Zbigniew Kuźmiuk: Himalaje hipokryzji i bezczelności Donalda Tuska przed komisją ds. VAT - zdjęcie
18.06.19, 06:20(fot. flickr/ CC BY SA 2.0)

Zbigniew Kuźmiuk: Himalaje hipokryzji i bezczelności Donalda Tuska przed komisją ds. VAT

12

Himalaje hipokryzji i bezczelności podczas zeznań Donalda Tuska przed komisją ds. VAT

1. Wczoraj przed sejmową komisją ds. VAT zeznawał premier polskiego rządu w latach 2007-2014 Donald Tusk i takiego festiwalu hipokryzji i bezczelności przed tą komisją jeszcze do tej pory nie było.

Jak się można było spodziewać, Donald Tusk, bagatelizował sprawę wyłudzeń podatku VAT w Polsce (stwierdził, że występują we wszystkich krajach UE), a także przyjął w odpowiedziach na pytania komisji, formułę niepamięci albo też oburzenia ,że w kompetencjach premiera nie było przecież zajmowania się sprawami podatkowymi w tym w szczególności podatkiem VAT.
Jednak już pytania szczegółowe zadawane świadkowi przez przewodniczącego komisji śledczej Marcina Horałę między innymi o przyczyny trwającego blisko 3 lata procesu legislacyjnego w sprawie wprowadzenia tzw. odwróconego VAT na obrót elektroniką i ponad 2 lata na obrót wyrobami stalowymi, spowodowały wręcz furię jego ataków na jej członków.

2. Zresztą wszystkie pytania szczegółowe dotyczące interwencji poszczególnych środowisk przedsiębiorców o masowej skali wyłudzeń VAT idącej w miliardy złotych rocznie w ich branżach i braku reakcji legislacyjnej rządu, powodowały nerwowość Donalda Tuska i z reguły falę jego oskarżeń pod adresem obecnie rządzących.

Według wiceprzewodniczącego komisji Kazimierza Smolińskiego na przykład branża paliwowa wystosowała na przestrzeni kilkunastu miesięcy około 50 udokumentowanych wystąpień o wyłudzeniach podatku VAT (rzędu 3 mld zł rocznie) i w związku z tym obyło się około 100 spotkań na różnych poziomach urzędniczych, a mimo tego nie wprowadzono żadnych działań uszczelniających pobór podatku w tej branży.

Donald Tusk stwierdził tylko, że miał wiedzę ,że przestępczość w obrocie paliwami jest bardzo brutalna i w związku z tym zajmowała się tym policja i prokuratura, a zmiany przepisów w tym zakresie okazały się zbyt trudne.

Tyle tylko, że w roku 2016 w ciągu zaledwie kilku miesięcy rząd Zjednoczonej Prawicy wprowadził tzw. pakiet paliwowy, energetyczny i transportowy w wyniku ,którego udało się poważnie ograniczyć nieopodatkowany obrót paliwami, w wyniku czego np. sprzedaż oleju napędowego przez koncern Orlen wzrosła od roku 2015 aż o 45%.

3. Przypomnijmy tylko, że zeznająca przed komisją śledczą była wiceminister finansów prof. Elżbieta Chojna-Duch, stwierdziła między innymi ,że przygotowano aż 18 projektów zmian ustawy o podatku od towarów i usług i każda z nich zakładała rozszczelnienie systemu poboru podatku VAT, ba uzasadniano to walką „z pazernością fiskusa” w czym szczególnie celowała tzw. sejmowa komisja Przyjazne Państwo kierowana przez ówczesnego wiceprzewodniczącego Platformy, posła Janusza Palikota.
Przypomniała rolę w procesie legislacyjnym Renaty Hayder z jednej strony zatrudnionej w znanej firmie zajmującej między innymi „optymalizacją podatków”, z drugiej doradczyni społeczna ministra Rostowskiego.

I nawet zadała pytanie jaki mógł być cel jej pracy w resorcie finansów w sytuacji kiedy nie była tam formalnie zatrudniona i nie otrzymywała wynagrodzenia, ale jednocześnie wydawała dyspozycje pracownikom i była dopuszczona do wrażliwych informacji w dziedzinie podatków, w tym w szczególności podatku VAT.

Do tych nowelizacji jednak Donald Tusk się nie ustosunkował, twierdził ,że intuicja podpowiedziała mu jako kandydata na ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego i przeszkodą w jego powołaniu, nie była jego nieznajomość spraw podatkowych, do której ten ostatni przyznał się w zeznaniach przed komisją śledczą.

4. Jednak jednym wielkim oskarżeniem rządów Donalda Tuska jeżeli chodzi o wyłudzenia podatku VAT, są wpływy tego podatku od momentu przejęcia rządów w Polsce przez Zjednoczoną Prawicę.
Przypomnijmy ,że lata 2016-2018 to wyraźny wzrost wpływów z VAT: już w 2016 roku były one o 4 mld zł wyższe niż w roku poprzednim (wyniosły 127 mld zł), w roku 2017 wręcz „eksplodowały”, bo wzrosły aż o 30 mld zł do kwoty 157 mld zł (wzrosły aż o 23% w ujęciu r/r), na rok 2018 zostały zaplanowane o 10 mld zł wyższe, (czyli miały wynieść 167 mld zł), ale ostatecznie wyniosły 175 mld zł.

A więc w ciągu 3 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości wpływy z tego podatku wzrosły aż o 52 mld zł i uzyskanie takie przyrostu wpływów nawet po uwzględnieniu nominalnego wzrostu PKB w tym okresie dobitnie pokazuje, że w czasie rządów PO-PSL mieliśmy do czynienia ze złodziejstwem dotyczącym tego podatku, na które było swoiste przyzwolenie polityczne ze strony obydwu tych ugrupowań.

W świetle tych danych zupełnie niewiarygodnie brzmią zeznania wszystkich świadków (premiera Tuska jego ministrów, wiceministrów, przedstawicieli służb z okresu rządów PO-PSL), którzy stają przed sejmową komisją śledczą d/s wyłudzeń podatku VAT.

W świetle tych faktów, wczorajsze zeznania Donalda Tuska przed komisją śledczą to Himalaje hipokryzji i bezczelności.

Zbigniew Kuźmiuk/salon24.pl
 

Komentarze (12):

Max Fiend2019.06.18 18:28
No proszę, a PiS głosował przeciw ustawie wprowadzającej JPK. To dopiero było szkodliwe działanie przeciw systemowej likwidacji luki VAT :-D
Henryk M2019.06.18 12:34
No ale wyborcy którzy głosowali na takich dupków też nie są bez winy.Musimy zrozumieć że swoim głosem oddanym w wyborach ponosimy część odpowiedzialności za taki stan rzeczy.
Henryk M2019.06.18 12:23
Okazuje się że stanowisko premiera RP jest papierowe,nic nie znaczące i za nic nie odpowiadające.Przecież to jakaś paranoja.Najwyższe stanowisko w rządzie bez odpowiedzialności.Decyzje są zatwierdzane podpisem ale to wszystko to zabawa.Coś tu nie gra
Sprytny ninja 2019.06.18 7:38
Miał wjechać na białym koniu, zerwać kajdany,... a tu wychodzi człeczyna i duka: - nie znam się na podatkach, bo jest historykiem (a tak mądrze patrzył, jak Ostaszewska) - o luce Vat powszechnie wiedziano (jakby to miało usprawiedliwić brak działań) - nie byłem odbiorcą raportu, który wskazywałaby, że potrzebna jest moja interwencja (tzn. nikt z podwładnych w moim rządzie nie prosił o moją pomoc, więc miałem to w …) - Kto polecił byłemu premierowi ministra? ODP: Moja intuicja. :) :) :) - szybka reakcja na wezwanie tej czy innej izby przemysłowej,.., byłaby czymś karygodnym Koniec, bo mi się nie chce cytować tego politycznego pajaca.
michu2019.06.18 7:17
Są tacy ludzie dla których jeśli kasa się zgadza wszystko inne nie ma znaczenia...;)
Zenek 2019.06.18 7:14
Zbigniew Kuźmiuk powiedział to co wiedział, A ponieważ niewiele wie to i niewiele powiedział. Wygląda na to, że stare powiedzenie jest prawdą: Każdy głupi jest zadowolony ze swojego rozumu. Panie Kuźmiuk, prokuratura nie stawia żadnych zarzutów w sprawie VAT nikomu z Tuska rządu, dlaczego? Bo nie ma podstaw. A jeżeli dla kogoś to nie jest proste, to musi protestować, aby ministra Ziobro wsadzić do celi za tolerowanie przestępstwa. Proste.
KRZYSZTOF 54+2019.06.18 6:48
hipokryta ,stonicza redakcja tej szmaty ,same hymny pochwallne na czesc partia i swinie .
Kresowiak 302019.06.18 7:13
Krzysiu ! ale fakty sa jakie sa .....wystarczy mniej krasc Krzysiu i Polska wygrywa !
KRZYSZTOF 54+2019.06.18 8:10
NIE KRZYSIU TYLKO KRZYSZTOF ,TO PO PIERWSZE, PO DRUGIE , NIE ZAUWAZYLEM ZEBY MNIEJ NAS OKRADANO NIZ ZA PLATFUSOW ,JEST CORAZ WIEKSZY DEFICYT WEWNETRZY I PO TRZECIE POLSKA NIGDZIE NIE WYGRYWA OBECNIE PEŁZA PRZED SYJONISTAMI , I PO CZWARTE SAM MUSIC ODPOWIEDZIEC KOMU SŁUZY KORYTO+, NA PEWNO NIE POLAKOM
Syl2019.06.18 6:42
Jesteście tak nieobiektywni i bezkrytyczni, że głowa mała.
Cool2019.06.18 6:49
Twoja, nie dość, że mała ... to pusta!
terp2019.06.18 6:37
Z Tuska została tylko łuska