Z internetu: O wyższości ,,noszenia burek'' nad wszechobecną ,,golizną'' - zdjęcie
28.09.19, 18:30Fot. via Pixabay, CC 0

Z internetu: O wyższości ,,noszenia burek'' nad wszechobecną ,,golizną''

23

Czytam Marthę C. Nussbaum, liberalną myślicielkę amerykańską, reformowaną Żydówkę, i aż jestem zaskoczony, w jak wielu sprawach się z nią zgadzam. Widzę pewne słabości jej myśleniu, ale w bardzo wielu i to kluczowych dla jej argumentacji myśli podzielam - pisze na swoim Facebooku Tomasz Terlikowski.

Jak czytamy dalej:

I aż nie mogę się powstrzymać, by nie zacytować jej polemiki z przeciwnikami burek, którzy przekonują, że są one symbolem „uprzedmiotowienia kobiet”. „... argument bardzo dziś popularny głosi, że burka jest znakiem męskiej dominacji, który symbolizuje uprzedmiotowienie kobiet - zachęca ludzi, by myśleli o kobiecie i traktowali ją jedynie jako przedmiot (...) rzucającą się w oczy słabością tego argumentu jest to, że nowoczesne społeczeństwa są przepełnione symbolami męskiej supremacji, która traktuje kobiety jak przedmioty. Seksmagazyny, pornografia, nagie zdjęcia, obcisłe dżinsy, prześwitujące albo odkrywające w znacznym stopniu ciała ubrania - można stwierdzić, że wszystkie te produkty traktują kobiety jak przedmioty, podobnie jak wiele aspektów kultury medialnej. Kobiety zachęca się, by poddały się urynkowieniu, a tym samym uprzedmiotowieniu przez mężczyzn (...) Możemy uważać, że jest to bardzo złe, możemy uważać, że jest to dobre albo możemy powstrzymać się od ogólnej oceny w poczuciu, że biorąc pod uwagę kontekst, potrafimy ocenić tylko konkretne przypadki. Można bronić wszystkich tych reakcji na zjawisko uprzedmiotowienia. Tym czego nie można robić, jest sprzeciwianie się uprzedmiotowieniu tylko wtedy, kiedy (jak zakładamy) pojawia się ono w kulturze kogoś innego.

A co z "poniżającą niewolą” chirurgii plastycznej? Za każdym razem, gdy przebieram się w szatni mojej siłowni, widzę kobiety z bliznami po liposupcji, likwidacji fałd na brzuchu, z implantami piersi. Czy wielu z tych rzeczy nie robi się po to, żeby dostosować się do męskiej normy kobiecego piękna, która kształtuje kobiety jako obiekty seksualne?

Gdyby propozycja obejmowała zakaz wszystkich tych praktyk, które ministerstwo feminizmu uznałoby za uprzedmiotowiające kobiety, byłaby ona przynajmniej konsekwentna, choć mało kto poparłby tak szerokie ograniczenie wolności (...) Zwolennicy zakazu noszenia burek nie proponowali zakazania wszystkich wymienionych wsześniej uprzedmiotowiających praktyk” - podkreśla Nussbaum w świetnie napisanej książce „Nowa nietolerancja religijna. Przezwyciężyć strach w niespokojnych czasach”. Z tą książką można polemizować, można wskazywać na nieco zbyt idealistyczną wizję natury ludzkiej, albo uznanie, że każda religia ma taką samą strukturę, ale nie sposób nie przyjąć niemałej części z jej argumentacji na rzecz równego traktowania wolności religijnej.

Tomasz Terlikowski @ Facebook

Komentarze (23):

Małgorzata T.2019.09.30 0:06
"A co z "poniżającą niewolą” chirurgii plastycznej? Za każdym razem, gdy przebieram się w szatni mojej siłowni, widzę kobiety z bliznami po liposupcji, likwidacji fałd na brzuchu, z implantami piersi. Czy wielu z tych rzeczy nie robi się po to, żeby dostosować się do męskiej normy kobiecego piękna, która kształtuje kobiety jako obiekty seksualne? " Tomasz co Ty w damskiej przebieralni na siłowni robisz?
margeritta2019.10.2 16:27
Jak to co?! przecież napisał, przebiera się. :)))))))))
RHQQ22019.09.29 20:00
Terlikowski i Fronda przechodzą na islam?
Cool2019.09.29 13:48
Argumenty na pierwszy rzut oka logiczne, zwłaszcza ten akapit o chirurgii plastycznej. Jednak wątpię, żeby Terlikowski w imię solidaryzmu z uciśnionymi kobietami zgodziłby się na obowiązkowe noszenie w miejscach publicznych stroju nawiązującego do tradycyjnego męskiego stroju Tuaregów: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tuaregowie#/media/Plik:Targui.jpg
Cierpliwy.2019.09.29 12:02
16 Do niewiasty powiedział: «Obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą». 17 Do mężczyzny zaś [Bóg] rzekł: «Ponieważ posłuchałeś swej żony i zjadłeś z drzewa, co do którego dałem ci rozkaz w słowach: Nie będziesz z niego jeść - przeklęta3 niech będzie ziemia z twego powodu: w trudzie będziesz zdobywał od niej pożywienie dla siebie po wszystkie dni twego życia. 18 Cierń i oset będzie ci ona rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli. 19 W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty; bo prochem jesteś i w proch się obrócisz!»4
Zocha 2019.09.29 9:54
„O wyższości noszenia burek''. Nie mam nic przeciwko „noszeniu burek” przez mężczyzn.
ccc2019.09.29 7:13
Ja wole nagośc sex i wyzwolenie mmmm . Z kolezanką potrafimy chodzić w lecie w samych sukienkach z kulkami w cipkach ah co za przyjemnośc . Można sobie gdzieś na boku cipki wylizac
Co ty na to Dziwko Szmato?2019.09.29 9:08
dla tego mądrzy mężczyźni powinni dążyć do świata gdzie takie dziwki się zniewoli i odda na własność pod nadzorem państwa młodemu mężowi zanim staną się dziwkami na imprezach gimnazjalno - licealnych. A jak wam we dwie brakuje jeszcze kogoś to wasz młody właściciel powinien dostać jeszcze jedną kobietę - i tak do śmierci wiecznej - państwo powinno ochraniać takie haremy. Oczywiście po zaślubinach twoich żon z waszym mężem nie mogłybyście się pokazywać innym facetom a wasz mąż musiałby być najwyżej cztery lata starszy. Pedałów by się zamieniało w eunuchy i zatrudniało jako wojowników chroniących za jedzenie w pokorze swojemu młodemu właścicielowi. A dziwki co zrobiły to z facetami chodź miały dopuszczone tylko z kobietą muszą zostać powieszone za zdradę stanu człowieczeństwa.
violencja2019.09.28 22:46
Nie musimy zakładać burek , ale powinnyśmy kierować się skromnością i umiarem.Burki są nam obce , ale skromność nie . Jeśli pokazuję tylko swoją fizyczność -wysyłam w świat komunikat , lubię gołe coś tam i to tylko proponuję , wtedy ukrywam swoją osobowość.Myślę , że każdej kobiecie zależy na ukochaniu jej osoby , jej niepowtarzalności , a nie atrybutach czysto fizycznych , które są bardzo ważne , ale nie jedyne.
J.P2019.09.28 22:22
Wybieram zdjęcie po lewej i parasolke ze zdjęcia po prawej.
gocha2019.09.28 20:40
Burka i żelazne majtki na kłódkę powinny być atrybutem każdej prawilnej Polki.
Iza2019.09.28 19:41
Terlikowski powinien poczytać o traktowaniu kobiet w islamie: o małżeństwach pedofilskich, sprzedawaniu dziewczynek jak bydła, o przemocy w rodzinie, o zabójstwach honorowych, a może wtedy 5 razy zastanowi się zanim zacznie bronić burek i innych islamskich nakryć.
JS2019.09.28 19:22
Panie Terlikowski! Czador zakrywa całe ciało muzułmanek a nie burka!
margeritta2019.10.2 16:24
Czador zakrywa tyle co zakonny habit. Więcej zakrywa nikab.
Józwa Butryn2019.09.28 19:10
Jeśli ktoś nie potrafi czysto patrzeć i cieszyć się widokiem kobiety, to nie pomoże mu żadna burka! To tak jak by róże nakrywać otuliną, żeby tylko nie zachwycić się pięknem stworzenia. Ładne urocze ubrania, oczywiście - granica smaku, żeby nie chodziła jak dzibka, nie mniej. Problem jest w czystości spojrzenia, rozbierania i puszczenia cugli. A nie w stroju.
anonim2019.09.28 18:47
Jestem za. Ale pod warunkiem, że mężczyźni też będą je nosić.
co za różnica; goowno czy goowniana mucha2019.09.28 18:44
Jestem absolutnie za obowiązkowym noszeniem burek u 90% kobiet, a już z pewnością wszystkich lesbos. Są tłuste, zaniedbane, a te młodsze zakładają leginsy na ohydnie otyłe doopska. Niedobrze się robi. Pozostałe 10% powinny przejść przez komisje estetyki - ale bez udziału w niej pedalstwa. 𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐧𝐢𝐜𝐨𝐰𝐲 - co za różnica; goowno czy goowniana mucha
Naczelny2019.09.28 18:45
slowiczku wracaj do izoltaki psycholu
Luzifer die eine kleine jüdische läuse 2019.09.28 18:52
majne name yst 𝐋𝐮𝐳𝐢𝐟𝐞𝐫® i jestem 𝐬𝐜𝐡𝐢𝐬𝐬𝐞𝐣𝐮𝐝𝐞 majne polnisz yst niht gut
JS2019.09.28 19:02
Burkę zakłada się na głowę a nie na tyłek, katolicki debilu!
Noś burke JS2019.09.28 19:10
od czubka pały do stóp, you asshole wygladają jak skrzynki pocztowe https://www.google.com/search?q=burka&client=firefox-b-1-d&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=isva2U1VPqoi7M%253A%252CwU8DWKIZFo53gM%252C%252Fm%252F01636q&vet=1&usg=AI4_-kTBDGh32BpaXx_1jkpbu3iZbf41jA&sa=X&ved=2ahUKEwjxgdiIgfTkAhXyx1kKHVwXACkQ_B0wHXoECAYQAw#imgrc=isva2U1VPqoi7M:
JS2019.09.28 18:39
A co terlik myśli o wszechobecnej goliźnie w kościołach? czyli figurkach i obrazach gołych aniołków z siusiakami i gołymi pupciami! taki klecha się napatrzy na tą goliznę a później gwałci czy molestuje dzieciaki na plebani...
Edek2019.09.28 19:38
gwałcić można tez na komisariacie ( patrz Bytom) Jak się ma nasrane w głowie to go podnieci i siusiak aniołka w kościele - panie dzielnicowy.