Zbigniew Kuźmiuk: Pomysł Morawieckiego dla Europy - zdjęcie
24.01.20, 07:36

Zbigniew Kuźmiuk: Pomysł Morawieckiego dla Europy

9

1. W tych dniach ukazał się raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Banku Gospodarstwa Krajowego, z którego wynika, że kraje należące do UE tracą rocznie około 170 mld euro wpływów podatkowych, ze względu na raje podatkowe.

To środki o 30 mld euro większe niż środki na zobowiązania w budżecie UE na 2020 (zostały zaplanowane na poziomie 140 mld euro) i aż o 40 mld euro większe niż przewidywane w tym budżecie środki na płatności (zostały zaplanowane na poziomie 130 mld euro).

A więc w ciągu 7 lat unijne kraje tracą w postaci niezapłaconych podatków kwotę większą niż unijny budżet na lata 2014-2020 , który zamknął się kwotą około 960 mld euro jeżeli chodzi o środki na zobowiązania.

2. Eksperci, którzy przygotowywali raport zwracają uwagę, że na astronomiczną kwotę 170 mld euro niezapłaconych podatków rocznie składa się około 60 mld euro środków wyprowadzanych z systemu podatkowego przez wielkie korporacje około 46 mld euro przez osoby zamożne, wreszcie 64 mld euro z wyłudzeń podatku VAT.

Autorzy raportu poinformowali, że efektywne opodatkowanie korporacji w państwach UE w ciągu ostatnich 20 lat spadło aż o 8 punktów procentowych (z 24 % do 16%), co oznacza, że międzynarodowe firmy swobodnie przenoszą zyski z krajów w których działają, do państw z łagodniejszymi systemami podatkowymi.

Te łagodniejsze systemy podatkowe to swoiste raje podatkowe w samej UE, które celowo wdrażają takie regulacje prawne aby sprzyjać sztucznemu transferowaniu do nich zysków.

Mimo, że problem jest znany od wielu lat to do tej pory Komisji Europejskiej nie udało się doprowadzić do tego by takie  przepisy prawne zostały wyeliminowane ,a to tej grupy krajów ciągle zalicza się Belgię, Cypr, Holandię, Irlandię , Luksemburg i Maltę.

3, Na tym tle bardzo pozytywnie wyróżnia się nasz kraj Polska, która znacząco zredukował lukę  głównie w podatku VAT w ciągu ostatnich 4 lat rządów Zjednoczonej Prawicy.

 Jak przypomniał niedawno premier Mateusz Morawiecki w Polsce mieliśmy do czynienia z wyraźnym zmniejszeniem luki podatkowej w podatku VAT mierzonej procentami brakujących wpływów z tego podatku

I tak w ostatnim roku rządów PO-PSL tj. w roku 2015 ta luka wyniosła blisko 24% (a więc blisko 1/4 wpływów z VAT zamiast do budżetu państwa trafiała do mafii VAT-owskich), w 2016 roku luka ta zmalała do 20%, w 2017 roku było to już tylko 14%, a na koniec 2018 roku zmalała do 7%, w roku 2019 ten proces był kontynuowany (nie ma jeszcze danych ministerstwa finansów dotyczących ograniczenia luki podatkowej).

A więc w ciągu zaledwie 3 lat funkcjonowania rządu Zjednoczonej Prawicy luka w podatku VAT zmalała aż o 17 punktów procentowych i jest to nie lada osiągnięcie w skali całej Unii Europejskiej.

Tak duży przyrost wpływów z VAT w ciągu ostatnich 3 lat, potwierdza z jednej strony, że wszystkie rozwiązania w prawie podatkowym i prawie dotyczącym odpowiedzialności karnej za wyłudzenia tego podatku, wprowadzone do tej pory przez rząd Zjednoczonej Prawicy, z drugiej działania zreformowanej Krajowej Administracji Skarbowej, są niezwykle skuteczne i znacząco poprawiają wydajność podatkową.

Także  wpływy z CIT w 2020 roku mają wynieść 42 mld zł i będą wyższe od tych w roku 2015 o 16 mld zł (w 2015 roku wyniosły blisko 26 mld zł), mimo tego, że stawka tego podatku została zmniejszona w ciągu 2 lat aż o 10 punktów procentowych (z 19% do 9%).

I właśnie te rozwiązaniami prawne i organizacyjne w zakresie ograniczania wyłudzeń podatku VAT i podatku CIT premier Morawiecki przedstawia na forum Unii Europejskiej, a w tych dniach także na Forum Ekonomicznym w Davos.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (9):

Cool (Odp. 3 dla M.B.)2020.01.26 8:26
Jak zwykle siejesz demagogie, próbujesz rozmydlić i piszesz o pierdołach! Pomogę Ci jednak zrozumieć istotę zagadnienia, tak żebyś nie mogła dłużej udawać idiotki! ...OTÓŻ >>>> Polacy mordujący Żydów dla legalnego Państwa Podziemnego byli ściganymi prawem PRZESTĘPCAMI !!! ...dla okupujących Polskę SŁUŻB I ADMINISTRACJI NIEMIECKIEJ ... byli BOHATERAMI realizującymi ich NARODOWY PLAN! p.s. Z resztą takim "bohaterom" zarówno z Niemiec, Holandii, Francji, jak też kilku innych krajów okupowanej Europy ... PAŃSTWO niemieckie!... do dnia dzisiejszego wypłaca "zasłużone" emerytury!
Cool (druga odpowiedz dla M. Blaszczyk)2020.01.25 13:27
1 cyt: " Przynajmniej część sprawców jest znanych. Są to skazani w procesie. Byli Polakami. Nie Białorusinami, nie Żeydami, nie Chińczykami..." odp: ... Możesz więc co najwyżej napisac, że ten konkretnie przestepca był Polakiem! ... twierdzenie, na podstawie pojedynczych przypadków, że Polacy byli mordercami, jest generalizowaniem i podła manipulacją. 2 cyt: " ... Do tego piszesz: " jednocześnie o ofiarach Holokaustu mówicie o Żydach i słowem nie wspomnicie, że połowa, to byli polscy obywatele." Ja jestem jedna i ja np. tu: https://www.fronda.pl/a/jacek-sasin-prezydent-andrzej-duda-podjal-jedyna-mozliwa-decyzje,138814.html pisałam, dziwiąc się dumie z doprowadzenia do takiej sytuacji, pod postem pana hrabiego Potockiego: "??? Jesteśmy dumni z sytuacji, że rządzący Polską doprowadzili do sytuacji, gdy na obchodach jednego z największych ludobójstw w historii, których ofiarą byli głównie polscy obywatele, polski prezydent nie ma możliwości się wypowiedzieć? .... " odp: ... pomijam fakt, że jak zwykle błednie okreslasz sprawców i winnych, to gdybyś trochę myślał to wiedziałabyś, że właśnie dlatego, żeby między innymi słowa o polskich ofiarach nie dotarły do szerokiej rzeszy odbiorców, Duda nie został dopuszczony do głosu! ... Twój głos natomiast, wybacz! ... ale nic nie znaczy! 2cyt::" ...No a Holocaust zorganizowali naziści. Różnych narodowości. Jego głównymi sprawcami było dwóch Austriaków akurat: Hitler i Eichmann. Nie widzę ŻADNEGO powodu, by fakt ten zatajać." odp: ...Idąc Twoim tokiem "myślenia" holokaust współorganizowali Żydzi, bo Hitler miał też pochodzenie żydowskie. Ale nie bedę brnął w ten idiotyzm bo jego pochodzenie nie ma najmniejszego znaczenia! ... istotnym jest fakt, ze był przywódcą Narodu niemieckiego, realizującym plan z demokratycznym poparciem i dla korzyści państwa niemieckiego. 3cyt: " ... Dobrowolna współpraca przy byciu mordowanym to dość zabawny pomysł. Chyba nie bardzo rozumiesz koncepcję dobrowolności..." odp: Dobrowolny = ochotniczy. 4 cyt: " ... Co do Jedwabnego... No cóż. Mnie te zeznania przekonują, jest ich tyle, że nie potrafię zrozumieć, po co tyle osób, nie mających żadnego w tym interesu, miałoby kłamać, podobnie jak przekonały zespół specjalistów z IPN i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, A tymczasem człowiek podpisujący się Cool wie lepiej od sądu, specjalistów, prezydenta i w ogóle wszystkich..." odp: Gratuluje niezachwianej wiary w system polityczno-sądowniczy! Muszę Cie jednak zmartwić, IPN właśnie prowadzi archiwizacje dokumentalną zeznań świadków tej zbrodni i czeka na "zielone światło" na wznowienie badań, niestety nie ma jeszcze decyzji politycznych na wyższych szczeblach ... jednak wydaje się to kwestią czasu! :-))
wPISdu2020.01.25 10:04
zapomnialem o. "Przedsiębiorcy opłacający obowiązkowe składki ZUS od własnej działalności muszą szykować na nie dodatkowe 127 złotych. To efekt dynamicznego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Wyższe składki zapłacą także osoby rozpoczynające działalność gospodarczą i korzystające z preferencji w płaceniu ZUS. W sumie wyższe niż się na to zanosiło, bo ich składki zależą od płacy minimalnej, a tę rząd w ostatniej chwili zdecydował się podnieść o dodatkowe 150 zł, czyli w sumie o 350 zł - wynosi ona od 1 stycznia 2020 r. 2 600 zł. Uwaga na datę 8 stycznia!"
wPISdu2020.01.25 7:36
Prosze bardzo... pomysly... "Edycja 2020 przyniosła Polsce 3. z kolei spadek w rankingu Doing Business. W edycji 2018 Bank Światowy sklasyfikował polską gospodarkę jako 27. najbardziej przyjazną biznesowi. Rok później było to 33. miejsce. W tym roku uplasowaliśmy się dopiero na 40. miejscu w zestawieniu." https://forsal.pl/artykuly/1436450,doing-business-2020-polska-spada-na-40-miejsce-w-rankingu.html Jak dobrze wydawac... https://www.money.pl/gospodarka/wydatki-kancelarii-premiera-w-gore-dwukrotny-wzrost-w-trzy-lata-6410900376098433a.html Demokrajca... "Polska zajęła 57 miejsce spośród 167 państw na liście Democracy Index 2019 brytyjskiego tygodnika „The Economist”. To kolejny spadek Polski w rankingu, który bierze pod uwagę m.in. swobody obywatelskie, funkcjonowanie rządu czy kulturę polityczną. Wyżej są nawet Węgry" https://oko.press/the-economist-w-rankingu-demokracji-polska-po-raz-pierwszy-nizej-niz-wegry/ No i oczywiscie, jak sponsorwac rosje sprowadzajac surowce za 260miliardow zl w ciagu 5 lat. Panie Kuzmiuk..
emeryt2020.01.24 18:56
Od początku 2020 roku politycy otrzymają o 1000 złotych więcej a emeryt 50 zł, rasa żydowskich panów z sejmu i senatu znowu zadbała o swoje ryje
Gadkaszmatka2020.01.24 10:40
Morawiecki chce okraść eu-złodziei. Trzeba go dobrze pilnować bo mu krzywdę zrobią.
XYZ2020.01.24 9:38
A kto go słucha?
Onuca Putina2020.01.24 9:23
A po co Morawiecki podsuwa im pomysły za darmo?
Saki Faki2020.01.24 8:13
Milion samochodów elektrycznych?