Zbigniew Kuźmiuk: W tym roku aż 50 mld zł wpływów z CIT! - zdjęcie
25.10.19, 06:03(fot. youtube)

Zbigniew Kuźmiuk: W tym roku aż 50 mld zł wpływów z CIT!

6

1. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej dyrektor departamentu podatków dochodowych Maciej Żukowski poinformował ,że wpływy budżetowe z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) w 2019 roku przekroczą 50 mld zł (razem  z udziałami jednostek samorządu terytorialnego).


Dochody z tego podatku sukcesywnie rosną od 2016 roku od momentu kiedy ministerstwo finansów, konsekwentnie wprowadzało kolejne zmiany w prawie powodujące uszczelnienie systemu poboru tego podatku.


Jeszcze w 2014 roku wpływy z CIT (razem z udziałami jednostek samorządu terytorialnego) wynosiły zaledwie 29,7 mld zł, w 2015 roku już  32,9 mld zł, w 2016 r. – 33,8 mld zł, w 2017 r. – 38,1 mld zł, a w 2018 r. - 44,3 mld zł, w roku 2019 przekroczą 50 mld zł, ponieważ po 8 miesiącach tego roku są o blisko 20% wyższe niż w roku ubiegłym.


Dyrektor Zukowski podkreślił ,że ten wzrost wpływów ma miejsce mimo tego ,że sukcesywnie jest obniżana stawka tego podatku dla mniejszych przedsiębiorstw (z 19 na 15%, a obecnie z 15 na 9%), a także mimo tego, że ciągle trwa rozliczanie strat z ubiegłych lat głównie przez duże podatników ,którzy w sposób sztuczny  je sobie wygenerowali jeszcze za poprzedniej władzy( odliczanie takich strat jest możliwe przez 5 kolejnych lat podatkowych.


Sumarycznie więc w ciągu 4 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości od 2015 do 2019 roku wpływy z podatku VAT wzrosną o blisko 60%, a więc ponad 20 mld zł ( razem z udziałami dla jednostek samorządu terytorialnego.


2. Taki wzrost wpływów z podatku CIT ma pozytywne odbicie w budżetach jednostek samorządu terytorialnego, choć w sferze publicznej nie ma specjalnie wypowiedzi samorządowców ( szczególnie prezydentów dużych miast), którzy docenialiby taki rozwój sytuacji.


Przypomnijmy, że w  podatku CIT łączne udziały samorządów wynoszą blisko 23%, dokładnie 22,86%, z tego na gminy przypada 6,71%, na powiaty 1,4%, a na samorządy województw 14,75% od wpłat przedsiębiorstw mających osobowość prawną i siedzibę na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego.


Skoro więc wpływy z CIT wzrosły w ciągu ostatnich 4 lat wzrosną o ponad 20 mld zł, to skoro wszystkie samorządy mają blisko 25% udział w tym podatku, to do ich budżetów trafiło dodatkowo w tym okresie około 5 mld zł.


Oczywiście należy pamiętać, że te dodatkowe wpływy podatkowe, które trafiły do samorządów z tytułu CIT  , nierówno rozkładają się pomiędzy różne kategorie samorządu, występuje także silne zróżnicowanie między nimi.


Te, na których terenie funkcjonuje więcej podatników podatku CIT i są to firmy przynoszące zyski,  osiągają z tego tytułu wyższe przyrosty dodatkowych wpływów, te gdzie jest ich mniej albo są mniej dochodowe, tam przyrosty są niższe.


3. Przypomnijmy także, że  główne działania podjęte w zakresie poprawy ściągalności CIT to:

  • nowe przepisy dot. leasingu samochodów osobowych,
  • rozdzielenie źródeł przychodów,
  • generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania,
  • minimalny podatek dochodowy od wartości nieruchomości komercyjnych,
  • ograniczenie cienkiej kapitalizacji,
  • modyfikacja przepisów dot. zagranicznej jednostki kontrolowanej, podatkowej grupy kapitałowej,
    limitowanie wysokości kosztów uzyskania przychodów,
  • jednolity plik kontrolny.


Dyrektor Żukowski poinformował także, że działania uszczelniające dotyczące CIT są prowadzone w porozumieniu z Komisją Europejską i OECD, wszystkie unijne dyrektywy przeciwdziałające unikaniu opodatkowania są implementowane do polskiego prawa, co więcej do rozwiązań europejskich dodajemy swoje lokalne rozwiązania uszczelniające bazę podatkową.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (6):

Polak2019.10.25 9:46
Kolejne propagandowe odloty Kuźmiuka - już wiadomo że przyszłoroczny deficyt będzie rekordowy kolejny rok z rzędu, PiS próbuje udowadniać że nic nie obiecywał, bo widzi że nie ma pieniędzy, kolejni aferzyści z PiS trafiają za kratki, ale co tam, propagandysta odlatuje :)
Pilne! Mamy to!2019.10.25 7:39
Premier zapewniał przez ostatnie miesiące, że przyszłoroczny budżet będzie zrównoważony. Ale już wiadomo, że nie będzie, bo Jarosław Gowin zapowiedział, że jego posłowie nie poprą podwyższenia składek ZUS dla osób zarabiających 8 tys. zł netto. Tymczasem rząd zaplanował już w budżecie z tego powodu 5,1 mld zł. Hojniejsza waloryzacja spowodowałaby kolejny uszczerbek – ok. 2 mld zł. Postanowiono więc z niej zrezygnować.
drHouse2019.10.25 7:23
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wplywy-z-podatku-cit-eksperci-sgh-obalaja-mit-rzadu/s35wl68 Ktoś tu kłamie i manipuluje Panie Kuźmiuk... Ale tym już się zajmie rząd - dokona repolonizacji mediów i reformy szkolnictwa wyższego. Przecież nie może być tak, że lewactwo z SGH (nawet jeśli autorzy mają zdecydowanie więcej tytułów naukowych niż dr Kuźmiuk) krytykuje nasz wspaniały rząd, a lewackie zagraniczne media to publikują! O rządzie PiS wolno mówić i pisać tylko dobrze! A jeśli ktoś robi inaczej to hańba mu!
gosciu2019.10.25 6:31
A co z brakiem deficytu budżetowego, który tak szanowny pan dumnie na łamach portalu ogłaszał? Głowa w piasek? Czy trzeba wejść pod stół i odszczekać?
Urszula2019.10.25 6:31
Kłamiesz pan. Jeśli będą aż takie wpływy to czemu rząd PiS wycofuje się z obietnic przedwyborczych. Chciał kupić głosy i kupił? A to co innego. "Przed wyborami PiS obiecał hojniejszy system waloryzacji emerytur. Okazuje się, że to już... nieaktualne, bo rządowi sypie się budżet. W kampanii wyborczej PiS obiecał, że każdy emeryt otrzyma minimum 70 zł podwyżki brutto. Teraz okazuje się, że to zbyt kosztowne dla budżetu." Czekamy na kolejne sygnały o wycofywaniu się PiS z obietnic przedwyborczych. Już wiadomo, że zrównoważonego budżetu nie będzie. Wiadomo też, że nie ma w budżecie pieniędzy na obiecane 13-tki dla emerytów. Zabrali "najbogatszym".
anonim2019.10.25 8:47
Brzydula damula, gębula krasula pozamula smarkula żula.