Zbigniew Kuźmiuk: Kolejny ważny program socjalny PiS - zdjęcie
06.02.19, 08:00Kaczyński, fot. zoagrafos 07, lic. CC BY-SA 3.0, zdj. edyt.

Zbigniew Kuźmiuk: Kolejny ważny program socjalny PiS

10

1. Na wczorajszym posiedzeniu Rady Ministrów zostało przyjęte rozporządzenie dotyczące ustanowienia wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023, będącego ważnym elementem polityki społecznej rządu Zjednoczonej Prawicy, adresowanym do dzieci i młodzieży, ale także do osób starszych w tym niepełnosprawnych.

Na ten program w ciągu najbliższych 5 lat ma być przeznaczone 2, 75 mld zł z tego pewna część zostanie przeznaczona na wyposażenie przez samorządy gminne stołówek szkolnych, które mają być podstawą realizacji tego programu w każdej gminie.

W roku 2019 na realizację tego programu zostanie przeznaczonych około 0,7 mld zł w tym 0,2 mld zł na modernizację stołówek szkolnych i 0,5 mld zł na finansowanie posiłków, bądź zakupy żywności.

Według resortu rodziny, pracy i polityki społecznej z tego programu skorzysta blisko 2,5 tysiąca gmin i 1,2 mln ich mieszkańców i to dotyczy nie tylko dzieci w szkołach, ale także osób starszych, a także osób niepełnosprawnych, które będą spełniały kryteria dochodowe.

2. Z tej formy pomocy będą mogły korzystać wszystkie osoby (zarówno dzieci jak i osoby starsze), spełniające warunki otrzymania wsparcia wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz tzw. kryterium dochodowe tj. 150% kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej (na ten rok wynosi ono 701 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 528 zł dla osoby w rodzinie, a więc 1050 zł w pierwszym przypadku i 792 zł w drugim przypadku).    

W ramach tego programu przewidziano wsparcie finansowe dla gmin, które będą udzielały pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, a nawet świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.

Ponieważ w ramach programu preferowane będzie zapewnienie gorącego posiłku w stołówce szkolnej, wojewoda będzie mógł zwiększyć dotacje do 5% dla gmin, które zapewnia posiłek w bezpośrednio przez siebie prowadzonych stołówkach.

3. Ze środków programu mogą być finansowane posiłki wydawane w stołówkach oraz te dowożone osobom dorosłym, w tym nieopuszczającym domu ze względu na wiek lub niepełnosprawność, które nie są w stanie same sobie przygotować gorącego posiłku i w tym przypadku wojewoda będzie mógł zwiększyć dotacje dla gmin o 5% właśnie na dowóz posiłków.

Dotacja dla gmin na realizację zadań przewidzianych w programie gmina będzie mogła otrzymać dotację, jeżeli na jedno zadanie przeznaczy nie mniej niż 40% własnych środków, przy czym wojewoda będzie mógł zmniejszyć wkład własny gminy do 20%, a wiec dotacja z budżetu państwa będzie mogła sięgnąć 80%, a jak już wspomniałem w przypadku przygotowywania posiłków w szkolnych stołówkach i dowożenia do dla osób starszych i niepełnosprawnych aż 90% kosztów realizacji tego zadania.

4. Jeżeli w gminach powstaną nowe stołówki szkole albo też zostaną zmodernizowane te już funkcjonujące, to także w tych stołówkach będą realizowane unijne programy „mleko w szkole” i owoce i warzywa w szkole”, na które Polska uzyskała w tym roku łącznie około 25 mln euro (11 mln euro na program mleko w szkole i 14 mln euro na program owoce i warzywa w szkole).

Minister edukacji Anna Zalewska podkreśliła, że te programy realizowane są teraz przez podmioty zewnętrzne, a ten „owoce i warzywa” polega na dostarczeniu do szkół odpowiednio przygotowanych i zapakowanych owoców i warzyw, co znacząco podnosi ceny oferowanych produktów.

Przygotowanie owoców i warzyw dla uczniów w szkolnych stołówkach, znacząco obniży koszty jego realizacji i w związku z tym większa ilość chętnych, która będzie mogła z niego skorzystać. 

Zbigniew Kuźmiuk

Komentarze (10):

BierniBiorcySocjalnejJałmużny2019.02.6 13:13
PiS rozdaje kolejne socjale, żeby przywiązać biernych do państwowej jałmużny i mieć z nich wyborców. Połowa tych pieniędzy już idzie w łapy Upaińców. A przedsiębiorczym Polakom, chcącym pracować na siebie U SIEBIE - galopujące podwyżki obowiązkowego haraczu na ZUS. W polskim ZUS siedzi na etatach armia 50.000 biurw. W dobie cyfrowej komunikacji, szybkiego internetu i genialnych systemów komputerowych!
Saki faki2019.02.6 12:44
Widać że wybory blisko, co te komuchy jeszcze wymyślą? Program "Leser+"?
Piotr Nowak2019.02.6 14:20
Osobiście liczę na program wsparcia zwierząt KOT+ i ewentualnie na FlaszkaDlaKażdegoWpiąteczek+
Zenon2019.02.6 9:36
A gdzie są programy gospodarcze PiS, bo dalej budowane są tylko markety?!
Saki faki2019.02.6 12:46
Programu gospodarczego "koryto dla swoich" nie widzisz? Ślepy jesteś? Taki sukces przegapić?
J.P2019.02.6 9:26
PiS znów kupuje socjalem wyborców. Nie mam nic do ciepłego posiłku dla uczniów ale zwróćcie uwagę na jakim elektoracie egzystuje ta partia. Przed wyborami dołożą do zestawu obiadowego odzyskanie wraku Tupolewa czym zyskają przychylność zapomnianych już Januszy od spisków. Tylko czy ten zestaw socjalno-katastroficzny wystarczy. Na polu religijnym jakoś cicho, bo brak całkowitego zakazu aborcji wbił gwóźdź do trumny... także na tym polu moga byc straty ze stajni ojca radiomana.
Czarny2019.02.6 8:38
Kolejne marnowanie pieniędzy. Może zamiast dawać ochłapy przestaniecie tyle zabierać? Pracodawca płaci 6000, pracownik dostaje do ręki 3500. Żałosne.
ZERR02019.02.6 8:24
Już sobie wyobrażam, ile jedzenia wyląduje w śmietniku... Może by poprawili paszę w szpitalach? Bo chorych karmi się tak fatalnie, że się w pale nie mieści. Tam jedzenie się nie zmarnuje, a w szkołach? Na wstępie połowa poleci do kibla.
ect2019.02.6 8:37
Do tej pory też była i jest realizowana tego typu pomoc w wielu szkołach przez gminy i nie jest tak źle jak piszesz. Dzieci jedzą przynajmniej jeden ciepły posiłek.
Czarny2019.02.6 9:07
Jeżeli w dzisiejszych czasach rodzice nie mogą zapewnić dzieciom jednego ciepłego posiłku, to nigdy nie powinni mieć potomstwa.