natomiast rok później został przewodniczącym komitetu wyborczego Jana Olszewskiego w wyborach na urząd prezydenta RP.

W 2010 roku w liście otwartym do premiera RP Donalda Tuska zwrócił się o powołanie międzynarodowej komisji technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, a w 2011 roku  opublikował książkę Wokół zamachu smoleńskiego, w której postawił tezę mówiącą o tym, że w Smoleńsku mieliśmy do czynienia z zamachem.

Prof. Trznadel zmarł w 92. roku życia. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

 

ren/PAP