Wspólna deklaracja Franciszka i Cyryla - zdjęcie
12.02.16, 20:30

Wspólna deklaracja Franciszka i Cyryla

0

Podczas spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem do którego dojdzie w Hawanie, przywódcy kościoła katolickiego i prawosławnego podpiszą wspólną deklarację. 

Papież przyleci do Hawany około godz. 14:00 czasu miejscowego, kiedy u nas będzie godz. 20:00. Spotkanie z Patriarchą Cyrylem odbędzie się na lotnisku. Przewidziano na nie ponad dwie godziny. Franciszkowi będzie towarzyszył kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rad dla Popierania Jedności Chrześcijan, a Patriarsze metropolita Hilarion.

Na zakończenie spotkania w obecności prezydenta Kuby Raula Castro podpisana zostanie wspólna deklaracja. O jej charakter Radio Watykańskie zapytało o. Hyacinthe’a Destivelle’a OP, który odpowiada w Watykanie za relacje z rosyjskim prawosławiem.

„Jest to wspólna deklaracja, w której najprawdopodobniej podjęte zostaną główne tematy dialogu katolicko-prawosławnego. Deklaracja ta nie będzie miała charakteru teologicznego, bo dialog teologiczny odbywa się w ramach międzynarodowej komisji między Kościołem katolickim a ogółem Kościołów prawosławnych. Nie prowadzimy zatem dialogu teologicznego z poszczególnymi Kościołami prawosławnymi. Z Cerkwią rosyjską prowadzimy współpracę i dialog, ale nie o charakterze teologicznym. Obejmuje to takie kwestie, jak prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, rodzina, sekularyzacja, miejsce chrześcijan w zsekularyzowanym społeczeństwie, sprawy młodzieży czy ochrony życia. Wszystko to są sprawy bardzo ważne w dialogu z Rosyjską Cerkwią Prawosławną” - powiedział o. Destivelle.

emde/pl.radiovaticana.va