Zamieszanie wokół 'Fort Trump'. Odpowiada ambasador USA - zdjęcie
14.03.19, 14:57Zdj. Jakub Szymczuk/Prezydent.pl

Zamieszanie wokół 'Fort Trump'. Odpowiada ambasador USA

13

"Gazeta Wyborcza" napisała dziś, że Amerykanie wycofują się z pomysłu budowy stałych baz w Polsce oraz nie życzą sobie, aby używać nazwy "Fort Trump", gdyż drażni to Rosję. Co więcej, dziennik przekonywał, że priorytetem dla USA są teraz Chiny, przez co administracja amerykańska nie chce wzmacniać swojej obecności na wschodniej flance.

"GW" pisała ponadto, że jeżeli polski rząd nie przystanie na propozycję USA, Amerykanie powrócą do... kwestii roszczeń żydowskich. Doniesień o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z budowy stałej bazy w Polsce nie potwierdza ani szef polskiego MON, Mariusz Błaszczak, ani amerykańska ambasador Georgette Mosbacher, ani... amerykańskie media. 

Minister obrony zapewnił, że kierowany przez niego resort stale prowadzi negocjacje, poprosił również o "odrobinę cierpliwośc oraz więcej wiary i zaufania". Z kolei amerykańskie media informują, że projekt staje się coraz bardziej realny, zaś negocjacje przybierają na sile. Możemy o tym przeczytać w "Time" czy dzienniku amerykańskich sił zbrojnych "Stars and Stripes". W tym ostatnim w środę opublikowano tekst, z którego wynika, że rozmowy posuwają się naprzód, a jeszcze w tym tygodniu do Warszawy ma przybyć wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu, celem dopracowania szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce. 

W podobnym tonie wypowiada się ambasador Georgette Mosbacher.

"Ostatnie bardzo produktywne dwa dni rozmów podsekretarza obrony USA J.C. Rooda z @mblaszczak i przedstawicielami @MON_GOV_PL w WAW pokazują zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i dalsze pogłębianie naszej współpracy"- napisała na Twitterze. Jak dodała: 

"W przeciwieństwie do tego, co pojawiło się w mediach, robimy duże postępy w rozmowach dotyczących zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Brałam udział w spotkaniach, więc jest to wiedza z pierwszej ręki"

yenn/Twitter, Wyborcza.pl, Fronda.pl

Komentarze (13):

Olej2019.03.14 20:19
Jeżeli te bazy mają kosztować 300 miliardów dolarów ! A wszystko na to wskazuje, to lepiej będzie gdy za tę forsę z 447 sami sobie sprawimy bezpieczeństwo. Forsa nie śmierdzi, za nią możemy kupić rakiety choćby od Korei Północnej. Świat się zmienia oferta broni również.
Olej2019.03.14 20:02
Jak się patrzy na polską politykę zagraniczną to żałość bierze pomieszana ze wściekłością, że mamy takich durniów u władzy. I nie jest to zarzut do obecnej ekipy, która nieudolnością kreowania polityki kontynuuje 30 letnią tradycję głupoty i rozgardiaszu w MSZ. Polityka wewnątrz kraju trwa w klinczu, wszyscy ze wszystkimi walczą zaciskając sobie na gardłach łapska. Tymczasem nad Polską tężnieje ogromna pała, która uprzytomni wszystkich gdy dostaną po łbach i się obudzą w kagańcu lub sowieckim jarzmie. Skończy się polskie piekło a zacznie niewola. Mija 3 lata rządów, trzy lata podpisywania dokumentów, zapowiedzi, rokowań. A sprzętu dla armii jak nie było tak nie ma. Gdzie śmigłowce, gdzie samoloty, gdzie rakiety i czołgi ? Gdzie powszechne szkolenie wojskowe, przydział broni dla zdolnych do służby ? Ameryka, Ameryką, przyjdą dobrze, nie przyjdą trzeba być przygotowanym i na taką ewentualność. Po doświadczeniu zdrady w Jałcie, w Teheranie, po wystawieniu Polski przez Churchilla i Roosevelta, po francuskich gwarancjach. Polacy powinni wiedzieć, że nie ma co liczyć na pomoc z zewnątrz. Robić należy wszystko aby samemu dojść do siły. Łaska pańska na pstrym koniu jeździ !
ardo2019.03.15 7:39
Olgino.
Stachu2019.03.14 17:49
"Wyborcza napisała" heheheheheh
JK2019.03.14 17:32
W 1939 obroniły nas brytyjskie bataliony piechoty z Palestyny, a dzisiaj obronią marines z Okinawy???/
mordechaj2019.03.14 16:43
Chodzi o STAŁE BAZY NATO w Polsce, nie o zwiększoną czy zmniejszoną obecność w zależności od przyjętej taktyki wobec Polski w danej chwili. Jak nie będzie STAŁYCH baz NATO w Polsce to Polska w dalszym ciągu będzie członkiem NATO drugiej kategorii. Tak jak mówił Lech Wałęsa, Polska będzie w NATO-bis.
Moshe Cvel2019.03.14 16:27
To choć niech będzie fort Trampek dla Zuchów taki w stylu amerykańskim
ardo2019.03.14 16:10
Wyborcza to przybudówka interesów niemiecko rosyjskich w Polsce.
zbych20282019.03.14 20:54
No jest jeszcze ta grupa Żydów amerykańskich po cichu współpracująca z Rosją, która robiła reset z Putinem. To oni przez Sorosa są udziałowcami GW.
GeorgetteOchódzkaDzwoniZLondyna2019.03.14 16:00
Ta Mosbacher w życiu wypowiedziała mniej słów prawdy, niż prezes klubu Tęcza Ryszard Ochódzki. A on w życiu słowa prawdy nie powiedział.
Olo2019.03.14 15:55
Wyszlo....szydlo z worka.
Auferetur Inferunt Insaniam2019.03.14 15:40
Boję się, że jednak coś jest na rzeczy. Ta ekipa potrafi tylko rozdawać i budować, ale budować tylko przemocą i za pomocą łamania prawa. Resztę roboty piep...ą na maxa.
Zbigniew2019.03.14 15:48
To nieprawda. Co "ta ekipa" buduje przemocą?