Zbigniew Kuźmiuk: Unijne strategie i niepokój rolników - zdjęcie
22.05.20, 08:10Fot. via Pixabay

Zbigniew Kuźmiuk: Unijne strategie i niepokój rolników

9

1. W ostatnią środę na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i komisarze: odpowiedzialny za środowisko Litwin Virgnijus Sinkieviczius oraz za zdrowie i bezpieczeństwo żywności Cypryjka Stella Kyriakides przedstawili dwie strategie: bioróżnorodności i od pola do stołu.

Obydwie miały być przedstawione przez KE w marcu ale ze względu na pandemię koronawirusa nastąpiło ponad 2 miesięczne opóźnienie, ba były mocne sugestie ze strony komisji rolnictwa w PE, żeby prezentacje obydwu dokumentów odłożyć na jesień tego roku, kiedy znane będą jej skutki także w rolnictwie i związanym z nim przetwórstwie.

Nalegał na szybkie przedstawienie obydwu dokumentów wspomniany Frans Timmmermans, bo to on w Komisji jest odpowiedzialny za przygotowanie i wprowadzenie tzw. Zielonego Ładu, a obydwie strategie są jego ważną częścią składową.

2. Od opublikowania unijnych strategii do wprowadzenia ich w życie droga daleka i wyboista, bo ich zapisy najpierw należy przenieść do unijnego prawa w postaci dyrektyw, a praca długa i żmudna z udziałem Komisji, Parlamentu i Rady, a następnie wprowadzić do prawa krajów członkowskich, przed nami więc długie miesiące jeżeli nie lata prac legislacyjnych.

Ale już ogłoszenie obydwu strategii: bioróżnorodności i od pola do stołu wywołało niepokoje wśród rolników i organizacji rolniczych zarówno na poziomie unijnym jak i poszczególnych krajów członkowskich.

Do opinii publicznej dotarły bowiem głównie informacje o proponowanych ograniczeniach między innymi takich jak: przeznaczenie 10% gruntów rolnych na elementy ochrony krajobrazu wiejskiego, czy też poważne ograniczenia w stosowaniu pestycydów w produkcji roślinnej czy antybiotyków w produkcji zwierzęcej.

3. Obydwie strategie tak jak wspomniałem będące częścią Zielonego Ładu proponują działania i zobowiązania UE mające na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności w Europie oraz przekształcenie naszych systemów żywnościowych tak aby były one wzorcem pod względem zrównoważonej konkurencyjności, ochrony zdrowia ludzi , ochrony środowiska oraz zapewnienia godziwych źródeł utrzymania w łańcuchu produkcji żywności.

To wszystko oczywiście pięknie brzmi, zobaczymy jak Komisja będzie chciała te wzniosłe cele z obydwu strategii przenieść do unijnego prawa i co w tych propozycjach ostatecznie się znajdzie.

Rzeczywiście pandemia koronawirusa przyniosła dwa ważne przesłania dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej jednej z dwóch najważniejszych polityk (obok polityki spójności) finansowanych z unijnego budżetu.

Pierwsze to to, że WPR i rolnicy zapewnili 500 mln europejskich konsumentów bezpieczeństwo żywnościowe, żywności nigdzie w czasie pandemii nie brakowało, mimo tego że import z krajów trzecich został poważnie ograniczony.

Drugie, że żywność UE podlega nadmiernym przemieszczeniom, statystycznie każdy produkt żywnościowy w UE na drodze z „pola do stołu” musi pokonać ok. 180 km, na co składa się zarówno transport surowców rolniczych jak i przetworzonej żywności po Europie.

Odpowiedź na te i inne wyzwania związane z rolnictwem i żywnością musi się więc znaleźć zarówno w wspomnianych strategiach ale i w przygotowywanych właśnie dokumentach finansowych takich jak wieloletni unijny budżet czy też przygotowywanym tzw. Funduszu Odbudowy.

4. Wspomniane strategie i znajdujące się w nich cele mają być osiągnięte do roku 2030 ale jak zapewnia komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski ich realizacją będzie możliwa tylko wtedy kiedy poznamy skutki ich wprowadzenia dla dochodów rolników w poszczególnych krajach członkowskich.

Jeżeli będą one negatywne to konieczne będzie nie tylko ich oszacowanie ale także zagwarantowanie rekompensat finansowych rolnikom, bo tylko pod takimi warunkami obydwie strategie mają szansę na realizację.

Co więcej komisarz Janusz Wojciechowski przypilnował, żeby te wszystkie ograniczenia i procentowe redukcje zużywania środków chemicznych w rolnictwie proponowane w strategiach doprowadziły do wyrównania ich zużycia na hektar w skali całej UE, więc skoro w np. w Holandii zużywa się ich obecnie 4 razy więcej niż w Polsce, to poziom naszego kraju może być średnią unijną, a rolnictwo holenderskie będzie musiało się do tego dostosować.

Sytuacja w rolnictwie jest więc odwrotnością tej w energetyce, tutaj ciężar dostosowania jest po stronie zużywającego ogromne ilości „chemii” rolnictwa krajów Europy Zachodniej, rolnictwo krajów takich jak Polska, otrzymuje dodatkowy „wiatr w żagle”.

Polskie rodzinne gospodarstwa rolne, staną więc przed wielkim wyzwaniem wykorzystania szansy jakie stwarzają obydwie strategie, bo to nowe europejskie rolnictwo, ma się opierać na gospodarstwach o takiej jak one charakterystyce.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (9):

Radziszewski to jehowy ch ...!2020.05.22 13:41
𝐎𝐅𝐈𝐂𝐉𝐀𝐋𝐍𝐀 𝐀𝐆𝐄𝐍𝐂𝐉𝐀 𝐊𝐎𝐌𝐔𝐍𝐈𝐒𝐓𝐘𝐂𝐙𝐍𝐄𝐉 𝐏𝐀𝐑𝐓𝐈𝐈 𝐂𝐇𝐈𝐍 𝐈 𝐒𝐏𝐔𝐓𝐍𝐈𝐊 𝐚𝐥𝐚𝐫𝐦𝐮𝐣𝐞: 1) 𝟓𝐆 - 𝐂𝐎𝟐 - 𝐂𝐇𝐄𝐌𝐓𝐑𝐀𝐈𝐋𝐒 𝐰 𝐏𝐎𝐋𝐒𝐂𝐄 ! 2) 𝐁𝐈𝐋𝐋 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒 𝐌𝐎𝐑𝐃𝐔𝐉𝐄 𝐋𝐔𝐃𝐙𝐈 𝐒𝐙𝐂𝐙𝐄𝐏𝐈𝐎𝐍𝐊𝐀𝐌𝐈 ! 3) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐖 𝐃𝐎𝐌𝐔 𝟓𝐆 𝐈 𝐂𝐇*𝐉 𝐂𝐈 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 𝐖𝐘𝐑𝐎𝐒𝐍𝐈𝐄 ! 4) 𝐖𝐈𝐑𝐔𝐒 𝐊𝐎𝐑𝐎𝐍𝐘 𝐍𝐈𝐄 𝐙𝐀𝐁𝐈𝐉𝐀 𝐓𝐘𝐋𝐊𝐎 𝐖𝐙𝐌𝐀𝐂𝐍𝐈𝐀 𝐎𝐑𝐆𝐀𝐍𝐈𝐙𝐌 ! 5) 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐀 𝐁𝐈𝐋𝐋𝐀 𝐆𝐀𝐓𝐄𝐒𝐀, 𝐓𝐎 𝐌𝐀𝐒𝐙 𝐂𝐇𝐈𝐏𝐄 𝐈 𝐂𝐇*𝐉𝐀 𝐍𝐀 𝐂𝐙𝐎𝐋𝐄 ! 6) 𝐃. 𝐓𝐑𝐀𝐌𝐏𝐇 𝐓𝐎 𝐉𝐄𝐇𝐎𝐖𝐘 ! Obejrzyj nasz widea a dowiesz się nie tylko "prawdy" ale złapiesz prawdziwego chińskiego wirusa i wraz ze Sputnikiem zniszczymy ci komputer. A wiesz dlaczego? 𝐁𝐎 𝐍𝐈𝐄 𝐌𝐀 𝐑𝐀𝐃𝐘 𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐄𝐓𝐘𝐍𝐀 !
Micha\\\\305\\\\202 Jan2020.05.22 9:09
Nie wiem, dlaczego nie zastosują w tej UE klasycznych wzorców - 6-latek i ogródków przydomowych, które kiedyś były najkrótszą drogą z pola na stół dla milionów mieszkańców Sowdepii.
katolicka kretynizacja polski2020.05.22 8:59
Polska musi po prostu upaść i przestać istnieć - wszystko jedno czy od suszy, od koronawirusa czy od zapaści gospodarczej i bankructwa - bo ten kraj z jego poyebanymi mieszkańcami jest już nie do uratowania.
[email protected]2020.05.22 12:29
Masz rację. Za dużo tu komunistów, lewaków i innej maści sługusów wszystkich, którzy płacą cokolwiek. Ale gdyby Polska upadła, to co z Zachodem, gdzie jest setki razy gorzej pod tym względem?
Jan Radziszewski 2020.05.22 8:32
zboki Lucyfera pocieszę was kara wkrótce spadnie na Sekielskiego wtorek, 19 maja 2020 19 V 2020 Sekielski umrze dokładnie 10 października 2020 Wtorek, 19 maja Zapisz dziecko - Dobrze dziecko, skoro to Cię nie satysfakcjonuje do końca to Sekielski umrze niż będzie rocznica wyboru Jana Pawła II. - Dziękuję Panie Jezu, chwała Tobie Chryste. - Panie Jezu, nie gniewaj się, a jakby tak była dokładna data?, dokładny dzień? - A jaki byś chciał dzień, dziecko? - 10 października 2020. - Tak, dziecko:) Poważny tym razem uśmiech Pana Jezusa. - Dziękuję Panie Jezu, Chwała Tobie Chryste. Dziękuję. -:) Pan Jezus się ze mnie śmieje. - Panie Jezu, Ty się ze mnie śmiejesz, ale ów Sekielski umrze naprawdę 10 października tego roku? - Tak dziecko, 10 października 2020 nastąpi jego zgon. - Dziękuję Panie Jezu. Chwała Tobie Chryste Królu. Cześć i Uwielbienie Bogu Ojcu. -:) Otrzymał Cyprian Polak (Krzysztof Michałowski To cóż panie Sekielski, zostało Ci ponad cztery miesiące życia. Dokładnie cztery miesiące i dwadzieścia dni. Korzystaj z życia i ciesz się sukcesem intensywnie bo aż przez prawie pięć miesięcy. Nażyj się na całego kolego. Trzeba będzie umrzeć w smoleńską półrocznicę, w którym to Smoleńsku brało udział państwo Izrael, wielki wróg Polski i Polaków. Jak ktoś tak kocha Polskę genetycznie jak Ty to musi być i data dobra. Widzisz, nie jesteś zlekceważony jak kto podrzędny. Masz dobrą datę. Oszczędzono Ci też trudu bo człowiek na tej ziemi musi się trudzić, a Ty już nie będziesz musiał aby dorzucać paliwa na rocznicę wyboru Jana Pawła II w 100 lecie Jego urodzin. Może zaczniesz, ale nie skończysz. No, wszakże się tym pocieszysz, że nie wszystek umrzesz ( non omnis moriar) bo zostaną po Tobie Twe dzieła. W rzeczy samej to Cię mogę zapewnić, nie wszystek umrzesz. Tylko rzecz polega na tym iż raczej będziesz w miejscu gdzie będziesz chciał umrzeć i to jak najbardziej wszystek, ale nie będziesz mógł. Będziesz umierał nie mogąc umrzeć. I na tym polega problem. Ale póki co ciesz się życiem. Nie wiem czy życzyć Ci abyś się zdrowo odżywiał. Ciesz się swoją urodą, może będą tacy co w niej zagustują, w tym przede wszystkim niewiasty. Urodą, która przywodzi na myśl państwo Izrael, choć jest to jakaś odmiana arabska wręcz. Coś jak Saudowie?, kryptożydzi.
Piotr Nowak2020.05.22 9:45
Nie podoba ci się Sekielski zboku? Podoba ci się molestowanie dzieci? Dobrze by było jakby ktoś sprawdził twój komputer zryty dewocie.
Reytan2020.05.22 20:04
Nowak typowy pedofil z UB.
ladychapel2020.05.22 8:26
Stocznię wojenną w Gdyni kupiło państwo, deklarując zamówienia okrętów i renesans. Jest kryzys, widmo zwolnień i list związkowców
Reytan2020.05.22 20:02
Masz debilu szambo ubeckie zamiast mozgu.