Zbigniew Kuźmiuk: Są pierwsze owoce walki PiS z mafiami VAT! - zdjęcie
21.07.19, 09:10Zdj. zbigniewkuzmiuk.pl

Zbigniew Kuźmiuk: Są pierwsze owoce walki PiS z mafiami VAT!

20

1. Prezes koncernu paliwowego Orlen S.A Daniel Obajtek poinformował, że zysk netto jego spółki w okresie 2016- 2019 2Q ( a więc przez ostatnie 3,5 roku) wyniósł 20, 9 mld zł, natomiast w okresie 8 lat rządów PO-PSL w latach 2008-2015 tylko 2,9 mld zł.
Oznacza to ni mniej ni więcej, że w dwukrotnie krótszym czasie , spółka osiągnęła 10 - krotnie większy zysk netto , a więc w czasie porównywalnym zysk Orlenu za rządów Zjednoczonej Prawicy jest ponad 20-krotnie wyższy.

Tak ogromny wzrost zysków największego polskiego koncernu paliwowego oczywiście cieszy (oznacza bowiem także ogromny wzrost kwot podatków wpłacanych przez ten koncern do budżetu państwa) ale jednocześnie skala tego wzrostu, powinna skłonić organy kontrolne polskiego państwa do zbadania, dlaczego zyski Orlen S.A w okresie rządów PO-PSL, były tak niskie.

2. Przypomnijmy, że jakiś czas temu podsumowując rok 2018 prezes Obajtek poinformował, że był on znowu rekordowy dla jego firmy, przychody sięgnęły kwoty 110 mld zł i były aż o 15% wyższe niż w roku ubiegłym.

Rafineria osiągnęła rekordowy przerób ropy naftowej na poziomie 33, 4 mln ton, a także najwyższą w historii firmy sprzedaż wszystkich paliw na poziomie 42,9 mln ton, co jak można się domyślać w dużej mierze jest konsekwencją uszczelnienia systemu obrotu paliwami w naszym kraju.

Wynik finansowy EBITDA LIFO (zysk operacyjny+amortyzacja+ odsetki+ wycena zapasów) osiągnął aż 8,3 mld zł, przy czym ten sam wynik w segmencie detalicznym koncernu wyniósł aż 2,8 mld zł.

3. Wynik netto był niższy niż w roku poprzednim i wyniósł 5,5 mld zł, co oznacza, że Orlen poważną wpłatą podatku CIT zasilił budżet państwa, jak poinformował prezes Obajtek, w całym 2018 roku, koncern wpłacił do budżetu państwa w postaci wszystkich obciążeń podatkowych, astronomiczną wręcz kwotę ponad 36 mld zł, czyli aż o 10 mld zł więcej niż w 2015 roku ostatnim roku rządów PO-PSL.

Oznacza, że w ciągu tych trzech lat wzrosły znacząco nie tylko obroty Orlenu, ale także wpłaty podatkowe do budżetu państwa, do tego stopnia, że wszystkie one stanowią 10% całości dochodów podatkowych polskiego budżetu z 2019 roku (w tym roku zostały one zaplanowane łącznie w wysokości 360 mld zł).

Przy tej okazji należy przypomnieć, że w listopadzie poprzedniego roku prezes Obajtek poinformował, że sprzedaż oleju napędowego od początku 2016 roku do końca pierwszej połowy 2018 roku (zaledwie przez 2,5 roku) przez koncern Orlen S.A wzrosła aż o 45%.

Jak zaznaczył wtedy prezes Obajtek, jeżeli przyjąć, że wzrost sprzedaży oleju napędowego 10 punktów procentowych jest związany z wzrostem gospodarczym to uszczelnienie systemu obrotu paliwami spowodowało wzrost jego sprzedaży aż o 35%.

4. Tak ogromny przyrost zysków to zasługa nie tylko wysokiego wzrostu gospodarczego ale także głębokich zmian w prawie ,których rząd Zjednoczonej Prawicy dokonał w 2016 i 2017 roku.

Przypomnijmy, że z dniem 1 sierpnia 2016 roku wejście w życie tzw. pakietu paliwowego, czyli zmian w ustawach podatkowych o VAT i akcyzie, a także zmian w ustawie prawo energetyczne, już uderzyło w interesy mafii paliwowej.

Z kolei zmiany w prawie energetycznym, które weszły w życie we wrześniu 2016 roku, dotyczyły głównie dwóch kwestii: definicji paliw płynnych i koncesjonowania na wwóz paliwa z zagranicy.

Ustawa wprowadziła zasadę, że jednolitą definicję paliw płynnych ustali minister energii, co uniemożliwi handlowanie komponentami, (które nie podlegają opodatkowaniu), które tak naprawdę są często już paliwami ciekłymi.

Ponadto na wwóz paliwa z zagranicy i jego przeładunek konieczna jest koncesja wydawana przez Urząd Regulacji Energetyki, co z kolei uniemożliwia tzw. blendowanie, czyli mieszanie różnych komponentów i sprzedawanie ich, jako pełnowartościowego paliwa.

5. Z kolei od połowy kwietnia 2017 roku wszedł w życie tzw. pakiet przewozowy, nakładający na przewoźników obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu paliw płynnych, ale także alkoholu skażonego i suszu tytoniowego.

Według ustawy monitorowanie przewozu tych towarów ma umożliwić rejestr zgłoszeń prowadzonych w systemie teleinformatycznym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (jednocześnie wiceministra finansów).

Kontrolę przewozów tych towarów prowadzą funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, a także funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Jeżeli podmiot wysyłający wspomniane towary niedokonana rejestracji albo też towar nie będzie odpowiadał danym podanym w zgłoszeniu, będzie można nałożyć na niego karę pieniężną w wysokości 46% jego wartości netto, jednak nie mniejszej niż 20 tys. zł.

Zaproponowane rozwiązanie ma przede wszystkim ograniczyć lukę w podatku VAT związaną z przewożeniem towarów akcyzowych bez dokumentacji, w mniejszym stopniu obrót tymi dokumentami bez towarów.

Te głębokie zmiany w prawie, a także nasilenie kontroli przewozów paliw przez KAS z użyciem wyspecjalizowanych laboratoriów, powoduje wyraźny wzrost sprzedaży paliw przez polskie koncerny paliwowe, a także znaczący przyrost wpływów podatkowych, do tego stopnia, że te pochodzące tylko z Orlenu wynoszą aż 10% wszystkich dochodów podatkowych państwa.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (20):

twitter:PromocjaPWS2019.07.21 21:52
Przypominam, że w UE od Traktatu z Mastricht jest organizowana według Manifestu z Ventotene - trockisty Spinellego. Poczytajcie główne założenie traktatu, a zrozumiecie polityczną i gosp. stronę UE. To samo jest z polit. gender mainstreaming (potocznie zw. równościową) - wpr. Traktatem Amsterdamskim z 97 r. Celem gender mainstreaming jest obalenie tożsamości płciowej, bo ta jest podstawą wszystkich innych, a jej obalenie prowadzi do zatracenia możliwości przez jednostkę do obiektywnej weryfikacji otaczającej rzeczywistości, a to jest niezb., by przepchnąć federal. UE bez oporu ludzi. UE musi się sfederalizować jak najszybciej (data podana przez Schulza to 2025 r.), bo elity europejskie są świadome nadch. kryzys - od dziesięcioleci Europa jest bankrutem, tzn. nie wytwarza dóbr, które konsumuje. Ten dobrobyt jest podtrzymywany przez pracujących Azjatów - głównie Chińczyków. Jeśli oni odmówią, to czeka nas tragedia, bunt i na tę okol. musi być stw. aparat terroru - zlikw. armie UE, stworzona armia UE i zlikwidowane państwa narodowe. Ważną rolę odgrywa tu też masowa imigracja z Afryki i Bliskiego Wschodu. Więcej o tym i procesie deindustrializacji jest tu: historiasztuki.com.pl/strony/024-00-02-DEINDUSTRIALIZACJA.html , Manifest z Ventotene: historiasztuki.com.pl/strony/021-12-00-ANTYKULTURA-SYSTEM.html#1 , EUROKOMUNIZM: historiasztuki.com.pl/strony/021-11-00-ANTYKULTURA-EUROKOMUNIZM.html , GENDER: historiasztuki.com.pl/022-00-00-ANTROPOLOGIA.php#mag42 , NOWA WĘDRÓWKA LUDÓW: historiasztuki.com.pl/025-00-06-WEDROWKA-LUDOW.php
robi2019.07.21 20:47
Ale was rzuca trolle. Juz nie ma zadnych argumentów tylko zwykła pyskówka, obelgi i przekleństwa. Nigdy wiecej w wasze złodziejskie i zdradzieckie łapska Polski.
kalinka2019.07.21 14:28
jak mawia klasyk pan Stanisław Michalkiewicz "wy nie ruszacie naszych a my nie ruszamy waszych" , po objęciu przez Partię Interesu Syjonu (PIS) władzy w 2015 roku ogłoszono tzw raport o nieprawidłowościach w resortach i coś wspominano o "cela+" i co z tego wyszło, raporty o nieprawidłowościach napisane na poziomie 1 klasy gimnazjum zawierający bełkot poparty bełkot i na tym się to skończyło, "cela+" to program bardziej odległy niż lot człowieka na Marsa, ta sama sytuacja jest z VAT gdzie ten przyrost następuje z podniesienia wszystkich cen produktów i usług, 500+ pikuje w dół itd. oczywiście cały ciemny pisowski lud (cytuję Kurskiego) łyka propagandę z tvPIS jak pelikan ryby, propaganda sukcesu, nawet oficerów politycznych z okresu PRL nie stać było na takie kłamstwa
JA2019.07.21 11:36
DLA WYBORCÓW TO BEZ ZNACZENIA, JEŚLI PIS WCIĄGA NAS W WOJNE Z POŁOWĄ ŚWIATA, BO TYLU WROGÓW MAJA ŻYDZI!
diag2019.07.21 10:28
Tylko ślepe osły głosują na PO. Rozsądni ludzie wiedzą, ża trzeba na PiS.
kalinka2019.07.21 14:33
7/46 wygląda, że jesteś oazą rozumy na tle reszty społeczeństwa, współczuje takiego narcyzmu
ciemnota o tym nie wie?2019.07.21 10:12
Czarne chmury nad Polską. Analitycy biją na alarm! Tak źle nie było od lat Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 2,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. - podał GUS. To najgorszy wynik od lipca 2016 roku - zauważają ekonomiści PKO BP. Analitycy PKO nie przesądzają, czy jest to pierwszy mocny sygnał, że do Polski przybywa spowolnienie, notowane od pewnego czasu w Europie Zachodniej.https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/gus-produkcja-przemyslowa-w-czerwcu/6vtd8qn
Cogito ergo sum2019.07.21 10:20
W miesiącach letnich zawsze spada. Trochę nadziei dla Balcerowicza
kornik2019.07.22 12:37
Produkcja przemysłowa spada w czerwcu, w porownaniu do maja ZAWSZE! Z powodu urlopów baranie jeden!
Cogito ergo sum2019.07.21 10:09
Z kim te polskie złodzieje poszły na układ. Takich pieniędzy nie da się schować do skarpety. Jak zaczęło się uszczelnianie podatków, zaczął się jazgot o bezspadkowe mienie pożydowskie. Może tu leży ten pies pogrzebany.
ciemnota o tym nie wie?2019.07.21 10:03
i LANSUJĄ TEN BUBEL BEZ PRZERWY BO NIKT NA oRLENIE NIE KUPUJE jAK ZWYKLE PISIE KŁAMSTWA
obserwator2019.07.21 12:53
wygląda na to że, jak przejeżdżasz obok ORLENU to zamykasz oczy. Gdzie się kupuje to co wdychasz, żeby takie pierdoły pisać???
bogdanus2019.07.21 10:02
Lewacy twierdzą że takie zyski są szkodliwe dla polski.
Urszula2019.07.21 10:27
Podaj nazwiska tych, którzy tak twierdzą
birkut2019.07.21 14:31
RODO
Mirek2019.07.21 9:36
Uważam , że jeżeli jest przekręt na paliwie , tabace , alkoholu , narkotykach to środek transportu powinien zostać przejęty przez organa państwa . Konfiskata powinna być natychmiastowa z urzędu tak aby złodziejom nie opłaciło się ryzyko a oprócz tego powinna być kara finansowa .
kaz2019.07.21 14:36
A co gdy auto jest w leasingu ? lub wypożyczone lub przewoźnik dostał zlecenie transportowe od oszustów ? ...
rabe2019.07.21 9:21
Bla, bla, bla. Od 4 lat to powtarzacie a kasy 0.
ciemnota o tym nie wie?2019.07.21 10:14
https://www.fakt.pl/pieniadze/biznes/gus-produkcja-przemyslowa-w-czerwcu/6vtd8qn Czarne chmury nad Polską. Analitycy biją na alarm! Tak źle nie było od lat Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 2,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 5,9 proc. - podał GUS. To najgorszy wynik od lipca 2016 roku - zauważają ekonomiści PKO BP. Analitycy PKO nie przesądzają, czy jest to pierwszy mocny sygnał, że do Polski przybywa spowolnienie, notowane od pewnego czasu w Europie Zachodniej.
kornik2019.07.22 12:33
nie bla bla bla szwabska wrono tylko kra kra kra. Fickt sich selbst ins Knie!