Wyłudzili kredyty na cudze dane na ponad 1.6 mln złotych  - zdjęcie
25.02.21, 21:28fot. policja.pl

Wyłudzili kredyty na cudze dane na ponad 1.6 mln złotych

7

Policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami Biura do walki z cyberprzestępczością KGP zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej, która oszukała setki pokrzywdzonych osób i instytucji finansowych na kwotę nie mniejszą niż 1 650 000 złotych. Prokuratura Okręgowa w Łodzi wystąpiła do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Sprawa pozostaje rozwojowa.

23 lutego 2021 roku policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi oraz Biura do walki z cyberprzestępczością KGP na podstawie postanowień wydanych przez prokuraturę zatrzymali na terenie powiatu sochaczewskiego  5 osób , w tym 4 mężczyzn w wieku od 26 do 57 lat oraz 22-letnia kobietę. Podczas przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli  m.in. różnego rodzaju umowy kredytowe oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych. W działaniach uczestniczyli także sochaczewscy policjanci.

Wydział dochodzeniowo-śledczy KWP w Łodzi równolegle z funkcjonariuszami z KGP zajmującymi się zwalczaniem cyberprzestępczości pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi prowadzi śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całej Polski w okresie od kwietnia 2019 do stycznia 2021 roku. Członkowie tej grupy swoją działalność oparli na schemacie pozwalającym wykorzystać pozyskane nielegalnie dane osobowe przy składaniu drogą internetową wniosków o otwarcie rachunków bankowych. Po ich uruchomieniu składali wnioski  o udzielenie pożyczek gotówkowych. Dokonywali także w systemie ratalnym zakupu towarów .  W ten sposób zawarli co najmniej 140 umów o prowadzenie rachunku  w różnych bankach, złożyli wnioski kredytowe w 37 firmach pożyczkowych. Pozyskane dane  osobowe wykorzystali również do założenia   kilkudziesięciu profili na portalu aukcyjnym a następnie dokonali tam zakupów w systemie ratalnym najdroższych telefonów. Średnia  kwota „obciążająca” jedną osobę , której dane wykorzystano sięga od 15 000 do 35 000 złotych. Często nie miała ona świadomości bycia kredytobiorcą.

Cała zatrzymana przez policjantów piątka usłyszała już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości jak również prania brudnych pieniędzy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskami o ich tymczasowe aresztowanie. Dzisiaj sąd podejmie decyzje.


mp/policja.pl

Komentarze (7):

Dziadek2021.02.26 8:12
Jest to ABSOLUTNIE wina tych instytucji, które udzielają kredytów!!! Niedawno ktoś bliski brał kredyt, gdzie ja byłem osobą poręczającą. Po przeczołganiu nas przez kredytodawcę nie wyobrażam sobie, by można było LEGALNIE wziąć lewy kredyt!!!
szok^22021.02.26 7:33
Za udzielenie kredytu niezweryfikowanej osobie całkowitą odpowiedzialność powinien ponosić kredytodawca i problem rozwiązuje się z dnia na dzień.
....2021.02.25 23:16
ludzie, jak można kogoś tak oszukiwać..., jak się słyszy o historiach na wnuczka, gdzie naciąga się starsze, życzliwe osoby, itd, to masakra, ...gdzie ludzkie sumienie ....
Brawo PiS !!2021.02.25 21:39
A już banda półgłówków myślała , że będą bezkarnymi !
Anonim2021.02.25 22:33
A jak PiS niby przyczynił się do tego, ze złapali tych bandytów, ciole? Gdyby tysiące policjantów nie musiało bronić zesranego w gacie Kaczyńskiego przed kobietami, to pewnie złapaliby tych naciągaczy znacznie szybciej.
Anonim2021.02.25 22:47
Kobietami? Nazywasz wściekłą, wulgarną, agresywną dzicz "kobietami"? Normalna kobieta może ci za to napluć w pysk. Poniekąd masz rację, gdyby nie dzicz prowadzona przez lesbijkę, policja nie musiałaby chronić ludzi, budynków, prawa i porządku przed rozwydrzonym tłumem wyjącym "zabić downów".
hehehe2021.02.26 7:34
Tysiące? Ocipiałeś? MILIONY !