Zbigniew Kuźmiuk: Tabu zostało przełamane - za Gretą Thunberg stoją koncerny inwestujące w sektorze energii - zdjęcie
10.12.19, 08:00Screenshot Youtube - ABC News

Zbigniew Kuźmiuk: Tabu zostało przełamane - za Gretą Thunberg stoją koncerny inwestujące w sektorze energii

70

1. Polska Agencja Prasowa przedrukowała tekst, który ukazał się w poprzednim tygodniu w hiszpańskim dzienniku ”El Confidencial”, poświęcony szczytowi klimatycznemu w Madrycie (COP25) i towarzyszącym mu młodzieżowym strajkom klimatycznym, których liderką jest słynna już szwedzka nastolatka Greta Thunberg.

Z jej przybycia do Madrytu na kongres klimatyczny światowe media uczyniły wydarzenie porównywalne z uczestnictwem gwiazd filmowych na uroczystości wręczania statuetek Oskara.

Wprawdzie sama Greta Thunberg ma niewiele samodzielnie do powiedzenia, na kolejnych konferencjach prasowych, nawet krótkie hasła, które wykrzykuje, czyta wcześniej z kartki ale dla wielu młodych ludzi, dzięki zgrabnym zbiegom PR, stała się wręcz ikoną walki z zagrożeniami klimatycznymi.

2. „El Confidencial” pisze wprost, że za szwedzką aktywistką klimatyczną, stoi wielkie lobby funduszy finansowych i firm energetycznych, które są zainteresowane eliminowaniem zużycia węgla z energetyki.

Grupy finansowe i firmy energetyczne wspierają nie tylko strajki klimatyczne, ale także oddziałują na światową opinie publiczną, oraz próbują wpływać na rządy poszczególnych krajów, które podpisały Porozumienie Paryskie z grudnia 2015 roku.

Okazuje się ze rodzina Thunbergów jest powiązana z brukselską organizacją European Climate Fondation (ECF) poprzez Daniela Donnera, który z jednej strony jest odpowiedzialny za kontakty z mediami ECF, z drugiej natomiast jest autorem kampanii promocyjnych Grety.

Z kolei w skład ECF wchodzą organizacje charytatywne i społeczne takich koncernów jak IKEA czy Hewlett Packard, ale także fundusz TCI, który jest udziałowcem takich firm działających w sektorze energetycznym jak Red Electrica i Engaz.

A więc to co do tej pory mówiło się tylko nieoficjalnie, znajduje potwierdzenie już oficjalnie, naturalne wzburzenie ludzi młodych, którzy chcą czystego środowiska, wykorzystują firmy energetyczne, które z jednej strony walczą z węglem w energetyce, z drugiej chcą poszerzyć własne możliwości wytwórcze.

3. Przypomnijmy, że 2 grudnia w Madrycie premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem ds. klimatu Michałem Kurtyką wzięli udział w otwarciu kolejnego szczytu klimatycznego (COP25), który odbywa się w Madrycie.

Przewodniczy mu delegacja chilijska (pierwotnie szczyt miał się odbyć w Chile ale ze względu, na trwające od kilku miesięcy w tym kraju zamieszki został przeniesiony do Hiszpanii) i to właśnie tej delegacji przekazał przewodnictwo nasz minister Michał Kurtyka, prezydent poprzedniego szczytu klimatycznego w Katowicach (COP24).

Szczyt z udziałem delegacji z blisko 200 krajów świata, został otwarty przez sekretarza generalnego ONZ Portugalczyka Antonio Guterresa alarmistycznym stwierdzeniem, że „punkt bez odwrotu jest w zasięgu wzroku”, co jego zdaniem oznacza, że przywódcy państw uczestniczący w szczycie, powinni się zastanowić jak nie doprowadzić do momentu, w którym katastrofa klimatyczna będzie nieodwracalna.

4. W Madrycie ma dojść do sprecyzowania planów redukcyjnych CO2 poszczególnych krajów, które podpisały się pod Porozumieniem Paryskim, a także ma zostać uszczegółowiony plan finansowania specjalnego funduszu klimatycznego.

Chodzi o niebagatelną sumę 100 mld USD rocznie, poczynając od roku 2020, które miałyby być kierowane do biedniejszych krajów umożliwiając im nie tylko redukcję CO2, ale także realizację celów rozwojowych.

Taki zapis wprawdzie w Porozumieniu z Paryża się znalazł, ale tak naprawdę ciągle nie bardzo wiadomo, według jakich proporcji najbogatsze kraje świata miałby ten fundusz zasilać, w tej sytuacji zebranie w każdym roku 100 mld USD i przekazanie krajom biedniejszym, przynajmniej na razie wygląda na mało prawdopodobne.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (70):

B522019.12.10 17:32
czerwona szarańcza zakład europie ekologiczny stryczek zero emisyjności to 0 węgla 0 ropy 0 gazu przemysł europejski opuszcza Europę niedługo wygryzą rolnictwo bo też śmierdzi niedługo będziemy w Azji kupować watę cukrową a na koniec porośniemy futrem
ZERR02019.12.10 15:10
Zauważę tylko bezczelnie, że według GUS najdłużej w Polsce żyją mieszkańcy zasmogowanego Krakowa, (79 lat). wygląda na to, że smog przedłuża życie a nie skraca.
Hanys672019.12.10 13:44
Najważniejsze dla "ochrony klimatu" jest usunięcie takich głupoli jak Thunberg czy Timmermans z życia publicznego UE.
Marek M\\\\305\\\\202ynarczyk2019.12.10 13:21
proszę prawnika z polski o odebranie praw rodzicielskich rodzica którzy niby wychowują ta dziewczynkę. proszę kancelarię w polsce o tą możliwośc
PolakNieLeming2019.12.10 12:37
Biedna ,psychicznie chora istota, wykorzystywana przez lewactwo i koncerny energetyczne.
anonim2019.12.10 10:48
Niech żyje globalne ocieplenie. Mniej opału na zimę, mniejsze koszty utrzymania. Skończą się brednie lewactwa na temat podniesienia poziomu wód. Sam Gore kupił chałupę tam, gdzie straszył, że w ciągu 10 lat ten teren będzie zalany wodą. Więcej CO2, to więcej żywności, więcej terenów zielonych. Minusy, różne insekty zaczną się rozmnażać, kleszcze muchy komary itp. Ale wolę żyć w ciepełku niż moje 4 litery mają być mrożone.
Michał Jan2019.12.10 11:09
Szwedka, to akurat najmniej na ocieplenie powinna narzekać. Okolice Kiruny może będą zagłębiem zbożowym?
Maria Blaszczyk2019.12.10 14:12
Niektórzy z nas patrzą nieco dalej. Np. na tysiące tonące w Morzu Śródziemnym. Na miliony Syryjczyków po obozach. Na ludzi tracących życie i domy z powodu bezgranicznej chciwości krajów uprzemysłowionych. To się nazywa człowieczeństwo - dbasz nie tylko o własny pełny brzuch,ale chcesz też dobrze dla innych.
Michał Jan2019.12.10 14:52
Nie ma bardziej wypaczonej wizji człowieka niż ta, którą przedstawia lewactwo - najeść się, napić i dać upust chuciom, więc bardzo proszę o niepouczanie mnie w tej kwestii. Klimat się zmienia i to właśnie należy czynić - przygotować się na konieczność dostosowania się, w czym człowiek okazał się najdoskonalszym ze stworzeń. Grecia et consortes próbują czegoś innego - żeby ewentualni imigranci nie mieli do czego przybywać.
ZERR02019.12.10 15:20
Ci co toną, giną PONIEWAŻ liczą na ratunek i życie na koszt oczadziałej Europy. To inwazja W Europie żyjemy dobrze, ponieważ nasi przodkowie ostro inwestowali w cywilizację, infrastrukturę, kulturę i parę innych rzeczy, zamiast żreć, pić i popuszczać pasa. Jakim prawem jakieś przybłędy maja korzystać z gigantycznego majątku, wiedzy i cywilizacji, które powstały dla nas, europejczyków? To jest nasz spadek i nie macie prawa okradać kontynentu aby wykarmić przybłędy z Azji. My i nasi dziadkowie wnieśli ogromną pracę aby Europa była dobrym miejscem do życia. Przybłędy nie wnoszą nic, tylko złodziejstwo, przestępstwa i gwałty. Okradanie swoich blixnich z Europy i narażanie na napaść nie ma nic wspólnego z człowieczeństwem
J.P🧶2019.12.10 11:37
Co za głupoty...więcej terenów zielonych? To się zdziwisz.
Michał Jan2019.12.10 12:39
Natura lubi płatać figle. Np. rozpuszczanie się szelfu Antarktydy spowodowało przyrost masy lodowej (spadło zasolenie i z nim temperatura zamarzania wzrosła - lód zmniejszył powierzchnię, ale się pogrubił). Przypomnieć należy, że dinozaury nie ganiały po pustyniach (najwyższe stężenia CO2, spowodowane wzrostem temperatury).
Maria Blaszczyk2019.12.10 14:20
Nie, nie spowodowało przyrostu masy lodowej. https://www.nationalgeographic.com/science/2019/10/how-antarctic-melting-above-below-ice-sheet/ Nie wiem, kto Ci nagadał takich bzdur, ale w okresie 1992-2017 Antarktyda straciła łącznie ok. 2700 gigaton, a więc do oceanu wlało się dodatkowych ok. 3 tysięcy km3 wody, podnosząc jego poziom łącznie o 7,6 mm w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza. Dla porównania, ta sama ilość wody wystarczyłaby, aby pokryć całą Polskę jeziorem o głębokości 8 m. I proces ten zastraszająco przyspiesza; średni bilans masy w okresie 2012-2017 (-219 Gt/rok) był aż trzykrotnie bardziej ujemny niż w latach 2002-2007 (-73 Gt/rok). https://www.nature.com/articles/s41586-018-0179-y I do tego jest dokładnie odwrotnie, niż piszesz. Zwiększyła się powierzchnia, ale nie tego lodu. Przez co widzieliśmy pingwiny na zdjęciach zrobionych dalej na północ, niż kiedykolwiek przedtem. Upraszczając, w Antarktyce występują dwa rodzaje lodu: lądowy pokrywający gruba warstwą kontynent (i część szelfu) oraz cienka warstwa lodu morskiego – zamarzającej zimą i rozmarzającej w dużej części latem wody na powierzchni oceanu. I ta, wskutek zmian klimatu się zwiększyła - tylko że z tego nic nie wynika. Ten lód dla poziomu oceanu jest bez znaczenia.
Michał Jan2019.12.10 14:58
Zjawisko takie miało miejsce i zostało stwierdzone w latach 90-tych. Mogło zaniknąć. Co nie zmienia, że ja nie przeczę ogólnym zmianom klimatu, ale nie uważam za jakkolwiek udowodnione, że to działalność człowieka za tym stoi. Jeżeli wieje za silny wiatr, to nie próbuje się go powstrzymać machając chusteczkami.
ZERR02019.12.10 15:25
Zacznijmy od tego, że Antarktyda topi się od spodu. po prostu od powojnia rośnie aktywność sejsmiczna, więc wzrasta ilość CO2 bo podmorskie wulkany nieco podgrzewają oceany.
Pierdolito Hipolito2019.12.10 12:56
:O
Maria Blaszczyk2019.12.10 14:10
Problem w tym, że to tak nie działa. Rosną ceny żywności, bo jej produkcja z roku na rok w Europie spada, w ciągu najbliższych trzech dekad zmniejszy się o połowę. A co do bredni na temat podniesienia poziomu wód - powiedz to np. tym ludziom https://www.nationalgeographic.com/environment/2019/01/climate-change-drives-migration-crisis-in-bangladesh-from-dhaka-sundabans/ albo tym https://www.theguardian.com/global-development/2019/may/16/one-day-disappear-tuvalu-sinking-islands-rising-seas-climate-change
Michał Jan2019.12.10 15:01
Moglibyśmy prosić o publikacje nie z kręgu "zero growth"? I czy dla ratowania miejsc zamieszkania mieszkańców Tuwalu, mamy zejść do ich poziomu życia?
ZERR02019.12.10 15:22
Produkcja rolna spada bo UE od lat wypiera rolnictwo i zarządza centralnie, jak w ZSSR. Tam tez spadała.
Cool2019.12.10 10:05
Normalnie "ameryke odkryli" ... :-))
Michał Pasierb 2019.12.10 9:21
..."za Gretą Thunberg stoją koncerny inwestujące w sektorze energii "-mądrym inaczej jest ten, kto myślał inaczej.....
Mikałaj2019.12.10 9:20
Każdy kto twierdzi, że smogu nie ma niech siądzie sobie przy ognisku i wrzuci oponę albo plastikowe śmieci lub pieluchy, reklamówki itp. Zobaczymy jak się wdycha całą zimę, dzień w dzień. Co wy myślicie, że wasi sąsiedzi palą drogim ruskim węglem? Po każdych zakupach w Biedronce zostają stosy reklamówek, plastikowych butelek, opakowań. Przecież za wywóz śmieci trzeba płacić a tak za darmo można spalić i jeszcze ciepło daje. Podczas spalania plastiku, węgla, śmieci itp. nie wszystko się spala. Powstają cząstki benzopirenu silnie rakotwórcze związki. Są ciężki więc się nie rozkładają, kiedy je wdychamy trafiają do płuc a, że są małe to z płuc trafiają wraz z tlenem do krwi i tak sobie rozprowadzamy co organizmie. One się nie rozkładają i osadzają się w naszych organizmach, następnie tworzy się stan zapalny i obrastają tkankami a potem rak. To nie trwa dzień ale tak to wygląda. Protestujecie przeciw aborcji ale nic nie robicie aby Polskie dzieci nie wdychały trucizny i niszczyły sobie życie. Banda hipokrytów.
Cool2019.12.10 10:09
A teraz zastanów się dlaczego tak się dzieje? ... a być może odkryjesz jak temu przeciwdziałać. Tylko prawidłowa diagnoza daje szanse na uleczenie!
ZERR02019.12.10 10:14
bełkot najpierw sprawdź, czym jest smog dym nie jest smogiem ekoświnie nassały ci do głowy
anonim2019.12.10 10:20
Bredzisz. Pospaceruj wieczorem jak się ochłodzi po polskich osiedlach i powąchaj czym centucie palą w piecach. Jeśli twierdzisz, że to jest nic to wdychaj, może ci na mózg pomoże.
ZERR02019.12.10 12:07
bełkot czy sprawdziłeś, czym jest smog? Może chcesz linka?
Michał Jan2019.12.10 10:58
Przekornie napiszę, że przeciętne dziecko spędza na dworze mniej czasu niż więźniowie, więc ten smog nie jest im aż tak straszny. Włodarze miejscy biadolą, a to oni wydali zezwolenia na deweloperkę w miejscach mających służyć do przewietrzania (np. Warszawa-Bemowo). Wyciągają rękę po dotacje rządowe na wymianę pieców, a są technologie pozwalające udoskonalić spalanie węgla w piecach starych. No i oczywiście samochody: chcą, żeby były elektryczne, ale jednocześnie zapominają, że ten prąd w gniazdkach pochodzi z elektrowni i to niekoniecznie wiatrowych.
taro2019.12.10 11:11
chlopie powtarzasz globalne bzdety. Tak ekologiczny zachod zdycha na wszystkie choroby swiata, szpitale przepelnione, a karawany pogrzebowe nie maja ani dnia spokoju, pogrzeb za pogrzebem. Taki jelop jak Al Gore wmawial wszystkim, ze w Polsce dzieci sa przechowywane w kopalniach, bo tam lepsze powietrze. Patrzac z medycznej stony to mieszkancy Slaska kiedys siedzieli w dymie i w miare byli zdrowi, teraz nie dymia i wszyscy siedza po przychodniach, lub w domu na telefonie blagajac o termin do lekarza. Nie mow wiec , ze wegiel jest szkodliwy.
Ala2019.12.10 9:16
Niech wszyscy się zastanowią. Żeby móc dyskutować o pewnych ważnych sprawach trzeba mieć pewny zasób wiedzy. A ona co reprezentuje ? Jest niedouczoną dziewczyną, bez podstawowych wiadomości w zakresie przyrody, biologii, geografii i innych potrzebnych przedmiotów. Najpierw niech idzie do szkoły, a nie wagaruje. To skandal, że te firmy urządziły jej wakacje w czasie roku szkolnego.
Tomek2019.12.10 9:08
Chodz`i ogólnie mówiąc o to, że Niemcy nie handlują surowcami, bo ich nie mają ale mogą handlować sprzętem do produkcji energii odnawialnej i w tym być potentatem światowym. Jeśliby świat otumanili tą ideologią eko to wszyscy musieliby od nich sprzęt kupować i Niemcy zarobiłyby jeszcze więcej. Stąd ta cała wojna o ekologię. Tu nie chodzi o planetę tylko o starą jak świat - chciwość.
lady chapel2019.12.10 8:51
Nasze łagodne Słońce Narodu: https://wiadomo.co/wp-content/uploads/2017/07/kaczynski.jpg
klara2019.12.10 8:36
Koncerny energetyczne chcą likwidacji węgla, pierdu pierdu taka jest prawda.
Klejnot Nilu2019.12.10 8:43
Jeśli jest zdrowsza i bardziej ekologiczna alternatywa, to co w tym złego?
Ala2019.12.10 9:19
Na razie nie ma takiej alternatywy. Te wiatraki, panele są tylko uzupełnieniem w produkcji energii elektrycznej. W przypadku nie odpowiednich warunków atmosferycznych te elektrownie po prostu stoją.
taro2019.12.10 10:49
a co ci wegiel przeszkadza? mniej szkodliwych zwiazkow wydziela podczas spalania jak modne na zachodzie spalanie smieci miejskich w cieplowniach.
J.P🧶2019.12.10 11:34
A co proponujesz zrobić z tymi śmieciami i co za bzdura, że więcej szkody to robi niż węgiel? Normy są wygórowane przy takich spalarniach, kwestia filtrów.
taro2019.12.10 14:17
a co ci przeszkadza zalozyc filtry na cieplownie, czy elektrownie weglowe, odpady mozna skladowac w kopalniach ponizej 600m.
kumaty2019.12.10 14:23
A czym będą palić?
jozef2019.12.10 8:26
3. Przypomnijmy, że 2 grudnia w Madrycie premier Mateusz Morawiecki razem z ministrem ds. klimatu Michałem Kurtyką wzięli udział w otwarciu kolejnego szczytu klimatycznego (COP25), który odbywa się w Madrycie.
J.P🧶2019.12.10 8:22
No i co z tego? Do kazdej akcji czy to charytatywnej czy proekologicznej przyłączaja się sponsorzy, organizacje, zwykli ludzie. Zawsze ktoś przy okazji też na tym zyskuje czy poprzez reklame czy wymiernymi skutkami finansowymi. Tak już jest i daleko szukać nie trzeba, czy to organizacje świeckie czy kościelne.
Janusz z Kolonii2019.12.10 8:36
Firmy powinny zajmować się robieniem interesów, produkowaniem POTRZEBNYCH produktów lub usług, a nie robieniem polityki światowej przez ONZ-ty to raz. A dwa, bezczelne wymuszanie od polityki dyrektyw to wojna z państwami i niszczenie konkurencji, a to nic innego jak zwyczajna korupcja zapakowana w bajkę o zagrożeniu klimatycznym, polityczny terror i quasi wojna z narodami.
J.P🧶2019.12.10 8:50
Klimat to nie bajka, śmieci w lasach też. Nie ma organizacji ani idei która by nie potrzebowała środków. Ten hejt co serwuje fronda jest właśnie walką polityczną.
Michał Jan2019.12.10 8:50
W tym momencie prowadzą lobbing przy pomocy upośledzonej nastolatki. A podobno nieletnich nie wolno wykorzystywać do pracy...
Gość 2019.12.10 8:53
Asperger to nie upośledzenie, nie powielaj fake newsów kretynie.
Michał Jan2019.12.10 10:14
Upośledzonej funkcjonalnie (za Wikipedią). I co teraz masz do powiedzenia Ty, który nazwałeś mnie "kretynem"?
Maria Blaszczyk2019.12.10 14:04
Tymczasem my, ludzie z AS, nazywamy się "neuronietypowymi". I wielu z nas uważa to za błogosławieństwo. Albert Einstein Amadeusz Mozart Srinivasa Ramanujan Thomas Jefferson Lionel Messi Andy Warhol Stanley Kubrick Anthony Hopkins Normalnie, banda upośledzonych...
Michał Jan2019.12.10 14:39
Trzeba się było spytać ich żon.
Michał Jan2019.12.10 14:46
Nie widzę ani Salwadora Dalego ani Franka Zappy. Grecia, gdyby kontynuowała naukę, mogłaby dojść do takich osiągnięć (Asperger na to pozwala), ale dzięki tym koncernom, będzie się upierać, że należy oddalić Ziemię od Słońca i zmniejszyć aktywność tego ostatniego pływając łódką zamiast latać samolotem.
ZERR02019.12.10 15:14
Większość przypadków AS oznacza jednak daleko większe straty niż zyski.
taro2019.12.10 16:14
oni wszyscy byli/sa psycholami
taro2019.12.10 16:10
to jest uposledzenie, dlatego tez w niemczech maja dla nich specjalne szkoly, gdzie moga sie rozwijac w swoim towarzystwie.
J.P🧶2019.12.10 8:55
Czemu kłamiesz? Bo ideowo Ci nie pasuje?
Michał Jan2019.12.10 10:11
Wykaż kłamstwo.
J.P🧶2019.12.10 10:55
Zaburzenia są różne, nie dyskwalifikuja z życia prywatnego ani publicznego. W jednym z muzeów pracuje dzuewczyna z zespołem downa, ją też zrypiesz za jej chorobę? Po prostu jesteś nienawistny do tego co robi. Są różne lobbingi, ten jest pozytywny. Ty możesz lobbowac ojca dyrektora a mnie to rybka.
Michał Jan2019.12.10 11:06
Nie wykazałeś. Asperger powoduje upośledzenie funkcjonalne oraz "trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz ograniczone, wąskie i powtarzające się zachowania oraz zainteresowania." (Wikipedia) Widzisz tu jakieś pozytywy? Ja bezczelność i cynizm tych koncernów. Gdybym lobbował (nawet u Ojca Dyrektora) sam, to nie miałbyś się do czego przyczepić, ale co byś napisał, gdybym posłużył się dzieckiem?
J.P2019.12.10 11:31
Pozytywy widzę w idei którą promuje, zresztą nie ma innej alternatywy jak zadbać o środowisko. To wolny wybór Grety, przyjęła taką konwencje życia. Nikt jej nie zmusza. Ktoś ją zauważył, że wypłynęła publicznie, ktoś wykłada pieniądze i ktoś też przy okazji zarobi, i przy okazji nie jeden się dowie jak ekosystemy chyla się do upadku. Mniej świadomym pozostaje utyskiwanie na jakość powietrza i dziki na plaży w Karwii.
Michał Jan2019.12.10 12:33
Najwyraźniej umyka Ci drugie dno tego przekazu pro-środowiskowego. Pokrótce - jest to próba wprowadzenia idei "zero growth" bocznymi drzwiami. IPCC się skompromitował, to teraz dziećmi postanowili moralnie poszantażować. Jakość powietrza możemy poprawić wspólnym wysiłkiem, nie przestając się ogrzewać węglem. Dziki należy odstrzelić i zjeść, jak za dużo.
J.P🧶2019.12.10 13:57
Dziki należy wystrzelić i zjeść jak za dużo... ha,ha. Dobre. To nie kwestia ,że ich za dużo, to kwestia właśnie zaburzenia ekosystemu. No i właśnie chyba tyle rozumiesz w tym temacie.
Michał Jan2019.12.10 14:41
Brak naturalnego drapieżnika. O to walczy Grecia? O wilki?
J.P\360\237\247\2662019.12.10 16:08
O to już za późno walczyć, pozostaje ich zjedzenie.
Klejnot Nilu2019.12.10 8:20
Ale zaraz, w czym problem? Dziewczyna postuluje ograniczenie emisji CO2, a wspierają ją w tym koncerny zajmujące się energią alternatywną. Czy ktoś tu widzi konflikt interesów? Ona im daje rozgłos i dobry PR, one jej wsparcie finansowe. Kolejna afera na siłę.
roman2019.12.10 8:31
Zaraz,zaraz właśnie jest problem. Smutne to, że większość ludzi nie widzi problemu w tym, że światem rządzi mamona i to ona jest najważniejsza a nie jakieś logiczne działania na rzecz bezpieczeństwa naszej planety.
Klejnot Nilu2019.12.10 8:42
Najważniejsza jest dbałość o planetę, to fakt. A jeśli ktoś po drodze zrobi na tym majątek? No cóż, jego szczęście i zmysł biznesowy. Czasem cel uświęca środki.
Po prawej Ty po lewej ja2019.12.10 12:38
No. Dziwne że większość ludzi nie widzi problemu w tym że mafia w sukienkach, która w całości jest najbogatszą organizacją na świecie, wtyka łapki w politykę i w majtki dzieciom i zamiast nieść zgodę i miłość, dzieli ludzi na lepszych i gorszych.
Tom.2019.12.10 9:30
W sumie też nie widzę problemu jeśli ty i tobie podobni sfinansują przejście na tzw. alternatywne energie a potem pokryjesz koszty eksploatacji. Tzw. Free energie są tak tanie jak tanie są samochody elektryczne. Gdy zniesiono rządowe dopłaty na auta Tesli w Malezji i Dani ich sprzedaż spadła odpowiednio o 90 i 70%.
Klejnot Nilu2019.12.10 10:21
Nikt nie powiedział, że ma być taniej. Ale czasem trzeba spojrzeć dalej niż na odległość pęta kiełbasy, żeby zauważyć postępującą degradację planety. I owszem, zarówno OZE, elektrownie jądrowe, jak i samochody elektryczne są droższe, ale jeśli jest to choć mały krok w kierunku czystszej atmosfery, to może jednak warto? Może warto zadbać o zdrowie tak hołubionych przez rząd dzieci? Zresztą o czym tu mowa, dla społeczności 500+ i tak ważne jest tylko żeby na fajki starczyło, a palić to sobie można nawet oponami i azbestem.
B522019.12.10 17:45
europa dąży za wszelką cenę do zero emisyjności czyli bez węgla ropy i gazu produkcja jest przenoszona Azji gdzie o ekologij nie słyszeli dodatkowo dochodzi zanieczyszczenie środowiska ze względu na transport produktów z Azji do europy Europejczycy tracą pracę w Holandii jak grzyby po deszczu powstają agencje pracy tymczasowej robisz 2-3 godziny u jednego a jak ci się przyfarci to i załapiesz się na 8 godzin ale nie koniecznie codziennie
Hanka2019.12.11 2:03
Nilu! Ależ nie, to oni jej płacą, żeby tak mówiła jak oni chcą! Młoda dziewczyna, a może uda się jej oszukać trochę ludzi? U nich " biznes is biznes"! Kumasz !?
kumaty2019.12.10 8:08
Jak śmiecie stać za mną? Zabraliście mi dzieciństwo.
boom2019.12.10 12:02
A jak już przeżują i wyplują, to wyląduje dorosłe dziecko z depresją albo na odwyku...