Zbigniew Kuźmiuk: Tusk zakodował całe mistrzostwa, Komorowski odkodował finał - zdjęcie
23.09.14, 11:35Tusk zakodował całe mistrzostwa, Komorowski odkodował finał (fot. Wikimedia Commons)

Zbigniew Kuźmiuk: Tusk zakodował całe mistrzostwa, Komorowski odkodował finał

3

1. W ostatnią niedzielę, Polska została mistrzem świata w siatkówce mężczyzn po dramatycznym meczu z Brazylią, który ku uciesze tysięcy kibiców, został jednak pokazany w otwartej telewizji Polsat.

W piątek nieliczne media poinformowały, że tego dnia rano w Belwederze doszło do spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego i Zygmunta Solorza właściciela telewizji Polsat, a rozmowa była poświęcona odkodowaniu finału mistrzostw świata w siatkówce.

Właściciel Polsatu wyszedł naprzeciw oczekiwaniom prezydenta Komorowskiego i zgodził się na odkodowanie finału pod warunkiem jednak, że reprezentacja Polski wygra półfinał z Niemcami w sobotę i dostanie się do niedzielnego finału (tak przy okazji to ciekawe co obiecał za ten „gest” Solorzowi, prezydent Komorowski).

Tego dnia wieczorem w mediach już wręcz zaroiło się od informacji, że prezydent Komorowski „odkodował” finał mistrzostw świata, a internauci w licznych „memach” prześcigali się w pomysłach co jeszcze przy udziale prezydenta, powinno być odkodowane w różnych telewizjach.

2. Nie piszę o tym wszystkim, żeby żartować z prezydenta Komorowskiego ale po to aby pokazać jak po 7 latach rządzenia specjalistów od „haratania w gałę” wygląda Polska, która z jednej strony wykłada pieniądze publiczne na organizację mistrzostw świata, a z drugiej nie jest w stanie zagwarantować pokazania tej imprezy w otwartej telewizji.

Ta batalia o odkodowanie chociaż finału tej imprezy, każe jednak przypomnieć o działaniach rządzących w Polsce w tym w szczególności premiera Tuska, które doprowadziły do zakodowania wszystkich transmisji z tych mistrzostw (poza otwarciem imprezy i meczem inauguracyjnym na Stadionie Narodowym w Warszawie).

Sensacyjne informacje na ten temat pojawiły się blisko 2 tygodnie temu w niezależnych mediach (między innymi na portalu Niezlaezna.pl).

Wywiadu na ten temat udzielił prezes Polsatu Sport Marian Kmita, który opowiedział, że blisko przez 2 lata szukano sponsorów mistrzostw świata w Polsce, zarówno wśród firm prywatnych jak i w spółkach Skarbu Państwa.

Kiedy w styczniu tego roku była już przygotowana umowa sponsorska, która pozwoliłaby między innymi na nadawanie meczów Polaków na antenie otwartej, spółki nagle się wycofały.

Prezes Kmita twierdzi, że rozmawiał na ten temat ostatnio z politykami z różnych frakcji Platformy (pro i antytuskowych) i wszyscy potwierdzili, że zablokowanie zaangażowania spółek skarbu państwa w to przedsięwzięcie, było jednoosobową decyzją premiera Tuska.

Nie pomogły nawet życzliwość i zaangażowanie ministra sportu Andrzeja Biernata i ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.

3. Taka determinacja premiera Tuska miała wynikać zdaniem prezesa Kmity z chęci „utarcia nosa” Grzegorzowi Schetynie, który jest bliski znajomym Zygmunta Solorza i wcześniej uzgodnił z nim wsparcie spółek skarbu państwa dla tej imprezy.

Zablokowanie finansowania mistrzostw świata w siatkówce przez spółkę Orlen potwierdził także jej prezes Jacek Krawiec w podsłuchanej rozmowie z ministrem i jednocześnie rzecznikiem rządu Pawłem Grasiem.

Rozmowa odbyła się w lutym tego  roku w słynnej restauracji „Sowa i przyjaciele”. Krawiec mówił wtedy do Grasia tak „zablokowałem to, a jak będzie potrzeba, żeby wzmocnić imprezę, żeby była godna, to my damy kasę na imprezę”.

4. Mimo tego, że te informacje były w ostatnich dniach wielokrotnie powtarzane w mediach, nikt z Kancelarii Premiera nawet nie próbował ich prostować albo im zaprzeczać.

Znamienne było także wygwizdanie premiera Tuska, a wtedy już przewodniczącego Rady Europejskiej, który świeżo po tym wyborze, udał się na mecz Polska - USA do hali sportowej w Łodzi.

Było ono jak się wydaje między innymi rezultatem niezadowolenia kibiców, którzy dowiedzieli się z mediów o przyczynach zakodowania meczów polskiej reprezentacji.

Premier Tusk odchodzi już z polskiej polityki ale jeżeli miałoby się okazać, że chcąc zemścić na swoim do niedawna koledze partyjnym, potrafi uderzyć w setki tysięcy kibiców siatkówki w Polsce, to ci kibice nie powinni mu już pozwolić na powrót do niej.

Zbigniew Kuźmiuk/Salon24.pl 

Komentarze (3):

anonim2014.09.23 12:00
1. Najpierw Polsat w 2008 w porozumieniu z Federacją Piłki Siatkowej zdobył prawa do transmisji. 2. Potem liczył na to, że sprzeda prawa TVP (tzn. zarobi na pieniądzach podatników), ale się przeliczył i zaczął opowiadać farmazony. To jest korporacjonizm w polskim wydaniu - duże firmy dorabiają się jeszcze większych pieniędzy na podatnikach. A PiS to popiera.
anonim2014.09.23 12:57
No pewnie, Tusk powinien sięgnąć do publicznej kasy i za pośrednictwem spółek Skarbu Państwa rzucić parę milionów Solorzowi, wtedy może by odkodował. A gdyby to zrobił, to już widzę artykuły w "prawicowych" mediach jak to Tusk publicznymi pieniędzmi sponsoruje prywatny biznes milionera. Co zrobić, niektórym zawsze będzie źle.
anonim2014.09.23 18:25
Alez wyrafinowane tortury stosuje Tusk wobec Schetyny. Jak ten ostatni to wytrzymuje?! Zagadka dla mnie jest jednak, w jaki sposob uderzylo to w Schetyne, bo podejrzewam, ze jego stac na dekoder.