Zamach na tajemnicę dziennikarską! - zdjęcie
02.10.15, 15:45fot. Grzegorz Gałasiński - natablicy.pl

Zamach na tajemnicę dziennikarską!

3

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ uchylił tajemnicę dziennikarską czterem dziennikarzom, którzy angażowali się w ujawnianie tzw. afery taśmowej. O sprawie rzeczeni dziennikarze, z wyjątkiem jednego, poinformowali na Twitterze. Tak potraktowani zostali przez sąd dziennikarze: Cezary Gmyz, Sylweter Latkowski, Piotr Nisztor, Wojciech Czuchnowski. Piotr Nisztor wyjaśnił, że za decyzję odpowiada sędzia Dariusz Leszczyński.

"Sad uchylil mi, a takze @cezarygmyz @LatkowskiS i @czuchnowski tajemnice dziennikarska w zwiazku z ujawnieniem akt afery tasmowej. Skandal!" - napisał Nisztor.

"Tajemnice dziennikarska uchyli sedzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Polnoc Dariusz Leszczynski" - dodał. 

"A co się będzie działo? NIkt z dziennikarzy nie ujawni, sąd ukara. Kolejny etap pokazywania miejsca dziennikarzom" - ocenił za to Sylwester Latkowski.

Gmyz napisał z kolei, że nie podporządkuje się tej decyzji. "Cztery godziny byłem w poza siecią. Mogą mnie wsadzić. Informatorów nie kapuję. Sąd nie zna przepisów i się kompromituje" - stwierdził.

Co ciekawe Wojciech Czuchnowski o całej sprawie niczego nie wie. "Nic nie wiem o tym, by sąd uchylił mi tajemnicę dziennikarską. Na pewno bym się czemu takiemu nie podporządkował. to chyba nieporozumienie" - pisal na Twitterze.

bjad/Twitter

Komentarze (3):

anonim2015.10.2 17:04
Szczególną okoliczność stanowi sytuacja, gdy informacja, którą dziennikarz uzyskał dotyczy przestępstwa określonego w art. 254 Kodeksu karnego (ustawa nie została znowelizowana wraz ze zmianą Kodeksu karnego i dzisiejszy zapis odnosi się do wcześniejszego kodeksu, obecnie kwestię tę reguluje art. 240 Kodeksu karnego)[1]. W tej sytuacji tajemnica nie obowiązuje. Przywołany przepis Kodeksu karnego mówi o odpowiedzialności za niedoniesienie o przygotowaniach do najcięższych zbrodni (ludobójstwa, zamachu stanu, pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości, oderwania od Rzeczypospolitej części obszaru, zmiany przemocą konstytucyjnego ustroju, zamachu na konstytucyjne organy państwa, szpiegostwa, zamachu na życie głowy państwa, zamachu na jednostkę sił zbrojnych RP, zabójstwa, sprowadzenia niebezpieczeństwa zagrażającego życiu zdrowiu lub mieniu w wielkich rozmiarach, oraz aktów terrorystycznych – porwania statków powietrznych lub wodnych i wzięcia zakładników) Zatem sąd podjął nielegalną prawnie decyzje, bo nie tylko nie ma znamion takowych czynów ale i już one nastąpiły. Chciałbym zobaczyć uzasadnienie wyroku.
anonim2015.10.2 19:22
Nie wiem jakie prawo obowiązuje w Polsce i czy w ogóle jest to prawo, czy widzi-mi-się panów sędziów. Jednakże na podstawie tego co pisze pan Gajewski, nabieram nadziei, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności i surowo ukarani konspiratorzy i sprawcy zamachu smoleńskiego. Przy tej okazji należałoby także sprawdzić kwalifikacje zawodowe platformerskich ekspertów jak dr Lasek et consortes. Nie tylko czy są uprawnieni do swych tytułów naukowych, ale czy w ogóle ukończyli szkołę podstawową.
anonim2015.10.3 8:31
"Wyroki wyda sąd krzywoprzysiężny...".