Wreszcie! Polska przeciwstawia się Rosji! - zdjęcie
16.05.14, 07:54fot. sxc.hu

Wreszcie! Polska przeciwstawia się Rosji!

19

To pierwszy raz kiedy Polska w taki sposób daje do zrozumienia Rosji, że nie będzie państwem biernym w konflikcie ukraińskim. Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska nie przedłużyłkoncesji poszukiwawczych rosyjskiej firmie firmie gazowej RWE Dea. Właścicielem firmy jest rosyjski oligarcha. "Jako że pośrednio przejął koncesje gazowe w Polsce, resort postanowił, aby ich nie przedłużać ze względu na bezpieczeństwo kraju. Kilka dni temu odmówiono mu zgody na dalsze poszukiwania. To pierwszy przypadek odwołania się do bezpieczeństwa państwa w historii koncesjo dawcy".

– Decyzja była niełatwa, ale należało ją podjąć. Przejęcie koncesji przez spółkę związaną z osobami należącymi do rosyjskiego establishmentu, w połączeniu z historią działania tych osób, sugerowało, że inwestor będzie po prostu przetrzymywał te koncesje. A nam zależy przecież na doprowadzeniu do wydobycia — powiedział Sławomir Brodziński.

mod/Puls Biznesu/Wprost

Komentarze (19):

anonim2014.05.16 8:08
A po co ruskim nasze koncesje? Za chwilę ukrańskie złoża będą w granicach Rosji.
anonim2014.05.16 9:03
@Credo Może po to, żeby blokować wydobycie gazu przez Polskę na naszym terytorium? Już widzę pianie z zachwytu w komentarzach gdyby to Jarosław Polskę Zbaw odmówił przedłużenia koncesji. Ale to minister Złego Tuska, więc jego działania z definicji są w najlepszym przypadku bezsensowne, a normalnie to szkodliwe, zdradziecki, złodziejskie itd.
anonim2014.05.16 9:16
@grzechol, z jedną koncesją, albo nawet pięcioma, to mogą sobie zablokować tylko własne wydobycie.
anonim2014.05.16 9:17
Credo, i ty się mienisz katolikiem ?! Narodowy przydupas z ciebie a do kościoła chodzisz jajka święcić i tyle.
anonim2014.05.16 9:20
@Credo Masz rację, pewnie sami nie wiedzą po co zapłacili za te koncesje i po co starali się o ich przedłużenie. Zupełnie bez sensu.
anonim2014.05.16 9:27
Po to, by je przetrzymać, by nie mogło tu nic wystartować. Naprawdę niedoczytałeś ostatniego akapitu?
anonim2014.05.16 10:13
Mohero, kiedyś można było cię czytać. Dziś wyłazi z ciebie zwykły cham. Proszę cię, nie zwracaj się do mnie na tym forum. To zupełnie nie ma sensu.
anonim2014.05.16 10:32
Wow jest się z czego cieszyć minister pokazał ruskim środkowy palec a fronda radośnie obwieszcza że się im przeciwstawiamy. W imię czego pytam?. W biznesie jak w życiu albo robimy coś na równych warunkach albo dajemy sobie po mordzie, gorzej będzie jak spotkamy się z tzw. "adekwatna odpowiedzią" jaką zazwyczaj stosuje kreml. Dzięki pierwszemu strażakowi RP raczej gaz nam nie skoczy, ale jak wprowadzą embargo na meble z powodu korników to będzie zabawne tyle że pewnie nie dla ludzi pracujących w firmach meblarskich.
anonim2014.05.16 11:19
Credo, niestety podzieliła nas kwestia Ukrainy. Ja ten kraj znam, mam tam przyjaciół i właśnie jako katolik uważam, że przyjaciół ( a szczególnie sąsiadów) nalezy wspierać w biedzie. Tego nie unikniemy nigdy i trzeba to robić. Ty stanąłeś po stronie korwinowców lub narodowców. Wszystko jedno. Oba ugrupowania z jakichś względów są irracjonalnie antyukraińskie i proputinowskie. To granda a nawet skandal. Ludzie kościoła powinni szczególnie to rozumieć. Zawsze podaję przykład Czeczenów, których nie znaliśmy i którzy przecież są muzułmanami. Polacy jednak ze zwykłej przyzwoitosci i wrażliwości stanęli po ich stronie. Zawsze też zadaję pytanie: Po której stronie stanęlibyśmy gdyby Majdan wybuchł w Moskwie ??? Odpowiedź dla Polaka jest prosta .....
anonim2014.05.16 11:56
@Mohero Oświeci kolega ? czy mam żyć w niepewności?
anonim2014.05.16 13:02
Mohero, nie przeczytałeś tutaj żadnych epitetów z mojej strony. Nie spodziewałem się również epitetów od ciebie, ale trudno. Powtarzam, nie zaczepiaj mnie więcej.
anonim2014.05.16 16:10
O jej, no coś POdobnego - czy to w ramach kampanii wyborczej ?
anonim2014.05.16 16:10
O jej, no coś POdobnego - czy to w ramach kampanii wyborczej ?
anonim2014.05.16 16:10
O jej, no coś POdobnego - czy to w ramach kampanii wyborczej ?
anonim2014.05.16 17:59
Credo, nie jesteś obrażalską panienką ? Wyrażasz kontrowersyjne poglądy to musisz liczyć się z odzewem. Zarzuciłeś mi mijanie się z katolicyzmem. Poglądy antyukraińskie dzisiaj to z punktu widzenia katolika zwykły cynizm !
anonim2014.05.16 22:17
A co z planem Polskiego Roku, w Rosji? *** Dodam jeszcze, że w Finlandii: - nie ma publikacji pro Putinowskich, - żaden polityk nie odważy się zająć stanowiska pro moskiewskiego, bo byłby przegrany w oczach wyborców, - prezydent nie odpowiada na Putina telefony Tylko jakiś dziesiąty podrzędny polityk, - politycy zrobili wielki dystans z ruskimi i firmy przestały podpisywac nowe kontrakty i przedłużać stare, - bardzo często w prasie są publikowane karykatury Putina. Finowie pamiętają jeszcze "dobrodziejstwo" wpływów moskiewskich - "polactwo" widocznie ma krótką pamięć. Na tle "narodowców" pozytywnie wypada banda Urbana, bo ci przynajmniej genetycznie są ukierunkowani na komunistycznych zbrodniarzy..
anonim2014.05.18 17:23
@Mohero. "Credo, i ty się mienisz katolikiem ?! Narodowy przydupas z ciebie a do kościoła chodzisz jajka święcić i tyle." "Poglądy antyukraińskie dzisiaj to z punktu widzenia katolika zwykły cynizm !" No nie ma co, jak na katolika "ładnie" pan ripostujesz. Chyba się panu berecik na oczy troszkę zsunął, bo traci pan kontakt z rzeczywistością. Ukraińcom można jedynie współczuć i za nich się modlić, bo zostali wmanewrowani w rewolucję madajnową w imię unijnych gruszek na wierzbie. I raczej przykładanie do tego ręki, zarówno wtedy, jak i teraz, nie przystoi katolikowi, a nie "poglądy antyukraińskie" (jakiś nowy dogmat, czy co?). Z Bogiem.
anonim2014.05.18 17:27
@Klarcia. Z tą Finladią to mają być argumenty za czym, bo nie rozumiem? Że wszyscy sa anty, i Finlandia też? A co z miłowanym tutaj jeszcze do niedawna p. Orbanem? Z Bogiem.
anonim2014.05.18 18:16
A co do meritum. Podjęto wreszcie długo oczekiwaną decyzję, jednak żenujące w całej sprawie jest to, że pp. ministrowie reagują z podanych wyżej powodów. Dopiero sytuacja na Ukrainie spowodowała, że temat koncesji w ogóle wypłynął. Jak ruskie firmy wykupywały od Amerykanów koncesje, by blokować temat łupków, nikt z rządzących się nawet nie zająknął. Czyli nie polska racja stanu, tylko solidaryzowanie się z "biedną Ukrainą" sprawiło, że nasi "mężowie stanu" poszli po rozum do głowy. Choć jak sadzę, oni nadal nie widzą lub nie chcą widzieć faktycznego zagrożenia, tylko działają "na złość" Rosji - to jest "kara" za złe zachowanie. Gdyby nie było całej tej zadymy na Majdanie i takiej, a nie innej reakcji Moskwy, koncesje zostałyby udzielone w najlepsze. Taką to oto wizję niezależności energetycznej mają nasi przywódcy. Z Bogiem.