25.02.19, 18:02zdj. screen Youtube/Uczelnia AON

Zatrzymano byłego szefa sztabu generalnego Ukrainy

Wołodymyr Zamana był szefem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy za czasów zbiegłego do Rosji i skazanego niedawno za zdradę kraju prezydenta Wiktora Janukowycza. Ale ważne funkcje sprawował jeszcze kilka miesięcy zwycięstwie rewolucji na Ukrainie i rozpoczęciu rosyjskiej agresji na ten kraj.


Dokładnie – stanowisko szefa SG Zamana to zajmował od lutego 2012 roku do 19 lutego 2014 roku. Janukowycz zwolnił go, gdy zaczęło się krwawe tłumienie Rewolucji Godności na Majdanie.

22 lutego 2014 roku Zamana został komisarzem z ramienia Rady Najwyższej Ukrainy (która przejęła tymczasową władze w kraju do czasu nowych wyborów) do spraw resortu obrony i był nim aż do czerwca 2014 roku.

Wiadomo, że Zamana został zatrzymany pod zarzutem zdrady przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, i że śledczy SBU oraz Prokuratury Generalnej Ukrainy „prowadzą przeszukania” w tej sprawie. Poza tym nie podano do publicznej wiadomości więcej szczegółów. Nie upubliczniono przed wszystkim, czego konkretnie, czy też jakiego okresu dotyczy zarzut zdrady Ukrainy.


yenn/kresy24.pl