Złe wieści dla niemieckiej partii CDU. Ugrupowanie to poniosło klęskę w dzisiejszych wyborach do parlamentów krajowych Badenii-Wirtembergii oraz Nadrenii-Palatynatu. Według mediów powodem przegranej CDU jest ujawniona niedawno „afera maseczkowa”.

Dzisiejsze wybory otwierają w Niemczech „super-rok wyborczy 2021”. Niemcy w tym roku wybierać będą też władze parlamentów krajowych Saksonii-Anhaltu, Turyngii, Berlina oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Na koniec odbędą się wybory parlamentarne na szczeblu federalnym, które odbędą się 26 września.

Według wstępnych prognoz, w Badenii-Wirtembergii zwyciężył lider Zielonych, Winfried Kretschmann, który pokonał zdecydowanie Susanne Eisenmann z CDU. Jeśli chodzi o Nadrenię-Palatynat, wygrała tu premier z SPD, Malu Dreyer.

W Nadrenii-Palatynacie SPD dobyło 34,5 proc. głosów. CDU musiała się zadowolić głosami 26 proc. wyborców. Trzecie miejsce zajęła AfD z wynikiem 10,5 proc.

W Badenii-Wirtembergii zwyciężają Zieloni z wynikiem 31 proc., na CDU zagłosowało 23 proc. wyborców. Tu również trzecie miejsce zajmuje AfD z wynikiem 11,5 proc.

Słaby wynik chadecji według mediów może mieć związek ze wspomnianym skandalem. Dwóch chadeckich deputowanych Bundestagu miało pobrać wysokie prowizje za pośredniczenie w handlu maseczkami. Pojawiły się też podejrzenia o korupcję.

dam/PAP,Fronda.pl