Zieloni nie tacy kolorowi? "Będziemy namawiać do natychmiastowego obcięcia funduszy Polsce" - zdjęcie
09.10.21, 11:28Terry Reintke - fot. BÜNDNIS 90/DIE GRÜNEN via Flickr CC 2.0

Zieloni nie tacy kolorowi? "Będziemy namawiać do natychmiastowego obcięcia funduszy Polsce"

75

- (...) myślę, że zmieni się ton rządu Niemiec wobec Polski i w Radzie Europejskiej. Niemcy są największym państwem członkowskim i mogą w tej złożonej strukturze Unii coś zainicjować. W ten sposób wraz z powołaniem nowego niemieckiego rządu procedura z art. 7 przeciwko Polsce mogłaby ruszyć szybciej. Daje mi to nadzieję, że w Parlamencie Europejskim będziemy mieli więcej okazji do zwiększenia nacisku na poszczególne państwa członkowskie - powiedziała europosłanka Zielonych Terry Reintke w rozmowie z Wirtualną Polską i Deutsche Welle.

Zdaniem Reintke Komisja Europejska powinna zająć bardziej nieprzejednane stanowisko wobec państw członkowskich, które kwestionują wartości europejskie.

- Bruksela zbyt długo zwlekała, zanim w końcu zaczęła mówić prostu z mostu, że UE jest nie tylko wspólnotą gospodarczą, ale także wspólnotą wartości. Nie możemy po prostu powiedzieć, że damy Polsce ulgi w zakresie praw podstawowych - stwierdziła.

W jej ocenie europejska jedność istnieje tylko wtedy, gdy wszystkie państwa jednolicie stosują się do wspólnych zasad. Zapowiedziała w tym kontekście, że zmieni się ton nowego niemieckiego rządu wobec Polski.

Dodała także, że Zieloni będą namawiać unijne instytucje do m. in. uruchomienia mechanizmu natychmiastowego odcięcia funduszy finansowych dla Polski.

Jej zdaniem nowy rząd w Niemczech, niezależnie od przebiegu rozmów koalicyjnych, będzie za sprawą Zielonych inicjować w UE ostrzejsze podejście do Polski.

- W PE będziemy stale przypominać Komisji i Radzie, aby spełniały swoją rolę. Systematyczne ataki na praworządność i prawa podstawowe muszą mieć konsekwencje. Postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w końcu nie wystarczą. Trzeba wreszcie uruchomić mechanizm praworządności, czyli możliwość błyskawicznego obcięcia funduszy unijnych, jeśli np. Polska narusza zasady wspólnotowe - powiedziała.

Wypowiedziała się także przeciwko zastępowaniu energetyki węglowej energetyką jądrową.

- Pilna potrzeba wycofania węgla nie może prowadzić do tego, że zostanie on zastąpiony ponownie atomem. Koszty i ryzyko związane z wysoce niebezpieczną energią jądrową zostaną przeniesione na wiele przyszłych pokoleń. Nie możemy do tego dopuścić - stwierdziła. W jej ocenie możliwe jest w całości przejście całej Europy na źródła odnawialne.

W tym zakresie Polska ma zupełnie odmienne stanowisko. Rząd oraz osoby prywatne (miliarderzy Zygmunt Solorz i Michał Sołowow) planują znaczne przyspieszenie prac nad powstawaniem reaktorów jądrowych nad Wisłą.

Reintke wypowiedziała się także w obszerny sposób na temat społeczności LGBT. Jej zdaniem LGBT to ludzie, nie ideologia.

- Mam też wrażenie, że przede wszystkim w mediach zwiększyła się obecność społeczności LGBT+. Obawy i uprzedzenia mogą się dzięki temu zmniejszyć. To proces, który w Niemczech nastąpił bardzo późno. Również u nas „małżeństwo dla wszystkich" istnieje dopiero od czterech lat. To nie jest tak, że Niemcy mogą się pochwalić kilkudziesięcioletnią historią równości - powiedziała.

Dodała, że w Polsce jest możliwe zainicjowanie "dalekowzrocznej i postępowej" debaty. Sama Reintke jest przy tym orientacji homoseksualnej.

Reintke wypowiedziała się także na temat swojego zainteresowania Polską.

- Polska odgrywała rolę w moim życiu jeszcze zanim weszłam do świata polityki. W moim dzieciństwie, obok niemieckiego, najczęściej używanymi językami były polski i turecki. I ta perspektywa Zagłębia Ruhry zbliżyła mnie do Polski. Olsztyn jest miastem partnerskim mojego rodzinnego miasta Gelsenkirchen. Ale fascynuje mnie też historia Polski. W latach 80. Polacy wyszli na ulice i domagali się wolności. Dzięki temu ruchowi umożliwili również to, że możemy teraz żyć w zjednoczonej Europie - stwierdziła.

jkg/wirtualna polska, deutsche welle

Komentarze (75):

Anonim2021.10.10 21:39
Chcą się nas pozbyć z UE, tylko tego nie powiedzą wprost. Będą nas gnoić, aż sami odejdziemy.
Oby tak dalej.2021.10.10 8:24
Bardzo dobrze się stało i bardzo dobrze się dzieje, zacięcie i agresja zza Odry (Berlin i Bruksela), plus PO czyli V kolumna Tuska, uruchomiają w naszym narodzie coraz większe niezadowolenie z EU, czym dłużej to trwa tym lepiej, bo wtedy Polexit będzie faktem. Jak na razie wszystko jest na jak najlepszej drodze.
Palestyna2021.10.9 23:35
Niemiec to zielony czerwony czy brunatny to zawsze wróg Polski
niestety2021.10.9 20:14
ciekawe, że u lewactwa, po-paprańców czy tzw. zielonych zawsze pierwsze skrzypce grają najbardziej żenująco prymitywne baby. Typowe babskie gów.a które nie używają rozumu tylko inne częsci ciała
thebodzio2021.10.9 18:44
Ależ nie ma problemu! UE odetnie nam fundusze… to my odetnijmy składki. To jak? Pasuje? 😊😁
Portofino2021.10.9 15:42
Niemcy mogą zachować suwerenność od wspólnoty, ale Polsce tego odmawiają. Takie stanowisko bardzo podoba się naszej "opozycji" i ich zwolennikom. Zamierzają więc protestować przeciwko suwerenności Polski. Führerem tego protestu będzie 100% "polak" Tusk. Jego własny dziadek w grobie się przewraca.
miki2021.10.9 15:23
Taa... pani "zielonaka" zapomniała dodać że Niemcy w ramach reparacji wojennych są winne Polsce ponad 1000 mld $ ... w ramach praworządności...
Europejskie wartości2021.10.9 15:32
Czy ta Pani jest zielona, że nie rozumie co to są "Europejskie wartości" Gdyby Niemcy szanowały "Europejskie wartości" to by Polsce zapłaciły za wyrządzonej Polsce hekatomby zniszczeń wojennych nie do naprawienia i mogłyby mieć rozgrzeszenie, a tak to nigdy rozgrzeszenia od Polski nie będą mieli.
B522021.10.9 15:20
a tych którzy ze względów ekologicznych oddali piece węglowe na złom namawiam do sprawdzenia z samego rana w poniedziałek czy jeszcze jest tam twój piec bo lewactwo tak się dogadało z kacapem w sprawi gazu że grzanie wody może się odbywać jedynie nad ogniskiem
paskudna ...2021.10.9 15:08
...lezba ...niemiecka shlampe
Filip2021.10.9 14:58
Polski ład będzie polegał na zabieraniu pieniędzy samorządom i dawaniu tylko tym, gdzie rządzi PiS albo Solidarna Polska. Przedsiębiorcy zapłacą większe podatki, a ich pieniądze dostanie elektorat pisowski. Jeśli PiS przegra wybory parlamentarne w 2023 roku, to wielu polityków z tej partii będzie miało postępowania karne. Jarosław Kaczyński jest zatem zdolny do wszystkiego, że utrzymać swoją władzę. Austriak Gerard Birgfellner zeznał w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński wyłudził od niego łapówkę w kwocie 50 tys. zł dla księdza Rafała Sawicza. Posiada świadków i dokument potwierdzający wypłatę powyższej kwoty w banku. Prezesowi PiS-u nie odebrano immunitetu. Zbigniew Ziobro zmienił przepisy, żeby akt oskarżenia i dowody winy Daniela Obajtka wycofać z sądu. Daniel Obajtek nie potrafi udokumentować pochodzenia swojego majątku. Politycy z PiS-u zmarnowali 4 mld zł na budowę bloku C elektrowni w Ostrołęce. Mateusz Morawiecki zmarnował 134 mln na wybory kopertowe bez podstawy prawnej. Politycy z PiS-u okradli PCK w Wałbrzychu na kilka milionów i z tych pieniędzy finansowali swoje kampanie wyborcze. Łukasz Szumowski wydał miliony na respiratory, których nie ma i nie będzie. Zbigniew Ziobro zmarnował miliony z Funduszu Sprawiedliwości. Marek Kuchciński codziennie latał służbowym samolotem do swojego domu w Małopolsce. Żona Pawła Adamowicza została oskarżona na podstawie absurdalnych zarzutów i uniewinniona. Roman Gertych został bezpodstawnie zatrzymany i skierowano przeciwko niemu niepoważne zarzuty. Prof. Tomasz Grodzki jest pomawiany i na podstawie pomówień chce mu się odebrać immunitet. Prawo i Sprawiedliwość powinno zmienić nazwę na Bezprawie i Niesprawiedliwość! Jarosław Kaczyński chce przejąć niezależne media m. in. TVN, żeby zablokować informacje niekorzystne dla rządzących. Daniel Obajtek jako prezes Orlenu z tego samego powodu wykupił Polska.Press. Dla polityków z PiS-u "suwerenność" polega na łamaniu Konstytucji RP i prawa unijnego. Być może w wyniku orzeczenia mgr Julii Przyłębskiej Polska straci 770 mld euro dotacji unijnych. Jutro tj. 10 października 2021 roku ma się odbyć na Placu Zamkowym w Warszawie wielka manifestacja przeciwko kroczeniu do polexitu. Sanepid już zapowiedział, że będzie wlepiał mandaty w związku z pandemią koronawirusa. Dzisiaj jest mecz na Stadionie Narodowym Polska: San Marino i będzie 50 tys kibiców. Jednak sanepid nie będzie wystawiał im mandatów. Władze pisowskie używają zatem Sanepidu do walki politycznej przeciwko swoim adwersarzom. Gdyby PiS urządzał manifestacje, to takich sankcji by nie było. Jarosław Kaczyński wielokrotnie w tłumie w czasie największego szczytu pandemii chodził bez maski.
B522021.10.9 15:25
a PO grzyba dawać tam gdzie rządzą POganie ja mieszkam w takim grodzie miasto się lekko korkowało to żeby korki były większe to zlikwidowali jeden pas pod autobusy takie mają pomysły i teraz jest jedna wielka katastrofa
Kosiarz2021.10.9 14:47
Czyli niemieckie geje będą głodzić Polskę aż wprowadzi zmiany zgodne z ideologią feministyczną i homoseksualną.
niemieckie scierwa raus2021.10.9 14:41
piekna nasza Polska cala ..bez pedalow i rafala bez donaldka vermahcika ,sikorskiego i michnika bez niemieckich pomatolow co zlizuja z cudzych stolow.. PIEKNA NASZA POLSKA CALA .....
notka bene2021.10.9 14:39
W ostatnich miesiącach UE zdradza bardzo brzydkie zamiary wobec Polski swoją rosnącą, agresywną niecierpliwością. Niemcy chcą mieć już za sobą okres rządu PiSu w Polsce, a Tusk im tego marzenia jak dotąd nie potrafił zrealizować. Ten nerwicowy brak cierpliwości zbiega się w czasie z ukończeniem Nord Stream 2 i z absurdalnymi żądaniami zamknięcia kopalni w Turowie. Brukseli chodzi o podział rynku europejskiego między kilka wybranych zachodnich koncernów i o zagwarantowanie im traktatami-pułapkami monopolu po wsze czasy. Wygląda na to, że i Gazprom Putina też już przyjeli do tego ekskluzywnego klubu właścicieli Europy. Każdy kto im w tym dziele przeszkadza, skazany jest na prześladowania i na kary za brak przestrzegania „praworządności”. Połączenie interesów Niemiec i Rosji, a na to wygląda, oznacza koniec Polski jaką znamy i kochamy. Podobny projekt, z gotowymi traktatami-pułapkami autorstwa Waltera Hallsteina (1901-1982), był już gotowy przed II Wojną Światową. Traktat Lizboński ( z 13 grudnia 2007 r. ), z podstępnymi klauzulami, to jedynie aktualizacja tamtego prototypu, a zamiary nadal te same. Kartele gospodarcze rządzą światem, a kanalie polityczne im to umożliwiają.
german schlampe2021.10.9 14:39
oblesna lezba...
Polexit2021.10.9 14:34
I bardzo dobrze terra rajnkte! Też jestem za tym, żeby Polsce nic nie dawać - ale i Polska nic wam też nie da. Liczę też, że wszystkie firmy eksploatujące Polskę wyniosą się od 1 stycznia z Polski. Nareszcie będziemy wolni. Ileż różnych opłat wnoszonych przez Polaków do różnych urzędów i firm jest funkcją naszej przynależności do tej jewrejsko niemieckiej junii. POLEXIT!!!
jewro-kibuc już zrozumiał2021.10.9 14:25
...że totalna hołota pod wodzą tuska nic w Polsce nie wygra. Stąd ta histeria lewacko-zboczonych parchów.
Anonim2021.10.9 14:20
Udławcie się funduszami unijnymi.Wypłaćcie nam wreszcie reparacje wojenne.
Anonim2021.10.9 14:13
Od kiedy to masowe gwałcenie dzieci pod płaszczykiem seksedukacji nazywa się "wartościami"?
442021.10.9 14:13
"Zjednoczona Europa", a brzmi, jak IV Rzesza. ... i pomyśleć, że wszystko dzięki V kolumnie totalnych folksdojczów pod wodzą oppositionsführera Tuska. Mimo wszystko wierzę, że polska racja stanu zwycięży.
mózg zielony2021.10.9 14:06
serce czerwone
?2021.10.9 14:06
a zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy czyli zwykła uczciwość to jest na liście "wartości europejskich" ? jeśli tak to Niemcy europejskich wartości nie przestrzegają a jeśli nie to dlaczego jeszcze tkwimy w tej organizacji ?
Faszystowska żydokomuna2021.10.9 13:56
...kiedyś czerwona, teraz w zielona i w kolorze kału - zboki lgbt.
opty2021.10.9 13:48
Karać Polskę za to, że nie są zieloni jak arbuz z wierzchu a w środku czerwony!!!!!!!?
Anonim2021.10.9 13:56
PiSdzielce już się nawet z tym nie kryją i są czerwoni zarówno na zewnątrz, jak i w środku.😁
Böno2021.10.9 13:26
Niemcy w czasie II wojny światowej, którą rozpętali, wyrządzili wielu narodom tak wiele krzywdy i niektórym nigdy za nie nie zadośćuczynili, a dzisiaj argoncko znowu chcą ciemiężyć innych. Z historii niczego się nie nauczyli. Pogardą dla innych mają we krwi. Dlatego nie wolno im nawet o milimetr ustępować. Niemcy są gorsi od Ruskich i nie mówmy o przyjaźni czy braterstwie między nami a naszymi zachodnimi sąsiadami.
Anonim2021.10.9 13:54
Tak się głupio składa, że IIWW wywołali Niemcy do spółki z Sowietami, najlepszymi kumplami Orbana i naszej rodzimej kremlowskiej agentury, czyli Partii Dwa Kłamstwa i Spójnik.😁
trucker Texas2021.10.9 13:11
A jakie to sa te wartosci europejskie; ,demoralizacja ,LGBT , zlodziejstwa, oszustwa , hipokryzja , lista jest dluga.
jezabel2021.10.9 13:11
Każdy Polak (z wyjątkiem Tuska) wie, że Niemcy są zawsze przeciw Polsce.
Toś2021.10.9 13:23
Czy Tusk to na pewno Polak ???
Jawny2021.10.9 13:00
Nasze Szydło albo Kępa ładniejsze.
Niemcy chcą IV Rzeszy2021.10.9 12:54
Narodu Niemieckiego złożoną z państw kolonialnych (w tym z Polski). Po to stworzyli UE, walutę Euro ( na której TYLKO Niemcy wychodzą na plisie), przekształcają krok po kroku PE i KE w tzw. "Super Rząd"( kierowany z Berlina). Będą robi wszystko, aby zrealizować swoje imperialistyczne marzenia, wywodzące się jeszcze z czasów Bismarka.
Anonim2021.10.9 12:59
masz na s rane w garach tak samo jak twoja gruba matka i ten idiota - twój ojciec
Anonim2021.10.9 13:23
Do anonima - właśnie wychodzi twoja lewacka inteligencja - takim wpisem. Stara Radziecka doktryna mów" "jak nie masz argumentów to stosuj inwektywy" - właśnie to robisz.
knur Schwein Defekt2021.10.9 12:54
informuję towarzystwo, że zmieniłem starą doradczynię na starą babcię Kasię
Anna2021.10.9 12:54
A my namawiajmy do wzrostu podatków firmom nie polskim
Jahu🐟2021.10.9 12:44
wy szkopy jesteście niereformowalni..wasza historia to nieustanne "naciski" na inne kraje, macie na swoich brudnych łapach ocean krwi i miliony ofiar..przerżnęliście 2 wojny i wciąż żadnej pokory.
goguś2021.10.9 12:41
Nie dajcie się prowokować i nie poniżajcie się dyskutując z tymi lewakami i zdrajcami. OLAĆ ICH I RÓBMY SWOJE.!!!
katolik2021.10.9 12:37
Posłuchaj, umoczony w spółki Morawiecki…
JacekK2021.10.9 12:19
Niemcy będą inicjować dyskusje i twardo ustalą o czym możemy i powinniśmy dyskutować. A nawet opracują konspekt do jakich wniosków powinniśmy dojść w tej demokratycznej dyskusji. I nie będzie zmiłuj się. Będzie dyktatura demokracji w stylu Deutschland über alles.
Jacek i Placek2021.10.9 12:26
Dwa klony, co ukradły księżyc.
Anonim2021.10.9 12:14
Co można robić w tak piękny dzień? JBĆ PIS!😁😁😁
neron2021.10.9 12:16
Przecież ty nie masz nawet czym ? Chyba że swoim krzywym paluchem
A ty zboczku2021.10.9 12:25
Grzesik cię tu wpuścił? Chyba przez pomyłkę.
Anonim2021.10.9 12:33
PiSdzielca? Brzydziłbym się dotknąć! PIS można JBĆ tylko kijem od szczotki.😁😁😁
Anonim2021.10.9 12:26
Co można robić w tak piękny dzień? JBĆ PO!😁😁😁
Anonim2021.10.9 12:32
Musiałby ci stawać....😁😁😁
wszyscy razem nie od dziś2021.10.9 12:34
JBĆ Partię (Kulasa), JBĆ PiS.
Wania Antonim w szabas odpuść se2021.10.9 12:55
wytrzyj tupogębę ze psiej sparmy
katolik2021.10.9 12:13
zieloni to masoński odłam, działający na szkode społeczenstw- depopulacja, aborcja, kanibalizm !! zniewolenie na rzecz ochrony środowiska, masywnie finansowani przez masonów !
co za bełkot2021.10.9 12:12
Czyli chcą trzymać Polskę na smyczy i zakładać jej finansowy kaganiec. Dodatkowo chcą uniemożliwić powstawanie w Polsce elektrowni jądrowych chociaż sami je mają. Receptą na to może być jedynie groźba polexitu a po wyjściu z tego cyrku nieprzejednane i stałe domaganie się od niemiec wypłat reparacji wojennych. Żydzi ciągle mówią holokauście więc dla czego Polacy nie mogą ciągle i na każdym kroku przypominać że nasz karaj został przez niemcy zdradziecko napadnięty, rozgrabiony i doszczętnie zniszczony ?
NaziBarbi2021.10.9 11:58
Ура, ура, ура! Чапаев герой.
Krystyna2021.10.9 11:56
Dobrze, będzie mniej cytatów i filmów biblijnych bez posiadania telewizora i telefonu.
Sylwek2021.10.9 11:48
Niemcy zwykle w złożonej strukturze inicjują wojnę swiatową?
Anno2021.10.9 11:57
Tym razem Kurz przegrywa.
Henryk2021.10.9 11:47
Kto chce zyć w zjednoczonej EU ? LGBT+???
NaziBarbi2021.10.9 11:44
jeb....ać tuska, który jest łajnem
Izydor2021.10.9 11:52
niemieckim łajnem.
Ultras MK2021.10.9 11:55
Zawsze i wszędzie Legia јebana będzie.
Grizzly™2021.10.9 11:41
„Sama Reintke jest przy tym orientacji homoseksualnej”. _______________________________________________________________________________________________________ No i co z tego, pseudoredaktorze?
Sylwia2021.10.9 11:45
Wszystko. To wyjaśnia wszystko.
Grizzly2021.10.9 11:51
Won od mojego nicka!
Grizzly™2021.10.9 11:54
Forpisu, lamerulo!
Grizzly2021.10.9 12:40
Won bydle!
neron2021.10.9 12:14
A co, też lubisz w mieć rurkę w kakale ?
Alfred2021.10.9 11:40
Wychodzi, że dzięki obecności w UE byle k...a może tutaj rządzić. Masakra jakaś.
Grizzly2021.10.9 11:39
Niech ktoś powie tym czerwonym małpom brukselsko - niemieckim, że wstrzymamy składki do ujni!
Laki2021.10.9 12:09
Dziadku ty to sobie możesz jedynie pampersa zmienić.
Grizzly2021.10.9 12:43
Twój dziadek to niemiecki kundel TyfuSSek!
Grizzly2021.10.9 12:43
Twój dziadek to niemiecki pudel TyfuSSek!
Po 11 ...2021.10.9 11:39
Apeluje o pełne zrozumienie sytuacji. To nie Polacy powinni zostać karani. To okupant, zdrajcy Polski są odpowiedzialni za tę sytuację. To w nich powinny zostać wycelowane sankcje. Zakaz wjazdu do krajów UE dla członków PiS. Konfiskata zachodnich kont bankowych i nieruchomości. Ściganie prze europejską prokuraturę przestępców z PiS. Wydalenie rodzin pisowskich z zachodnich uczelni. Podpisanie specjalnych umów o ekstradycji z państwami całego świata, żeby nie mogli uciekać. Niech ich Putin przygarnie. Tam ich miejsce.
rebeliant2021.10.9 11:34
No ale to przecież ze strony zielonych dyskryminacja ze względów etnicznych.
spurkowa2021.10.9 11:31
a trzeba było posluchac Cherchila ,który mówił ze co 50 lat nalezy bombardować Biemcy
jesteś psychopatą ?2021.10.9 11:55
łosie już grzeją silniki, Niech żyje marszałek Śmigły - Rydz.