29.10.18, 08:15

Zbigniew Kuźmiuk: O finalnej konwencji PiS

1. Wczoraj w związku z II turą wyborów samorządowych, odbyła się finalna konwencja wyborcza Radomiu z udziałem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego i kandydata na prezydenta miasta, ministra Wojciecha Skurkiewicza.

Jarosław Kaczyński mówił o ogromnej skali zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych między innymi kilkudziesięcioprocentowych przyrostach mandatów do sejmików, rad powiatów i rad gmin, a także o ponad 2 milionowym przyroście liczby głosów w stosunku do wyborów samorządowych z 2014 roku.

Zwycięzca jest, więc tylko jeden, jest nim Prawo i Sprawiedliwość, choć jak stwierdził prezes słabszy wynik w dużych miastach, został spowodowany fałszywą informacją rozpowszechnianą przez opozycję i związane z nią media, o dążeniu rządu premiera Morawieckiego do Polexitu.

2. Przypomnijmy, że nawiązując do wniosku ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego o konstytucyjności pytań prejudycjalnych kierowanych przez sędziów Sądu Najwyższego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu dotyczących ustroju i organizacji wymiaru sprawiedliwości, zarówno politycy totalnej opozycji jak i sprzyjające jej media zaczęli intensywną narrację, że to pierwszy krok do wyjścia Polski z UE.

Mimo, że pierwszy wniosek został skierowany do TK w sierpniu tego roku (wtedy media zbyły go milczeniem), a na początku października minister tylko go rozszerzył w ostatnim tygodniu przed I turą wyborów samorządowych, zaczęła się w mediach „jazda bez trzymanki” w tej sprawie.

Nie pomagały wyjaśnienia, że w podobnej sprawie rozstrzygał już niemiecki TK stwierdzając, że sprawy ustroju i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości zgodnie z art. 81 Traktatu UE, należą do wyłącznych kompetencji państw członkowskich.

Ba nie pomagały nawet argumenty, że skoro ponad 80% Polaków popiera nasze członkostwo w UE, to samobójstwem politycznym każdego ugrupowania politycznego, byłoby forsowanie przez nie wyjścia Polski z UE.

Prezes Kaczyński podsumował te wszystkie spekulacje opozycji dotyczące Polexitu stwierdzeniem „jest to kłamstwo, kłamstwo i jeszcze raz kłamstwo”.

3. Z kolei premier Mateusz Morawiecki przypomniał, ”że 3 lata temu w wyborach parlamentarnych Polacy odpowiedzieli na pytanie czyja ma być Polska- sitw i grup uprzywilejowanych czy wszystkich Polaków”.

W całej Polsce padła odpowiedź, ”że chcemy innej Polski, prawdziwie demokratycznej, i takiej, która rozumie politykę rozwojową i gospodarczą” i jak dodał premier te zmiany od 3 lat wdrażamy.

I na koniec zdefiniował hasło Prawa i Sprawiedliwości w samorządzie „praca, pokora, służba i drużyna, to musi być nasze hasło na najbliższe 5 lat w samorządzie” i dodał, że jest to cały czas motto naszej pracy w rządzie.

4. Z kolei kandydat na prezydenta Wojciech Skurkiewicz, mówił o konieczności wybrania prezydenta, który będzie chciał współpracować z rządem Prawa i Sprawiedliwości i dodał, że przez ostatnie 3 lata, kiedy rządzi prezydent z Platformy i takiej współpracy niestety nie było.

Zwrócił także uwagę, że radomianie głosując 21 października i wybierając większość radnych z Prawa i Sprawiedliwości (16 radnych z PiS, 11 radnych z PO i 1 radny z bloku bezpartyjnych samorządowców), w zasadzie przesądzili, że także prezydent powinien być z tej partii, bo tylko wtedy jest możliwa efektywna współpraca w czasie trwania rozpoczynającej się właśnie 5-letniej kadencji.

I na koniec zaapelował, żeby mieszkańcy Radomia „kierując się sercem i rozumem” 4 listopada, postawili właśnie na niego.

Zbigniew Kuźmiuk