Wyborcza klęska CDU w dwóch landach. Powodem ,,afera maseczkowa''? - zdjęcie
14.03.21, 20:55Fot. via Pixabay - blickpixel

Wyborcza klęska CDU w dwóch landach. Powodem ,,afera maseczkowa''?

5

Złe wieści dla niemieckiej partii CDU. Ugrupowanie to poniosło klęskę w dzisiejszych wyborach do parlamentów krajowych Badenii-Wirtembergii oraz Nadrenii-Palatynatu. Według mediów powodem przegranej CDU jest ujawniona niedawno „afera maseczkowa”.

Dzisiejsze wybory otwierają w Niemczech „super-rok wyborczy 2021”. Niemcy w tym roku wybierać będą też władze parlamentów krajowych Saksonii-Anhaltu, Turyngii, Berlina oraz Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Na koniec odbędą się wybory parlamentarne na szczeblu federalnym, które odbędą się 26 września.

Według wstępnych prognoz, w Badenii-Wirtembergii zwyciężył lider Zielonych, Winfried Kretschmann, który pokonał zdecydowanie Susanne Eisenmann z CDU. Jeśli chodzi o Nadrenię-Palatynat, wygrała tu premier z SPD, Malu Dreyer.

W Nadrenii-Palatynacie SPD dobyło 34,5 proc. głosów. CDU musiała się zadowolić głosami 26 proc. wyborców. Trzecie miejsce zajęła AfD z wynikiem 10,5 proc.

W Badenii-Wirtembergii zwyciężają Zieloni z wynikiem 31 proc., na CDU zagłosowało 23 proc. wyborców. Tu również trzecie miejsce zajmuje AfD z wynikiem 11,5 proc.

Słaby wynik chadecji według mediów może mieć związek ze wspomnianym skandalem. Dwóch chadeckich deputowanych Bundestagu miało pobrać wysokie prowizje za pośredniczenie w handlu maseczkami. Pojawiły się też podejrzenia o korupcję.

dam/PAP,Fronda.pl

Komentarze (5):

UDA2021.03.15 8:51
Przecież CDU to nie wiadomo co.
Anonim2021.03.14 22:53
A w Polsce afera maseczkowa Szumowskiego i jego rodziny wzmocniła PiS
cedr 62021.03.14 22:13
Jak by ludziska nie głosowali, w tej demokracji stale jest ten sam wygrany... Rządzą masoni i Żydzi, słuchający tylko swoich ponadnarodowych pryncypałów. My teraz będziemy mieli Nowy Ład, chociaż starego nigdy nie zbudowano. Jakimiś dziwnymi ścieżkami absolwent wydziału historii został najpierw szefem potężnego banku, po to tylko by to rzucić i zostać premierem. Nie wszyscy historycy mają takie szczęście. Niektórzy mają nawet problem ze znalezieniem pracy...
O zegarku Obajtka nie będzie na Frondzie?2021.03.14 22:01
j.w.
smrod ...2021.03.15 2:09
....jutro bedzie o majtkach twojej matki...