Zdecydowana reakcja abp. Wojdy na wydarzenia w Białymstoku - zdjęcie
22.07.19, 12:51(fot. archidiecezja białostocka)

Zdecydowana reakcja abp. Wojdy na wydarzenia w Białymstoku

31

"Nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy" - pisze Arcybiskup Tadeusz Wojda SAC Metropolita Białostocki w specjalnym komunikacie.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

„Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali 
tak, jak Ja was umiłowałem; 
żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie. 
Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi, 
jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.” (J 13, 34-35).


Bracia i Siostry,

Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku – Marszu Równości i kontrmanifestacji tysięcy ludzi na ulicach naszego miasta. Pięknym i wartościowym świadectwem były czuwania modlitewne, ofiarowane w tej intencji cierpienia ludzi chorych, modlitwy w świątyniach i przed katedrą, do czego zachęcałem w mojej odezwie odczytywanej w parafiach.

Jednak nie do pogodzenia z postawą chrześcijanina, naśladowcy Chrystusa, były akty przemocy i pogardy. Te, w żadnym przypadku, nie mogą być usprawiedliwiane i akceptowane. Są to czyny przeciwne nauczaniu Chrystusa. Naszym obowiązkiem jest bronienie wartości narzędziami, które zawsze wpisują się w przykazanie miłości bliźniego i szacunek do każdego człowieka. Jezus nakazuje nam wprost: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół i dobrze czyńcie tym, którzy was nienawidzą” (Mt 5, 44).

W dalszym ciągu zachęcam do modlitwy i troski o rodzinę, o czystość panujących w niej obyczajów. Niech nasze rodziny, Bogiem silne, będą przykładem pięknej miłości na wzór Świętej Rodziny. Sobotnie wydarzenia pokazały, że wiele jeszcze mamy do zrobienia, aby w naszych sercach zapanował pokój. Miłość Chrystusa ma nas do tego każdego dnia przynaglać.

Abp Tadeusz Wojda SAC
Metropolita Białostocki


źródło: archibial.pl
 

Komentarze (31):

robaczek 2019.07.23 7:37
!!!!!!!!!!!! NIE PASUJE NAM TAKA WYPOWIEDZ!! TO NIE NASZ KSIĄDZ!! ;] no kocham was ;]
diakon2019.07.22 21:21
Ani jednego slowa potepienia LGTB przez ks. biskupa. Tzn oni jacy sa ? Tylko zadymiarze sa zli ? Bo w Pismie sw. jest napisane - kto by zgorszyl choc jedno z tych moich najmniejszych lepiej by mu bylo kamien mlynski.... Tego zdania to nikt nie cytowal, a to tez Pismo sw.
Mikołaj 2019.07.22 20:56
Przywołaj sobie biskupie słowa Jezusa o tych którzy roznoszą i propagują zgorszenie , ale te : " Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. 7 Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie." .Bluźnią , profanują świętości , deprawują młodzież i dzieci , a taki " obrońca " wiary i Ewangelii , nazywa ich braćmi i siostrami .Widać dzieci diabła ma za rodzeństwo , bo św. Jan umiłowany uczeń Jezusa naucza tak : " Dzieci, nie dajcie się zwodzić nikomu; kto postępuje sprawiedliwie, jest sprawiedliwy, tak jak On jest sprawiedliwy. 8 Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła. 9 Każdy, kto narodził się z Boga, nie grzeszy, gdyż trwa w nim nasienie Boże4; taki nie może grzeszyć, bo się narodził z Boga." . To nie znaczy że człowiek nie może upaść , ale jeśli czyni to świadomie i zdecydowanie , innych nakłania do grzechu i bluźni ; popełnia grzech przeciw Duchowi Świętemu , a za takich nawet nie należy się modlić ! .
taro2019.07.22 20:24
tak wyglada , ze zboki moga wszystko robic , pogardzac Bogiem, chrzescijanami, nasza wiara, a na katolikow pieprzeni biskupi maja stek zakazow, grozb i kajdany, ktore maja z nas zrobic nieolnikow, ktorzy nie maja prawa sie odzywac, bronic. Mamy placic na biskupow i zboczencow, ale ani przed jednymi,czy drugimi nie mamy prawa sie bronic, bo to sie nie podoba pseudohierarchom i pedalstwu.
twitter:PromocjaPWS2019.07.22 19:04
Proszę zapoznać się z esejem komunisty (ex - Związek Spartakusa) Herberta Marcuse'go z 1965 r. pt. "Tolerancja represywna" - wygłoszony na Brandise University. Przedstawia on wykładnię pojęcia tolerancja we współczesnym znaczeniu, które lansują ośrodki lewicowo-liberalne. Cyt. ze strony historiasztuki com pl : "Jego myśl jest prostym rozwinięciem teorii krytycznej. Tradycyjna tolerancja dominującej większości dla mniejszości wymusza tolerancję tych mniejszości dla dominacji większości, a tym samym utrwala status quo, które jest genetycznie wadliwe. Tradycyjna tolerancja jest więc sprzeczna z ideą postępu i nie może być tolerowana. Musi ją zastąpić nowa tolerancja - tolerancja represywna, która toleruje postępową lewicę, ale nie toleruje reakcyjnej prawicy. Postawa konserwatywna jest faszystowską psychopatologią, nie zasługuje więc na tolerancję. Teoria Marcusego jest w ostatecznej perspektywie teoretycznym uzasadnieniem fizycznej eksterminacji prawicy, a przynajmniej jej eliminacji z życia publicznego. W perspektywie bliższej uzasadnia prawo mniejszości do narzucania reguł życia społecznego większości - a więc jest uzasadnieniem rządów totalitarnych i likwidacji demokracji. Problemem technicznym, którego Marcuse nie rozwiązał było znalezienie metody, dzięki której mniejszość mogłaby zmusić większość do posłuszeństwa. Na rozwiązanie tego problemu antykultura potrzebowała dziesięciu lat". Akapit ETAP VI historiasztuki com pl/strony/021-00-00-ANTYKULTURA.html
edi2019.07.22 18:57
Aktywiści organizacji LGBT oraz wspierające ich lewicowe ugrupowania polityczne nie mogą pogodzić się z faktem masowego protestu z jakim spotkała się sobotnia homomanifestacja w Białymstoku. Na ulice tego miasta wyszły tłumy przeciwników propagowania ideologii homoseksualnej uprawianej podczas marszów równości. Do tak licznych i różnorodnych form protestu przeciwko homoparadzie nie doszło jeszcze w żadnym innym mieście. Zestawienie liczb osób biorących udział w homomanifestacji i kontrmanifestacjach daje jasny obraz masowego sprzeciwu wobec homopropagandy jaka miała miejsce w Białymstoku. W marszu równości LGBT, według danych policji, brało udział około 800 osób, w tym około 50 procent z nich to nie Białostoczanie, a mieszkańcy innych części kraju. Do tego przeważającą część białostockich uczestników homoparady stanowili nastolatkowie, których do wzięcia udziału w tej swoistej imprezie, przekonały jedynie wzniosłe hasła - równość, wolność, tolerancja, którymi posługują się w mediach społecznościowych organizatorzy marszów równości LGBT. Natomiast sumując uczestników wszystkich kontrmanifestacji, czyli przeciwników lansowania ideologii LGBT poprzez marsze równości, można tu śmiało mówić o liczbach w przedziale od 8 do 10 tys. osób. Jedynie uczestników kontrmanifestacji zebranych pod Pomnikiem Orła z dewizą „Bóg Honor Ojczyzna” policja naliczyła ponad 4 tysiące. Kolejne 4 lub 5 tys. osób uczestniczyło w Pikniku Rodzin, zorganizowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego w kontrze do marszu równości. Ponadto około tysiąca osób modliło się tego dnia na Różańcu przed białostocką farą w intencji wynagradzającej za profanacje i zgorszenia, których dopuszczają się uczestnicy parad równości. Read more: http://www.pch24.pl/propagatorzy-lgbt-w-szoku--nie-spodziewali-sie-masowych-protestow-bialostoczan,69657,i.html#ixzz5uQxt4WBQ
maja2019.07.22 16:37
Ten biskup to nie pastwrz KK tylko parch działajacy na zniszczenie KK teraz hierarchia to sami UBeccy donosiciele i zboki
Robert2019.07.22 15:13
niech biskup poda przykłady " akty przemocy i pogardy". Bo pogarda dla Boga była, ale wśród zboków.
Marek2019.07.22 19:20
Bóg stworzył homoseksualistów na obraz i podobieństwo swoje. Amen
OgólnieRzeczUjmującJakPenisaPrzezKomeżkę2019.07.22 14:49
Nabździł coś z białostockiej metropolii arcy-dziadyga kapiący od złota. Twarze i postawy tych trzech młodzianków obok starucha mówią wszystko: wieczorem znowu w pałacu biskupasa Wybory Gołego Asystenta, z połykiem i pieszczotami analnymi.
Robert2019.07.22 15:14
spadaj zboku
Idiota powyżej /|\2019.07.22 21:19
Spadaj fanatyczny tępy katolu.
MJ2019.07.22 14:15
Wasza posoborowa ekscelencja niech się raczej zastanowi nad swoim głupotami i tekstem za Biblią 1000 lecia; Mt 18,6 Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. A strach przed złem w wydaniu jego ekscelencji jest najlepszym przykładem zgorszenia dla owiec, które Pan dał ci do pasienia. Sam tchórzu ubrany w bisior i purpurę stań naprzeciw zła a nie krytykuj tych, którzy są na tyle odważni stanąć przeciw zakusom szatana. Może nieudolnie, ale szczerze. Ty obłudniku ubrany w bisior i purpurę na pewno nie jesteś uczniem Pana, bo nie pstępójesz tak, jak Pan nauczał, tylko ze strachu przed światem starasz zrównywać tych, którzy są za Panem i tych, którzy są przeciwko Panu. Obłudniku, obłudniku, po trzykroć obłudniku.
Lennon2019.07.22 14:04
>Przywołuję te słowa Chrystusa jako komentarz do sobotnich wydarzeń w Białymstoku Ja bym tam teraz w to Jezusa nie angażował, bo jest zajęty ekskomunikowaniem Oko Pressu, więc czasu nie ma.
Bóg sobie poradzi nawet bez biskupów.2019.07.22 13:49
Jak się prześledzi historię narodu wybranego to widać wyraźnie ,że aby wymierzyć sprawiedliwość Bóg wielokrotnie posługiwał się poganami i bezbożnikami z innych narodów ,którzy nawet grzesząc wykonywali Wolę Pana chcącego osiągnąć swój cel.Więc jeśli rządzący i hierarchia dają d....kierując się politpoprawnością to może Pan znajdzie inne narzędzie swoich wyroków. I mogą to być nawet kibice
pat2019.07.22 13:35
No i jak się Kościół ma ostać, jak ma takich marnych pasterzy ?
Agnieszka2019.07.22 13:34
Jeżeli nie było jeszcze ostrzejszego komunikatu tego biskupa, żeby zapobiec tej pardzie promocji grzechu sodomii ani nie było troski czy pomagająca w tym policja nie nadużyła środków przemocy wobec ludzi z kontrmanifestacji, to kompletnie ani jedno słowo z wypowiedzi tego biskupa nie ma dla mnie nic wspólnego z chrześcijaństwa. Teatr obrzydliwej hipokryzji i tchórzostwa, by pod pozorami chrześcijańskiej nauki ochronić swój tyłek. Skoro nawet mi przychodzi do głowy, że w gwarze pewnych "nieministranckich" środowisk, to pewnie by się nazywało, że fani grzechów sodomii "przecfelowali se biskupa", to nie chcę się dowiadywać jak oni to skomentowali.
s. Weronika Ziomczyk CSsR2019.07.22 13:32
Ale ten po prawej taka piękna dziwka.
krzysztof2019.07.22 13:27
Polecam Abp. Wojdzie to słowa Chrystusa: „Jezus tej nocy, której miał być wydany, wziął chleb i złożywszy podziękowania, połamał go i rzekł: ‚To oznacza moje ciało, które jest za was. Czyńcie to na moją pamiątkę’. Podobnie uczynił też z kielichem”. Abp. Wojda na pamiątkę Jezusa broni tych, którzy na Eucharystię plują. W kontekście postępowania Wojdy wypada również przypomnieć przestrogę Jezusa: ,,Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. "
michu2019.07.22 13:08
Znowu coraz trudniej komentować. Hydranty autobusy itp. A gdzie artykuł z o. Rydzykiem?? Jeszcze popołudniu był??? Znowu coś się pokazuje i znika ;)
Tomek2019.07.22 13:04
Pytanie czy marsze "równości", jako demoralizowanie najmniejszych to nie jest przemoc, agresja i terroryzm. Dlaczego ich Policja nie karze. Co nie pozwalają Wam ci, co decydują zza kulis?
anonim2019.07.22 13:07
A co z demoralizowaniem najmniejszych na plebaniach?
Stanislaw2019.07.22 16:21
O swoich czynach mówisz, bezmózgowcu?
sola2019.07.22 20:16
to po co sie pchales pedalowi w sutannie do lozka?
Matka Polka2019.07.22 13:09
"Marsze równości" oraz profanacja symboli religijnych - to demoralizowanie, molestowanie i gwałt na psychice nie tylko dzieci czy młodzieży. To oswajanie i miękkie wprowadzenie homo zamordyzmu, przy której komuna była jedynie lekkim powiewem bryzy morskiej. Nie było marszy - nie było zamieszek.
Tomek2019.07.22 13:14
Promocja mieszania spermy z krwią i kałem to według Ciebie jest równość? A według mnie to jest prosta droga do wszelkich zakaźnych chorób, którymi zarażani są następnie również ci co chcą być zdrowi. Im większe skupisko miłośników seksu fekalnego tym większe epidemie.
JONASIK2019.07.22 13:13
Marsze równości i np. procesja na Wielkanoc to nie jest przemoc, agresja i terroryzm. To publiczna manifestacja swoich zwyczajów, wierzeń, poglądów itp, itd Oczywiście pod warunkiem, że marsze/procesje nie idą publiczną drogą i nie blokują ruchu samochodów, bo w takim przypadku to czysty terroryzm :)
Agnieszka2019.07.22 14:01
Toż gdyby ten tchórzliwy goguś chciał zauważyć tą oczywistą oczywistość, która jest przyczyną zła i może także różnych prowokacji a może desperackich czynów różnych narwańców, co jako jedyni zdecydowanie i odważnie gotowi bronić polskiego społeczeństwo przed przemocą propagandy LGBT, to musiałby pewnie taki "bidulek" z innymi tzw. mężczyznami w sutannach zakasać rękawy i w jakimś zakładzie pracy harować 8 godzin, żeby zarobić na swoje utrzymanie a dopiero po pracy, dodatkowo, bez wynagrodzenia i z nakładem środków własnych - jak pierwsi chrześcijanie, duchowni w krajach totalitarnych czy teraźniejsi świeccy katechiści - wypełniać swoją posługę związaną z wyznawaną wiarą. I nawet takiemu do łba nie przyjdzie, że to WSZYTKO ZŁO PRZEZ NIEGO, bo jak wcześniej nie zapobiegł paradzie, to powinien na czele duchownych i świeckich katolików pójść i stanąć obok albo zamiast kibiców i narodowców na drodze tej parady promującej grzechy sodomii. To wtedy, gdy można od rozemocjonowanego człowieka w mordę dostać lub go przed głupotą czy złem powstrzymać jest czas na takie uwagi, bo wtedy można pomóc, by nie doszło do prowokacji czy przemocy (także ze strony policji). A teraz panie biskupie to ty po prostu obrzydliwie pierdzielisz tylko po to, żeby swój tyłek chronić odcinaniem od "współudziału" i ewentualnych nieprzyjemności jako konsekwencji. Nie masz prawa umoralniać w tej kwestii, bo JESTEŚ WINNY skoro jak był czas to zwiałeś w mysią norę jak najpodlejszy tchórz a nie pasterz i zabrałeś stamtąd katolików na piknik rodzinny, gdy inni za was swój kark na pastwę prowokatorów i policji nadstawiali. HAŃBA BISKUPÓW! HAŃBA EPISKOPATOWI!
egon2019.07.22 12:56
niezrozumiałe słowa,czy to chrześcijanie dopuszczali sie aktów przemocy w Białymstoku ?
ewkaosa2019.07.22 13:04
Ludzie- jedni byli agresywni i dopuścili się przemocy a drudzy swoim zachowaniem, strojem okazywali brak poszanowania innym. To piękne słowa skierowane do WSZYSTKICH. Szkoda, że nie rozumiesz tego przesłania-masz prawo do inności ale nie masz prawa tej inności narzucać drugiemu człowiekowi poprzez stosowanie szantażu, pogardy i terroru. Żyj jak chcesz i daj innym żyć jak chcą.
Niejestemrobotem2019.07.22 14:08
Większość ich była ochrzczona i nie dokonała apostazji. Jak kościół chce coś wymusić, to stosuje takie kryteria i mówi o 90% katolików. Więc teraz niech jego sympatycy będą konsekwentni.