04.06.19, 19:12Zdj. screen Youtube/Telewizja Republika

Zełenski zapewnia: Nie zejdziemy z prozachodniego kursu

Nowy prezydent Ukrainy zapewnia, że jego kraj nie zmienia prozachodniego kursu. Wołodymyr Zełenski spotkał się w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO. Zapewnił, że Kijów nadal chce przystąpić do Sojuszu i poinformował, że jest gotów do nowych negocjacji pokojowych z Rosją.

Wołodymyr Zełenski mówił w Brukseli po spotkaniu z szefem NATO, że najważniejsze cele polityki zagranicznej jego kraju pozostają niezmienne. Prezydent Ukrainy chce doprowadzić do wstąpienia kraju do NATO i Unii Europejskiej. - Strategiczny kurs Ukrainy, by osiągnąć pełne członkostwo w Unii Europejskiej i NATO, zapisany w konstytucji, pozostaje bez zmian. Droga Ukrainy w kierunku wysokich europejskich standardów życia i bezpieczeństwa to spełnienie oczekiwań naszego społeczeństwa. Celem wszystkich naszych reform jest podniesienie jakości życia wszystkich Ukraińców, zlikwidowanie korupcji i reforma państwa - mówił nowy prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski powiedział też, że chce rozmawiać z Rosją, by zakończyć konflikt na wschodzie Ukrainy. “Jesteśmy gotowi rozmawiać z Rosją i wcielić w życie porozumienia mińskie. Trwająca wciąż zbrojna agresja Rosji pozostaje największym wyzwaniem dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego” - dodał.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapewniał z kolei, że Sojusz wspiera ukraińskie władze w dążeniu do pokoju. - Konflikt na wschodzie Ukrainy wciąż pochłania nowe ofiary. Do tej pory zginęło w nim 13 tysięcy osób. Ukraińcy zasługują na pokój. Cieszę się z pana zaangażowania na rzecz zaprowadzenia pokoju - mówił Jens Stoltenberg.

Po wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy NATO wielokrotnie potępiało zarówno nielegalną aneksję Krymu przez Rosję jak i działania prorosyjskich separatystów w Donbasie. Sojusz zaangażował się też w szkolenie ukraińskiej armii i utworzył specjalne fundusze powiernicze w ramach których zadeklarowano ponad 40 milionów euro. Pieniądze te są przeznaczone na rozwój struktur dowodzenia ukraińskiej armii, szkolenia z cyberbezpieczeństwa oraz poprawę wojskowej służby zdrowia.

Wizyta w Brukseli jest pierwszą zagraniczną podróżą wybranego w kwietniu nowego prezydenta Ukrainy. Wieczorem Wołodymyr Zełenski spotka się w Brukseli także z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

yenn/IAR, Polskie Radio

Komentarze

Endriu2019.06.5 7:44
Czy to ten człowiek jest teraz "papieżem" ukraińskiego kościoła prawosławnego ?
kalinka2019.06.4 20:36
żydzi zorganizowali sobie na Ukrainie wybory wystawiając 3 żydowskich kandydatów tak a by otumaniony naród ukraiński (wzorem otumaniania Polaków) mógł sobie znowu demokratycznie wybrać na prezydenta żyda , w tym przypadku reprezentanta żyda Kołomyjskiego , który okradł mieszkańców Krymu na setki miliony dolarów, jak on te pieniądze kradł to Kaczyński, cały PIS i Fronda po "katolicku" czytaj żydowsku bili brawa, to, że okradł "ruskich" to rozumiem , że to zgodnie z waszą "chrześcijańską" linią wartości ale to , że wielcy przyjaciele Ukrainy biliście brawo, że przy okazji okradł Ukraińców i Tatarów , tego to już nie mogę zrozumieć, przy okazji wszystkie ukradzione mieszkańcom Krymu (Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy) znienawidzony przez was Putin wypłacił z kasy Rosji tak aby ludzie i przedsiębiorstwa mogły funkcjonować, w ramach tego cały majątek kołomyjskiego został jako rekompensata znacjonalizowany na rzecz Rosji i tego wy nie możecie przeżyć
Marcin2019.06.4 23:29
W mordę! jak bym czytał sam siebie :) Dał bym wiecej plusów, ale na frondelku dziwy się dzieją... jak to na portalu "poświęconym" ;P