W mediach pojawiła się notatka z czasu rządów Donalda Tuska, z której wynika, że musiał on „neutralizować” działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, szkodzące zdaniem obozu ówczesnego premiera RP, relacjom z putinowską Rosją.

Notatka pochodzi z moskiewskiego attachatu RP i datowana jest na 1 sierpnia 2008 roku. Powstała ona zatem dosłownie na kilka dni przed rozpoczęciem przez Władimira Putina agresji zbrojnej na Gruzję, którą 12 sierpnia odwiedził właśnie Lech Kaczyński wygłaszając na placu w Tbilisi pamiętną przemowę o imperialnych zakusach Rosji.

W notatce czytamy, że wypowiedzi ówczesnego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „stają się powodem poważnego rozdrażnienia Moskwy” oraz że powinny one zostać „zneutralizowane” „kontroświadczeniem” premiera Donalda Tuska, którego obóz polityczny stosuje „pozytywną retorykę” w dialogu z putinowskim reżimem.

Dokument, który poznaliśmy dzięki publikacji raportu Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w sprawie Smoleńska 10 sierpnia 2021 roku, zamieścił w mediach społecznościowych dziennikarz TVP Info Michał Rachoń.

 

ren/twitter