Zbigniew Kuźmiuk: Rolnicza ''piątka'' Kaczyńskiego - zdjęcie
07.04.19, 07:38

Zbigniew Kuźmiuk: Rolnicza ''piątka'' Kaczyńskiego

4

Wczoraj w Kadzidle w powiecie ostrołęckim odbyła się kolejna konwencja Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego podczas której prezes Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski przedstawili program dla wsi i rolnictwa.

Prezes Kaczyński zaprezentował kolejną „piątkę” tym razem zaadresowaną do wsi i rolników, opartą głównie o finansowanie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w zbliżającej się perspektywie finansowej na lata 2021-2027.
Premier Morawiecki z kolei mówił o możliwościach modernizacyjnych polskiego rolnictwa i rozwoju przetwórstwa żywności w wymiarze lokalnym w oparciu o surowce wytworzone we własnym gospodarstwie.
Z kolei minister rolnictwa mówił o zaawansowanych pracach związanych z utworzeniem holdingu spożywczego, którego rolą byłoby zapobieganie spadkowi cen na surowce rolnicze, poniżej kosztów ich wytwarzania, co niestety coraz częściej zdarza się w naszym kraju w sytuacji opanowania przetwórstwa żywności przez podmioty oparte o zagraniczny kapitał.

2. Wspomniana rolnicza „piątka” Kaczyńskiego to: zwiększenie udziału Polski w puli europejskich środków na rolnictwo w nowym wieloletnim unijnym budżecie na lata 2021-2027; największa pula środków dla Polski w II filarze WPR; ograniczenie wsparcia gospodarstw o charakterze przemysłowym na rzecz gospodarstw małych i średnich; specjalne programy adresowane do małych i średnich gospodarstw oparte o na dobrostanie zwierząt i produkcji ekologicznej żywności; wsparcie dla lokalnych producentów żywności.

W obecnej perspektywie finansowej na polską kopertę WPR przypada około 8% całości środków przeznaczanych na rolnictwo, w negocjacjach nad nową perspektywą polski rząd będzie zabiegał o większy procentowo udział, nawet gdyby ostatecznie miało się okazać, że środki na rolnictwo będą mniejsze ze względu na wyjście W. Brytanii z UE i braku około 90 mld euro, które netto odprowadzał ten kraj do unijnego budżetu.
Starania o największe w środki unijne w ramach II filaru WPR, są oparte z jednej strony o ogromny potencjał polskiego rolnictwa, z drugiej strony jesteśmy krajem który korzysta ze wsparcia w ramach II filaru WPR zaledwie przez 15 lat w sytuacji kiedy rolnicy krajów Zachodniej Europy od blisko od 60 lat.

3. Rząd Prawa i Sprawiedliwości środki na rolnictwo uzyskane w ramach tzw. polskiej koperty rolnej, będzie przekazywał do gospodarstw rolnych na innych zasadach niż do tej pory, gospodarstwa o charakterze przemysłowym będą miały ograniczone wsparcie, większe wsparcie niż do tej pory trafi do gospodarstw małych i średnich, co więcej wsparcie to będzie kierowane do prawdziwych, aktywnych rolników, w sposób szczególny wspierani rolnicy zajmujący się zarówno produkcją roślinną jak i zwierzęcą.

Właśnie do małych gospodarstw zostanie skierowany nowy program hodowli trzody chlewnej i krów oparty o dobrostan zwierząt, nazywany umownie świnie na ściółce i krowy na pastwisku (dodatkowe wsparcie kwotą przynajmniej 100 zł każdej tak wyhodowanej świni i kwotą 500 zł każdej tak hodowanej krowy, w programie ilość zarówno świń jak i krów będą ograniczone ilościowo).
Ponieważ zaraz po tej zapowiedzi pojawiły się prześmiewcze wpisy w internecie śpieszę z wyjaśnieniem, że taki program zgłosił do obecnie trwającej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 rumuński rząd i jest on z powodzeniem realizowany, a w całej UE na tego rodzaju programy przeznaczy się w tym siedmioleciu przynajmniej 2 mld euro z II filara WPR.
4. Ze wsparciem tego rodzaju rolnictwa, będzie związane również wsparcie dla lokalnego przetwórstwa, opartego albo na własnej produkcji albo też na surowcach rolnych zakupionych w odległości nie większej niż 50 km.
Premier Morawiecki zapowiedział, że tego rodzaju przetwórstwo zostanie wsparte grantami do wysokości 0,5 mln zł, a z kolei rolnicy przejmujący gospodarstwa rolne przed ukończeniem 40 roku życia, będą mogli liczyć na jednorazową dotację w wysokości do 150 tysięcy złotych.

Minister Ardanowski zapewniał, że tego rodzaju produkcja będzie odbywała się w oparciu uproszczone procedury zarówno opracowane o nadzór przez nadzór weterynaryjny i sanitarny.
Tak więc Prawo i Sprawiedliwość na wczorajszej konwencji zaprezentowało konkretne zamierzenia tym razem dotyczące wsi i rolnictwa, podczas gdy Koalicja Europejska na swoim konwentyklu, zajmowała się po raz kolejny tylko i wyłącznie odsuwaniem PiS-u od władzy.

Komentarze (4):

Xx2019.04.7 15:42
A co ze zmianą przepisów dotyczących sprzedaży ziemi powyżej trzydziestu arów? Dalej będziecie to blokować? Nie liczcie na głosy wsi bo się przeliczycie !
Małgorzata2019.04.7 9:45
Panie Kużmiuk pan ciągle zachwyca się p.Kaczyńskim , który wybiera ministrów gorzej niż złych brak pomyślunku . Wystarczy dać możliwość otwierania tzw. bazarów i sprzedawania produktów wytwarzanych przez rolników polskich a rolnictwo ruszy do przodu.Trzeba zaspokoić rodzimy rynek a nie sprowadzać z zachodu marnej jakości ,pędzone chemią [ bo to dla innych ] towar, to samo dzieje się z węglem . Idą pociągi z Rosji mimo zapewnień premiera i p. Kaczyńskiego. Także ta cała 5 to jak by o t....k wytrzeć. To co wy mówicie to jest .plucie narodowi w twarz. Przestańcie się wychwalać pod niebiosy bo gospodarka do dołuje .Równo okradacie nas z podatków . Dla emerytów nie ma a dla muzeum Polin jest . Służba zdrowia cofa się atak PIS obiecywał -nic nie zostało zrobione , NFZ miał być zlikwidowany , Izby Lekarskie uprawiają samowolę , a sądownictw ,a aneks itd. Tracimy suwerenność . Od 30 lat Polska jest ograbiana przez tych samych polityków a teraz co się sami nazywają Żydami a nimi nie są.Tylko powrót do wiary , pokuta i uznanie Jezusa jako Króla Polski może nas uratować i nieustanny Różaniec.
ksiądz2019.04.7 9:18
Kaczyński to jednak Szatan. Oferuje pieniądze na krowy, świnie, a dla nauczycieli, ludzi niepełnosprawnych nie ma
Azazel2019.04.7 8:45
Modlitwa Kaczyńskiego: Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, krowa jest krową, a warchlak warchlakiem.