Portal Fronda.pl: Prezydent Chin Xi Jinping wraz z małżonką rozpoczyna oficjalną część wizyty w Polsce. Głównymi tematami rozmów ma być otwarcie rynku chińskiego na polskie produkty, rozwój handlu i inwestycji infrastrukturalnych. Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreśla, że "chcemy podpisać kilkanaście umów".

Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS: Jest to bardzo ważna wizyta. Chiny wybrały sobie nasz kraj jako strategicznego partnera prawdopodobnie nie tylko w Europie Środkowo - Wschodniej, ale całej Europie - głównie ze względu na położenie geograficzne Polski.

Oczywiście wszystko będzie zależało od stopnia przygotowania polskiego rządu i przedsiębiorców do rozmów i współpracy z Chinami. Otwierają się ogromne możliwości.

Chodzi nie tylko o eksport polskiej wieprzowiny i polskich jabłek. Głównie chodzi o przedsięwzięcia inwestycyjne. Jeżeli rzeczywiście Chiny będą realizować rozbudowę tzw. "Jedwabnego szlaku", a pewne odnogi wiodą przez Polskę, to mamy szansę na realizację dużych inwestycji infrastrukturalnych, np: portów przeładunkowych, linii drogowych, czy kolejowych wspartych środkami chińskimi, a także udział inwestorów chińskich w rozwoju polskiej energetyki. Jeżeli to by się udało, to byłby silny impuls rozwojowy dla naszego kraju w oparciu o środki spoza Unii Europejskiej.

Za poprzednich rządów nie słychać było o stosunkach polsko - chińskich i takich inwestycjach. Dlaczego?

Myślę, że przełomem była wizyta prezydenta Dudy jesienią ubiegłego roku. Wtedy media w Polsce dość satyrycznie pokazywały to wydarzenie. Jedyne co przedostało się do opinii publicznej to ślizganie się prezydenta Dudy na wielkim murze. To pokazano jako ciekawostkę, a moim zdaniem to była przełomowa wizyta. Odbyło się wówczas spotkanie w wymiarze 16 +1 (czyli 16 krajów Europy Środkowo - Wschodniej, razem z państwami, które wyłoniły się z rozpadu byłej Jugosławii), któremu Polska przewodniczyła.

Później nastąpiły wizyty naszych ministrów, m.in.: ministra spraw zagranicznych, ministra rolnictwa, czy spotkanie szefa Azjatyckiego Banku Inwestycyjnego z naszym ministrem finansów. To wszystko pokazało, że Polska jest zainteresowana współpracą z Chinami. Został stworzony pozytywny klimat wokół tej sprawy. Mamy duże szanse, żeby skorzystać z chińskich środków.

Zostaliśmy wybrani właśnie ze względu na położenie geograficzne. Jednak do tego potrzebny jest jeszcze klimat polityczny. Myślę, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stworzyła taką atmosferę, stąd taka szybka rewizyta prezydenta ChRL w Polsce. Teraz pozostaje kwestia sprawności zarówno naszych resortów, jak i przedsiębiorców, żeby wypełniać to jak najszybciej treścią.

Not. KZ