Z więzienia będzie można iść do psychiatryka - zdjęcie
14.11.13, 14:46

Z więzienia będzie można iść do psychiatryka

9

Chodzi o osoby, które stwarzają poważne niebezpieczeństwo i coś z tym fantem trzeba zrobić. Działamy w stanie wyższej konieczności - mówi były rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

Prof. Zoll odpowiadając na pytania dziennikarki Gazety Wyborczej powiedział: "Nie jestem nią zachwycony, ale z drugiej strony - nie wyobrażam sobie jej braku. To konsekwencja tego, że w 1989r. nie było kary dożywocia i osobom skazanym w PRL-u na karę śmierci zamieniono ją na 25 lat. To są osoby, które stwarzają poważne niebezpieczeństwo i coś z tym fantem trzeba zrobić. Uważam, że ustawę zrobiono o tyle dobrze, że przesłanką do izolacji jest nie dawny czyn, ale aktualny stan danej osoby: stwarzanie zagrożenia. Będzie to stwierdzane przez sąd, na podstawie opinii biegłych, a więc ustawa stawia barierę dla nieuzasadnionego jej rozszerzania. Jest to prawo uchwalone w stanie wyższej konieczności: obrony społeczeństwa przed osobami, które lada chwila mogą znów mu zagrażać."
 
Stosowanie izolacji po odbyciu kary nie będzie uzależnione od przestępstwa, za które dana osoba była skazana, tylko od zagrożenia, jakie stwarza dziś. I nie będzie kierowana do więzienia, tylko do specjalnego ośrodka terapeutycznego. Ustawa była pisana z uwzględnieniem doświadczeń niemieckich. Niemcy nawiązali do popełnionego wcześniej czynu - i Trybunał w Strasburgu im to zakwestionował, jako podwójne karanie.
 
ToR/wyborcza.pl


Komentarze (9):

anonim2013.11.14 18:09
No cóż psychuszki coraz bliżej, ale totalitaryści w swej pysze nie biorą pod uwagę, że to "broń" obosieczna i sami mogą się znaleźć po drugiej stronie, gdy stracą władzę...
anonim2013.11.14 18:29
"Jest to prawo uchwalone w stanie wyższej konieczności: obrony społeczeństwa przed osobami, które lada chwila mogą znów mu zagrażać" Za dwa lata wybory. Perspektywa kolejnego powrotu "rządu" Tuska do władzy rzeczywiście musi budzić obawy. Brawo prof. Zoll!
anonim2013.11.14 18:45
AirWolf zwolennik szczytowego osiągnięcia i odkrycie sowieckiej psychiatrii - schizofrenii bezobjawowej... no bo tylko wtedy nie można kochać jedynie słusznej lewizny i domagać się poszanowania wolności człowieka Cz-wskiP-ta dziś wyraźnie sfrustrowany bo jego kochaś coś zjadł, co mu nie posłużyło i miał biegunkę...
anonim2013.11.14 18:57
Jest to totalitarne narzędzie do zamykania i pozbawienia społecznej kontroli zamykanych. Z każdego niewygodnego będzie można zrobić niepoczytalnego. Takie metody stosowano w CCCP. Proponuję aby pierwszym pacjentem został prof. Zoll.
anonim2013.11.14 19:03
@Nabi - jeszcze ponoć była "paranoja kontrrewolucyjna".
anonim2013.11.14 19:43
O polityków trafiających do psychiatryka po wyjściu z więzienia jakoś na razie się nie martwię, będę się przejmował dopiero jak zaczną w ogóle trafiać do więzienia. Natomiast śmieszne i żenujące zarazem jest to w jaki zakłamany sposób próbują sobie poradzić ze zniesieniem kary śmierci. Niby to takie straszne, pozbawić człowieka życia - ale za to powiesić mu przed nosem marchewkę, że po 25 latach będzie wolny, a następnie zabranie tej marchewki poprzez zamknięcie w izolatce, to już jakoś nikogo nie bulwersuje.
anonim2013.11.15 8:14
Polski lot nad kukułczym gniazdem. Odwiesić karę śmierci i będzie po sprawie.
anonim2013.11.15 8:21
Przeciwnicy kary śmierci dwoją się i troją co zrobić a przy okazji chcą upiec bat na niepokornych, np. na tzw. homofobów.
anonim2013.11.15 9:38
Gułagi też będą?