Zbigniew Kuźmiuk: Polska stawia na złoto. Ważny ruch NBP - zdjęcie
27.11.19, 13:30Fot. via Pixabay, CC 0

Zbigniew Kuźmiuk: Polska stawia na złoto. Ważny ruch NBP

13

1. W ostatni poniedziałek prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński poinformował, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy sprowadzono do Polski 100 ton złota, zdeponowanego do tej pory w Banku Anglii.

Złoto, którego wartość po obecnym kursie wynosi 18,3 mld zł, trafiło do skarbców NBP w ośmiu operacjach wykonanych drogą lotniczą, przy zaangażowaniu kilkuset osób nie tylko z NBP, ale także Policji, Straży Granicznej, Portów Lotniczych, firmy transportującej, a także pracowników banku Anglii i policji brytyjskiej.

Obecnie w skarbcach NBP jest ponad 100 ton złota, natomiast w Banku Anglii w dalszym ciągu jest przechowywane 123 tony złota , a wartość całości rezerw walutowych w złocie po obecnym kursie jest szacowana 42,3 mld zł.

2. Przypomnijmy, że do niedawana zasoby złota w rezerwach walutowych NPB wahały się w granicach 100 ton ale w ostatnich kilkunastu miesiącach (w latach 2018-2019), powiększyły się prawie o 126 ton do poziomu blisko 229 ton.

Realizując strategiczne decyzje zarządu, NBP w połowie poprzedniego roku zakupił około 26 ton złota jak się szacuje za około 3,6 mld zł (uncja kosztowała wtedy na rynku około 1,2 tys. USD), a w maju i czerwcu tego roku kolejne blisko 100 ton za kwotę około 16-17 mld zł.

Sumarycznie jak już wspomniałem NBP zakupił blisko 126 ton złota za kwotę około 20 mld zł, a obecnie złoto to jest warte przynajmniej 24 mld zł ( cena za uncję wynosi blisko 1,5 tys. USD i ma tendencję wzrostową).

Wspomniane wyżej 229 ton rezerw w złocie zgromadzone przez NBP , zbliża nasz bank centralny do średniej w bankach centralnych na świecie, pod względem udziału złota w rezerwach walutowych ( ta średnia wynosi około 10%).

3. NBP nie zamierza tego złota sprzedawać więc nie można mówić o formalnym zysku zrealizowanym na złocie ale nie ulega wątpliwości że zakupy odbywały się we właściwych momentach, przede wszystkim przed powstaniem ogromnego niepokoju na rynkach ze względu na nasilający się konflikt handlowy pomiędzy Chinami i USA.

Jeżeli dojdzie do wprowadzenia przez USA dodatkowych obciążeń celnych na eksport Chin kierowany do USA, to polityczne napięcie będzie rosło, a to oznacza dalszy wzrost cen złota, a polskie rezerwy w złocie będą jeszcze bardziej cenne.

W związku z tym decyzje zarządu NBP z połowy poprzedniego roku o zmianie struktury rezerw walutowych i bardziej niż podwojenie zasobów złota w tych rezerwach, należy nie tylko docenić ale także tę informację maksymalnie upubliczniać.

4. Jak powiedział na początku lipca tego roku prezes NBP Adam Glapiński „w roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju”

I dalej „ realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa".

Dzięki tym zakupom Polska jest już na 21 miejscu na świecie jeżeli chodzi o zasoby złota w naszym banku centralnym i są one dwukrotnie wyższe niż w Szwecji, nieco wyższe niż w Belgii ( ma zasoby złota w wysokości 227 ton) i zbliżone do zasobów Austrii i Hiszpanii ( obydwa kraje mają po około 280 ton złota).

Ponadto po operacjach sprowadzenia złota do Polski teraz w skarbcach NBP znajduje się blisko połowa naszych rezerw złota.

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (13):

Beware the jew2019.11.28 8:18
Sprowadzili goje by oddac chazarom(447), a wyborcy pisu to jednak niedorozwoje
otto2019.11.27 21:38
Wielkie gratulacje dla obecnego Rządu i Prezesa Glapińskiego za odbudowywanie suwerenności finansowej Polski. Przytoczona na koniec artykułu informacje pokazują jak bardzo zaniedbywały tą sprawę rządy poprzednie: Szwecja - 2x mniejsze zasoby, ale 4x mniejsza ludność (zasoby 2x wyższe w stos. do liczby ludności) Hiszpania - kraj wielkości Polski, zasoby wyższe o 20% od naszych Austria - 5x wyższe zasoby w stos. do liczby ludności Belgia - 3x wyższe. Najważniejsze, że jako kraj obraliśmy wreszcie dobry kierunek..
wacula2019.11.27 16:25
Polska stawia na złoto.I juz jest kasa na kampanie wyborcza. Na pomniki kacz-prezesa i kota tez sie znalazlo. Szkoda tylko tych biednych emerytow, nieprawdaz
Cool2019.11.27 16:30
... aaaa i dodam, że Węgry miały wtedy rezerwy na poziomie 50ton ... ... Przykro mi bardzo Mario, ale Twój kochany PRL był zwykłym bankrutem!
Cool2019.11.27 16:31
Cholera! ... to miało być w odpowiedzi do Marii ... sorry!
Maria Blaszczyk2019.11.27 20:21
No pewnie, że był bankrutem. To nie pan premier Morawiecki go obalił. Ani nie pan prezydent Kaczynski z bratem. Mu się skończyły pieniadze. A dlaczego kochany??? Nie miałam żadnego powodu go kochać.
Maria Blaszczyk2019.11.27 14:53
To złoto przetrwało tam okupację. Nawet komuniści nie naruszyli tych rezerw. A teraz, dla wygranych wyborów, zrobi to PiS. Jak powiedział, zaskakująco szczerze, pan prezes: "Moja wizja jest warta poświęcania gospodarki". Tylko Polski szkoda. https://www.reuters.com/article/us-poland-politics-kaczynski-democracy-idUSKBN14B1U5?utm_campaign=trueAnthem:+Trending+Content&utm_content=585c5c2204d30126992cd8d9&utm_medium=trueAnthem&utm_source=twitter
Cool2019.11.27 16:28
Po złocie IIRP już dawno nie ma śladu ... rezerwy złota PRL w 1989r wynosiły niecałe 15ton ...( według niektórych źródeł nie przekraczyły 7 ton.) ... Pleciesz jak zwykle "trzy po trzy" :-)
Maria Blaszczyk2019.11.27 19:21
??? W jaki sposób odnosi się to do faktu, że pan prezes poświęca polską przyszłość na rzecz swojej wizji? Bo fakt, że dokupiono złoto - rzeczywiście, dużo dokupiono - w międzyczasie chyba nie bardzo ma tu coś do rzeczy. Rzecz w tym, że obecnie rząd pozbywa się kolejnych rezerw. Dopiero co wziął sobie pieniądze z Rezerwy Demograficznej, próbuje uszczknąć z OFE - czyli pieniędzy na emerytury, zabrał pieniądze obiecane osobom z niepełnosprawnościami.
wedrowiec2019.11.27 14:48
super jakby żydzi chcieli nam zabrać albo zablokować rezerwy w angli to chociaż będziemy mieli to co w Polsce
Marek212019.11.27 14:31
Amber Gold też stawiał na złoto.
Cool2019.11.27 14:22
Autor raportu, w którym pracownicy Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej ostrzegali premiera przed nieprawidłowościami wokół Mariana Banasia i jego współpracowników, stracił pracę – informuje Radio ZET. Dyrektorzy z Ministerstwa Finansów i KAS w liście do premiera Mateusza Morawieckiego ostrzegali przed działalnością Mariana Banasia i wiceministra finansów Piotra Dziedzica. W notatce skierowanej do szefa dyrektorzy informowali premiera o potrzebie "oczyszczenia KAS z ludzi powiązanych z mafią VAT-u i paliwową". Autorzy napisali też, że ojciec chrzestny dziecka wiceministra finansów Piotra Dziedzica jest związany ze spółkami występującymi w jednym z największych śledztw dotyczących mafii paliwowej. Kierownictwo resortu stanowczo odrzuca te zarzuty i uważa to za pomówienia. Piotr Dziedzic pod tym kątem był sprawdzany przez ABW.
Albert2019.11.27 13:53
Ale pan Kuźmiuk zdaje sobie sprawę z tego, że kraj, który sprowadza do siebie swoje własne rezerwy złota zazwyczaj znajduje się na skraju katastrofy ekonomicznej? Pytanie retoryczne...