Aleksander Gudzowaty urodził się 22 września 1938 roku w Łodzi. Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Łódzkim.

 

Jak pisał na swoim oficjalnym blogu, w latach 1975-1979 był przedstawicielem w Moskwie dwóch wiodących polskich przedsiębiorstw handlu zagranicznego reprezentujących cały polski przemysł lekki. Od 1978 do 1992 roku pracował jako dyrektor zarządzający a później jako dyrektor naczelny PHZ Kolmex S.A. – firmy specjalizującej się w branży związanej z kolejnictwem. W firmie tej Gudzowaty odnosił znaczące sukcesy - m. in. wynegocjował rekordowy kontrakt na dostawę wagonów towarowych do Iraku.

 

Po odejściu z Kolmeksu Gudzowaty założył małą firmę Garo, która została następnie przekształcona w Bartimpex, którego od 1992 roku był właścicielem i prezesem. Majątku dorobił się na handlu barterowym, kupując od rosyjskiego Gazpromu gaz ziemny dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, w zamian za żywność i artykuły przemysłowe.

 

W 2008 r. z majątkiem 3,7 mld zł był na 9. miejscu na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost" i na 56. miejscu na liście 100 najbogatszych osób Europy Środkowo-Wschodniej tego samego tygodnika.

 

Pod koniec lat 90. Aleksander Gudzowaty znalazł się w ostrym konflikcie z polskim rządem. Premierem był wówczas Jerzy Buzek. Miał też problemy z rosyjskim Gazpromem, któremu przestała podobać się monopolistyczna pozycja EuRoPol Gazu - właściciela polskiego odcinka rurociągu jamajskiego - spółki Gas Trading, której udziałowcem jest Bartimpex.

 

eMBe/TVN24.pl/RadioZet


fot. Fakt.pl