Wojewódzki: Kościół przestał być narzędziem Chrystusa, a stał się narzędziem chytrusa - zdjęcie
27.10.14, 09:16Jakub Wojewódzki (fot. Wikipedia)

Wojewódzki: Kościół przestał być narzędziem Chrystusa, a stał się narzędziem chytrusa

44

Swoje plucie Kuba Wojewódzki zaczyna od stwierdzenia, że Kościół w Polsce ma dziś dla niego twarz byłego arcybiskupa Wesołowskiego. „To, co ostatnio wyprawiają w Polsce, to absolutny obyczajowy zaduch i uzurpowanie sobie prawa do gmerania nam w duszach bez znieczulenia. Tłumienie wolności słowa, pakowanie się z czarnymi drogimi butami na porodówkę, do nauki i naszego portfela” - wyjaśnia swoje enigmatyczne myśli „Król TVN”.

Właściwie, trudno zgadnąć, dlaczego Kościół ma mieć twarz byłego arcybiskupa, skoro został on już pozbawiony swojego tytułu i odsunięty od sprawowania urzędu czeka na kolejne kroki toczącego się przeciw niemu postępowania. Ale trudno nadążyć za rozumowaniem mainstreamowego celebryty...

Wojewódzki, nierozpraszany przez dziennikarza Weekend.gazeta.pl brnie więc dalej: „Kościół przestał być narzędziem Chrystusa, a stał się narzędziem chytrusa. (…) Religia jest albo dla tchórzy, albo dla ludzi niepotrafiących mocno, ale samodzielnie trzymać steru własnego sumienia. Wiara coraz częściej kojarzy mi się z oddawaniem czci szakalom przez osły. Kościół jest jak McDonald’s - przede wszystkim liczy klientów. Jakość obsługi schodzi na kolejny plan”.

Okazuje się, że przyczyną do takiej surowej „oceny” stał się pogrzeb Anny Przybylskiej, w którym uczestniczył nasz drogi „Król TVN”. Nie spodobało mu się to, że ksiądz mówił z „zaangażowaniem sprzedawcy mebli”. Wojewódzki jest także oburzony na stwierdzenie, że „Bóg jest miłosierny i łaskawy”, bo jego zdaniem, matkę trójce dzieciaków może zabrać tylko „bezlitosny egoista”.

„W trakcie mszy poświęconej zmarłej osobie Kościół nie zajmuje się tym, kto odszedł, nie zajmuje się jej rodziną i bólem. Kościół zajmuje się sobą. Swoim pieprzonym ewangelicznym narcyzmem. Jak padły słowa „Przeprośmy za nasze grzechy”, to aż zacisnąłem pięści z bezradności. A kiedy wy przeprosicie za swoje - za obłudę, pedofilię, zachłanność i bizantyjski styl życia? Kiedy ten wasz Bóg przeprosi rodzinę Ani, że gdy ona odchodziła, on zajmował się doglądaniem budowy kolejnej świątyni. Niech przeprosi Jarka, że zabrał matkę jego dzieci” - grzmi Wojewódzki na łamach „Wyborczej”.

Celebryta przy okazji oburzył się również na ludzi, którzy nie chcą przychodzić do jego śmiesznego programu. „Statystycznie szerokim łukiem omijają mnie sportowcy-katolicy. Tacy, co to się nie wstydzą Jezusa. Najwyraźniej długie treningi oraz debaty z sacrum powodują, że wypacają poczucie humoru” - mówił, dość jasno sugerując, że chodzi mu m.in. o Agnieszkę Radwańską.

MaR/Wpolityce.pl/Weekend.gazeta.pl 

Komentarze (44):

anonim2014.10.27 9:26
czytałem wywiad cóż - jeden z grzechów głównych: pycha, nieprzypadkowo na miejscu nr 1 rankingu zdumiewa mnie, że ktoś kto zrobił jakąś tam karierkę rości sobie prawo do decydowania, ile mają żyć inni ludzie - kim on jest??? w dniu śmierci będzie równy innym - bo każdego śmierć czeka - i nie nam decydować kiedy...
anonim2014.10.27 9:29
>>matkę trójce dzieciaków może zabrać tylko „bezlitosny egoista”<< Co w takim razie można powiedzieć o tym, który niszczy całe miasta? :D
anonim2014.10.27 9:33
Moim zdaniem iść na Mszę Świętą tylko po to, aby potem szczekać i krytykować, to darujmy sobie takie nabożeństwo i siedźmy dalej w swoim zatęchłym, ateistycznym światku demoralizującej tvp, i nie tylko, bo wielu katolików po wyjściu z Mszy Świętej pyskuje tylko i krytykuje!!! PS/ Fronda jako katolicki portal, mogłaby pisać z wielkiej litery "Msza św." jak dla mnie pisanie małą literą umniejsza Jej godność i zubaża znaczenie i doniosłość Eucharystii.
anonim2014.10.27 9:52
@Grzechol, pamiętam gdy się zacząłeś udzielać. Czemu inteligentną krytykę sprzedałeś za tani infantylizm? Kto Cię tak wydutkał?
anonim2014.10.27 10:17
@Witt Za infantylizmem, tak moim jak Wojewódzkiego, kryje się postawienie problemu zła niezawinionego. Chrześcijaństwo próbuje tłumaczyć istnienie zła wolną wolą człowieka, który je wyrządza, a w przypadku zła niezawinionego - tajemniczym boskim planem, jak również wartością cierpienia jakoby ubogacającego itd. Jednak dla mnie nie do zaakceptowania jest tłumaczenie, że śmierć głodowa małych dzieci z powodu warunków naturalnych (klimat, jakość gleby itd.) ma jakiś większy sens i jakieś znaczenie, jakąś wartość dla nich. Nie rozumiem, jak dobry Bóg mógłby faktycznie zniszczyć Sodomę i Gomorę - przecież w tych miastach musiały być jakieś niemowlęta, czy one również dopuszczały się rozpusty? Chodzi mi o symbolikę tego zdarzenia, nie o to, czy faktycznie miało ono miejsce.
anonim2014.10.27 10:19
No cóż, chyba słupki popularności zaczynają celebrycie dziadkowi w krótkich majtkach dołować, skoro wziął się za krytykę Kościoła, co dawniej dodawało kontrowersyjności a zatem i zainteresowania. Dzisiaj plucie na Kościół wymaga tyle odwagi i jest tak ryzykowne, jak składanie życzeń pani Premier z okazji "udanego" szczytu ekologicznego. A publiczne skarżenie się że znani ludzie omijają jego żałosną szopkę, jest tyle niesmaczne co i groteskowe. Panie Wojewódzki, wiem że to trudne ale miej pan jeszcze krztynę honoru i godności i nie żal sę publicznie na ludzi którzy nie chcą z panem mieć nic wspólnego.
anonim2014.10.27 10:23
Mysle ze trzeba to rozwazyc bez emocji i powiedziec sobie jasno ze to ze Ania odeszla nie musi byc wcale "wina" Boga. Wszyscy marudza czepiaja sie Boga ze ktos odszedl zachorowal umarl meczyl sie a nikt nie pomysli o tym ze Anie byc moze zabily konserwanty i rakotworcza masowa zywnosc , zatrute powietrze, stres gonitwy itp. Oczywiscie najlatwiej obwierwy Kuby na to ze patrzy i widzi 3 sieroty bez matki sa zrozumiale. Trzeba jednak widziec sprawy takie jakie sa , Bog nie chce niczyjej krzywdy ale tez , jest pelna wolnosc i stad tyle zla na swiecie poniewaz nie wszyscy wybieramy dobre drogi . Jezeli jedziesz 200 na godzine i potracisz inan Anie na przejsciu i zabijesz to uwierz mi winen jest domino zla a nie Bog . rak trzustki to byc moze jazda 200 na godzine na konserwantach jakiegos producenta batonow albo zupelnie cos innego jAkies innen domino zla ale TO NIE BOG.bOG NAM SIE NEI WTRACA W TO JAK ZYJEMY JAK TEGO NIE CHCEMY A NAWET JAK MY CHCEMY TO ZYJEMY POSROD LUDZI KTORZY NIE CHCA I WYDAJE IM SIE ZE SA MADRZEJSI OD BOGA I ROBIA CO CHCA A WOLNOSC DLA NICH TO WOLNOSC ABSOLUTNA "WOLNA" OD KONSEKWENCJI
anonim2014.10.27 10:47
On mówi o sobie ...kompletny cham i prostak.
anonim2014.10.27 10:48
@Nicpon3000 Problem jest w niekonsekwencji katolików(mniej prawdopodobne: boga). Bez przerwy jest gadanie o rzekomych uratowaniach, uzdrowieniach i wszelkiej maści cudach. I co można w związku z tym powiedzieć? Że bóg kocha jednych mocniej od innych? Albo kocha wszystkich tak samo, ale w stylu Machiavelli'ego zagrywa śmiercią ludzi jak kartami, by dopiąć swojego celu? Albo bóg nie ma wpływu na poczynania ziemskie i cudów nie ma, albo życie ludzkie jest dla niego narzędziem do osiągania celów. Kiedy się formułuje jakieś tezy, to powinny być one konsekwentne i stałe, a nie zmieniać się tak, aby były opłacalne
anonim2014.10.27 10:51
Ryj tego buca, kupy wojewódzkiego skutecznie zniechęcił mnie do przejścia do sieci play.
anonim2014.10.27 10:52
man of. Pamietam twoja lacine z wczoraj. Napisz komentarz o Wojewodzkim po lacinie. Rogo.
anonim2014.10.27 10:57
Ty cienki bolku, ty będziesz żądał przeprosin od Boga? Codziennie obrażasz Boga swoimi grzechami a podziękowałeś Mu chociaż raz za swoje życie? Poza tym przecież ty podobno od małpy pochodzisz to niech cię małpa przeprosi. No i jako ateusz " lepszy " od samego Boga, chyba sam, ewentualnie z wróżbitą Maciejem, powinnieneś zająć się wszystkimi osieroconymi i cierpiącymi nie? Nauka Kościoła mu przeszkadza, ale pomocy od Kościoła to się domaga.
anonim2014.10.27 11:02
Sam fakt, że nie mógł wytrzymać w Kościele podczas mszy św. też pokazuje jaki "kolega" siedzi na jego plecach.
anonim2014.10.27 11:05
Do różnych "Wojewódzkich", którzy nie doceniają wartości Mszy Świętej, polecam do przeczytania. http://www.jankowice.rybnik.pl/czytelnia/catalina-rivas.html --------------------------------------------------------------------------
anonim2014.10.27 11:09
Wojewodzki to totalny abnegat. Bedziecie sie oburzac ze Lenin byl krytyczny wobec Boga? Nie warto. Wojewodzki to koles ktoremu juz dawno nic nie stoi. Poza fama i laskami ( ktore nota bene twierdza ze Kuba jest mocny w jezyku), nikt sie siwiejacym dziadkiem typu Wojewodzki, nie zajmuje.
anonim2014.10.27 11:38
Wiem to od jednej z dziewczyn Wojewodzkiego. Ona twierdzi, ze jemu juz od dawna nie staje. Bierze te przerazliwie niebieskie tabletki i ..nic. Zgroza.
anonim2014.10.27 11:40
Pochylanie się nad tym co powiedział Wojewódzki to jak pochylanie się nad szambem,rozumiem,że pracownik ZUK (zakład usług komunalnych) musi ale my naprawdę nie.
anonim2014.10.27 11:48
No proszę, a pan Tomasz Terlikowski ochoczo i z uśmiechem na ustach wdepnął w to szambo i jeszcze tak jakby (o zgrozo) dobrze się bawił!
anonim2014.10.27 12:10
Nicpon3000 Zgoda, że konserwanty, niezdrowy tryb życia itp. Dlaczego zawsze jest tak, że najbardziej niewinni dostają rykoszetem od "waszego Boga"?(te dzieciaki nieźle od niego oberwały). Może lepiej dać sobie spokój z atrybutami typu : miłość i wszechmoc?
anonim2014.10.27 12:36
Cóż, wyszło na jaw to, co było wiadomo od dawna, że KW to cham, prostak i burak. Jeśli śp. Anna Przybylska oraz jej rodzina życzyły sobie takiego pogrzebu to warto było to uszanować a swoje frustracje wylewać w innym kontekście. Kompletny brak szacunku dla zmarłej i jej rodziny. KW - burak nad burakami.
anonim2014.10.27 12:40
@zygfryd niewinne dzieciaki dostają rykoszetem od waszego Boga, nie naszego.
anonim2014.10.27 12:44
tnn Jaśniej proszę. Coś sugerujesz?
anonim2014.10.27 13:24
Przecież ten podstarzały nastolatek nie pierwszy raz ujawnia pokłady swojego prymitywizmu myślowego. Czy to jeszcze kogoś dziwi!? Nihil novi sub sole. Zdziwiłbym się niezmiernie gdyby powiedział coś mądrego. A tak to stara śpiewka ponad pięćdziesięciolatka, który udaje nastolatka (nawet się rymuje:-)
anonim2014.10.27 13:29
@ dk. Jacek Jan Pawłowicz Pan to chyba powinien zamilczeć w takich sytuacjach. "Powstaje jedynie pytanie jaki normalny mężczyzna chciałby się dobierać do macicy tej jakże mało atrakcyjnej kobiety? :-) No chyba po kilku głębszych ale i to nie bardzo wiadomo czy byłby w stanie tyle wypić aby było mu wszystko jedno :-)" Takie słowa w ustach DIAKONA to dopiero jest prymitywizm myślowy najwyższych lotów.
anonim2014.10.27 13:30
Błazen, szkoda czasu , co on właściwie zrobił dla ludzi ?? żeby poświęcać mu uwagi.
anonim2014.10.27 15:40
@ajawoledyskutowac Odezwała się osoba, która wyraźnie lubi jak z ekranu lecą k...wy i jak ktoś rozwodzi się nad swoja macicą. Albo jak pseudogwiazdka wkłada polską flagę, za która oddało życie miliony polaków, w psie odchody lub poniża kobiety innych narodowości (Ukrainki). To dopiero poziom!
anonim2014.10.27 15:41
Poprawka: Polaków oczywiście miało być z dużej litery.
anonim2014.10.27 16:01
Grzechol, Alucard, Wy chyba nigdy nie wyjdziecie poza ramy cynicznego racjonalizmu. Nigdy nie zrozumiecie tego, że nie ma czegoś takiego jak: "tłumaczenie" czy "wyjaśnianie", jakiegokolwiek: "zawinionego" czy "niezawinionego" cierpienia. Wobec cierpienia tak swojego jak i cudzego człowiek może jedynie przyjąć jakąś postawę. Postawa jaką ludzie przyjmują wobec cierpienia może albo doprowadzić ich na szczyty człowieczeństwa albo może doprowadzić ich na dno zezwierzęcenia. Wiara religijna, jeżeli jest prawidłowo przeżywana, zawsze pomaga człowiekowi stojącemu wobec dramatu cierpienia wznosić się na wyżyny własnego człowieczeństwa. Ateistyczny racjonalizm i cynizm prędzej czy później ale zawsze sprowadzą każdego człowieka, który hołduje tym absurdalnym poglądom na niziny absurdu i bezsensu. Śmierć poprzedzona strasznym cierpieniem, po której nie ma już nic zawsze pokazuje absurd i bezsens życia. Ateistyczna,materialistyczna, racjonalistyczna a w konsekwencji cyniczna wizja świata, w której człowiek jest jedynie "paliwem" w rozpadającym się "wszechświecie" jest najbardziej absurdalną i bezsensowną wizją świata jaką można sobie wyobrazić. Ateiści twierdzą, że nie wiadomo czy wizja świata, jaką posiadają ludzie religijni jest "prawdziwa". Nie wiem jaką definicją prawdy posługują się ateiści. Ale wiem na pewno, że religijna a zwłaszcza chrześcijańska wizja świata jest nieskończenie bardziej sensowna i racjonalna niż jakiekolwiek ateistyczne wyobrażenie o tej rzeczywistości jaką jest i w jakiej żyje człowiek.
anonim2014.10.27 17:03
//„Przeprośmy za nasze grzechy”, ...A kiedy wy przeprosicie za swoje -// Właśnie durniu przepraszamy za swoje, przepraszają księża i my, ale nie ciebie tylko Boga. Co za głupek.
anonim2014.10.27 17:34
@Gandalf A czy jest coś takiego jak zasłużone lub niezasłużone uzdrowienie? Jeśli takowego nie ma to i cudów nie ma, są tylko nieoznaczone przypadki. A jak jest to czemu nie ma być zawinionego i niezawinionego cierpienia? Zmienianie podejścia w zależności od przypadku świadczy o odrzuceniu logiki w celu obrony swojego przekonania. Postawa powinna być przyjęta po przemyśleniu i wyciągnięciu wniosków, a nie z odgórnego rozkazu lub zmechanizowanego odruchu. Jak wygląda "prawidłowo przeżywana wiara religijna"? Znaczy bezmyślna? Automatyczne przyjęcie postawy religijnej może pomagać w żałobie, ale nie odpowiada na żadne pytania. To próba uzyskania odpowiedzi jest racjonalną postawą, a nie ślepe zawierzenie. A że czyjeś przemyślenia nie pokrywają się z twoją religijną wizją to nie ich wina. To, że nie podobają nam się (rzekome)konsekwencje jakiegoś twierdzenia nie czyni ich mniej prawdziwymi. Odrzucanie ich w oparciu o argumentum ad consequentiam jest bezsensowne i nieracjonalne. Ateiści w obliczu niekorzystnych rokowań i strachu nie próbują oszukiwać samych siebie. Dlatego właśnie ateizm jest uczciwszy, a przez to bardziej wiarygodny.
anonim2014.10.27 17:38
Miało być tak pięknie, odmiennie, inaczej... Miała być merytoryczna krytyka tego, co niekoniecznie się podoba, co razi... Skończyło się jednak jak zawsze. Pan Wojewódzki otworzył "wór" i wrzucił weń wszelkie nieczystości z grupy: "Jak ja nienawidzę religii, boga i wszystkiego co z tym związane". Przykre... ...
anonim2014.10.27 17:41
Wstydu i szacunku nie ma do rodziny śp. Ani Przybylskiej , to rodzina zdecydowała jaki ma być obrządek pochówku ! Omijają ,,antychrysta " sportowcy - katolicy , którzy się Pana Jezusa nie wstydzą !
anonim2014.10.27 17:51
"pakowanie się z czarnymi drogimi butami na porodówkę" I właściwie po takim tekście miałem skończyć lekturę wynurzeń tego dżgila, bo natrętne podsuwanie swoim równie bezmózgim fanom oburzenia wobec owych "drogich" butów w ustach człenia rozbijającego się najdroższymi samochodami mówi o nim wszystko. Ale potem znowu plótł pod tę samą melodię: "zachłanność i bizantyjski styl życia" To już lemingi wiedzą. A minister Nowak od czasu Pierwszej Komunii Świętej to nosi ten sam wysłużony zegarek. "kiedy wy przeprosicie za swoje - za obłudę, pedofilię" Wypadałoby poprosić go o wymienienie nazwisk księży-pedofilów skazanych prawomocnym wyrokiem i procentową ilość ich wobec wszystkich duchownych w naszym kraju. Pajac rzuca puste oskarżenia, odpowiednie czynniki dbają by dzięki temu żył jak pączek w maśle, podburzone tłumy leminżerii wygrażają Panu Bogu, Kościołowi i Polsce - i o to chodzi! A o tej "obłudzie" zarzucanej przez niego Kościołowi lepiej bym na jego miejscu nie wspominał; obłudę widać zaś z jego strony w zdaniu o tych DROGICH butach.
anonim2014.10.27 18:02
,,Najlepszy" był kawałek z żądaniem przeprosin od Boga!
anonim2014.10.27 18:07
Panie Kubo pana wypociny czuć siarką. Życzę nawrócenia! z całego serca
anonim2014.10.27 18:53
Alucard I widzisz jak prymitywna jest ta Twoja ateistyczna wizja świata? Prymitywna i z gruntu fałszywa! Czemu tak twierdzę? Odpowiadam: Nie ma czegoś takiego jak zasłużone uzdrowienie! Każde uzdrowienie jest niezasłużone, podobnie jak istnienie każdego stworzenia jest niezasłużone. Cud istnienia podobnie jak wszelkie inne cuda są jednostkowymi, niepowtarzalnymi darami łaski, których nie da się całkowicie zamknąć w ciasnych ramach jakiejś Twojej tępej "logiki". W pełni ludzkiej postawy wobec cierpienia, wobec miłości, wobec zawierzenia, wobec śmierci, wobec poświęcenia nigdy nie da się wyjaśnić do końca posługując się schematami jakiejkolwiek "logiki" a już na pewno nie da się tego zrobić posługując się wyjątkowo tępymi schematami "racjonalistycznej logiki". Prawidłowo przeżywana wiara religijna nigdy nie jest bezmyślna. Prawidłowo przeżywana wiara religijna zawsze zakłada udział rozumu choć nigdy nie ogranicza się do samego tylko rozumu a już na pewno nie ogranicza się do tzw. "małego rozumku" jakim zwykle posługują się wszelkiej maści ateiści/racjonaliści. Prawidłowo przezywana wiara otwiera się także na to co nieznane co tajemnicze ale co daje się ująć w tym co nazywamy zaufaniem, zawierzeniem przeżywanym w wymiarze nie tylko fizycznym (cielesnym) ale także w wymiarze metafizycznym (duchowym). Prawidłowo przezywana wiara religijna nie zamyka się do ciasnych granic świata immanentnego ale otwiera się także na bezmiar transcendencji. I ostatnia sprawa: Posługujesz się racjonalistyczny ateisto takim pojęciem jak "uczciwość". I sam się tym pojęciem "wkopujesz"! Uczciwość to coś znacznie więcej niż sama tylko logika! Logika tylko "udowadnia" to co w ogóle da się udowodnić. Tak rozumianą "uczciwość" można utożsamiać z "uczciwością" komputera lub cyborga. Te "urządzenia" też mają wszystko w środku "policzone" i "udowodnione" i w tym tylko sensie są rzeczywiście: perfekcyjnie: "uczciwe". Autentycznie ludzka uczciwość pojawia się tylko i wyłącznie wtedy gdy pojawia się element zaufania i zawierzenia! Tylko wtedy słowo "uczciwość" odnajduje swój w pełni ludzki sens! Jeżeli ateista-racjonalista chce cokolwiek gadać o autentycznie ludzkiej uczciwości, to musi odwołać się do pełni człowieczeństwa, które zawsze wykracza poza ciasno pojmowaną "logikę" a nawet poza ciasno pojmowaną "racjonalność". Wykroczenie poza albo ponad ciasną "logikę" czy ciasną "racjonalność" nie oznacza ani odrzucenia tego co mówi rozum ani tym bardziej nie oznacza bezmyślności. Takie otwarcie oznacza jedynie "ustawienie" ciasnej "logiki" i ciasnego "racjonalizmu" w tych ramach w jakich owa ciasna "logika" i ciasny "racjonalizm" będą mogły się od biedy zmieścić i z większym lub mniejszym powodzeniem funkcjonować. Ateista może sobie oczywiście racjonalizować, zakładać, udowadniać, sprawdzać, kontrolować, krytykować ile tylko chce. Jego sprawa. Niech jednak nie pitoli mi durnot, że postępując w ten sposób może w prawidłowy sposób opisać całą złożoność tej rzeczywistości w jakiej żyje człowiek i tej rzeczywistości jaką człowiek sam stanowi! W takim ateistyczno-racjonalistycznym podejściu do życia nie ma mowy nie tylko o żadnej uczciwości. W takim podejściu do życia nie ma nawet mowy o żadnej w ogóle moralności, miłości, ofiarności, bohaterstwie, poświęceniu, sprawiedliwości. W takim podejściu do życia nie ma w ogóle mowy o żadnym człowieczeństwie. W takim podejściu do życia jest tylko "motorek", tępy mechaniczny motorek o jakim śpiewał kiedyś Marek Grechuta a teraz świetnie zinterpretował Grzegorz Turnau: http://www.youtube.com/watch?v=XL3PudGCgW4 Powodzenia! Motorku.
anonim2014.10.27 19:30
@ dk. Jacek Jan Pawłowicz Jak to tak było z tą belką w oku i drzazgą?
anonim2014.10.27 19:40
@ dk. Jacek Jan Pawłowicz Jak to było z tą belką w oku i drzazgą? I proszę się tak nie unosić, bo ja o Wojewódzkim słowa nie napisałam. Za to czytuje pana wpisy i szlag człowieka trafia, że tacy prymitywni mężczyźni co im słoma z butów wystaje zostają duchownymi i (o zgrozo) próbują innych pouczać.
anonim2014.10.27 20:49
@Gandalf Człowiek jest istotą rozumną. Jeśli na Frondzie piszą, że można wymodlić wynik meczu, a z drugiej strony tysiące ludzi cierpi bez absolutnie żadnej winy wyłącznie z powodów obiektywnych (klimat, klęski żywiołowe itd.) - to człowiek rozumny zastanawia się jaki jest ten Bóg, że pochyla się nad wynikiem meczu, lecz ma w głębokim poważaniu dzieci umierające z głodu. Tłumaczenie, że to jest tajemnica i niezgłębiony boży zamiar, to mydlenie oczu. Takie teksty wymyślono, żeby nie trzeba było odpowiadać na pytanie. "Śmierć poprzedzona strasznym cierpieniem, po której nie ma już nic zawsze pokazuje absurd i bezsens życia" Dobrze, ale kto powiedział, że życie musi mieć jakiś sens? A może nie ma żadnego? Może się to komuś nie podobać, może się to wydawać człowiekowi absurdalne, ale jest to jak najbardziej możliwe. Człowiekowi bardziej sensowna wydaje się wizja świata chrześcijańska, w której jest przyczyna i plan. To oczywiste, bo tak działa ludzki umysł - jest świetny w odnajdywaniu związków przyczynowo-skutkowych i planowaniu. Czy jednak ta właściwość ludzkiego umysłu powoduje, że jedyna sensowna wizja świata to ta, która temu umysłowi odpowiada?
anonim2014.10.27 21:18
grzechol Czytaj dalej to co piszą na Frondzie a potem pitol dalej tak jak pitolisz. Znasz bajkę o drucie? Srututu majtki z drutu.. No to sobie pogadałeś z Gandalfem. A teraz grzecznie spadaj chłopcze w otchłanie bezsensu...
anonim2014.10.27 21:44
@Gandalf Ogólnie dużo jap jap i mało merytorycznej treści. Trochę personalnych ataków, parę niczym nie popartych czymkolwiek twierdzeń, trochę własnego widzimisię. Kiepsko, dlatego odpowiem krótko Wszystko sprowadza się do wspomnianej uczciwości. Co jest główną przyczyną, że ateiści nie kierują się dualizmem poznawczym, nie wierzą w boga, życie po śmierci i inne motywy. Odrzucenie tych koncepcji jak już pisałeś pozbawia nas sensu życia, stawia nas na równi ze zwierzętami i odbiera nadzieję. Jednak coraz więcej ludzi wybiera właśnie ateizm zamiast pełen nadziei teizm. Dlaczego? Nie chodzi o logikę, ani rozum. Chodzi o uczciwość względem siebie. Po co okłamywać siebie? Jedynym który na tym oszustwie traci jest on sam. Ateiści są w stanie powiedzieć "nie wiem" czy "nie potrafię odpowiedzieć" zamiast zmyślać kolejne bajki dla lepszego samopoczucia. To pokazuje pokorę i znajomość własnych ograniczeń. Pokazuje to także ich siłę woli: zamiast przyjąć jakąś wygodną wersję jak np. dualizm ateiści idą po najcięższej ścieżce żmudnej pracy. I tu pojawia się jeszcze jedna zaleta. umysł ateisty nie jest naruszony bajkami, przez co może dokonywać rzeczy , które teologom się nie śniły
anonim2014.10.27 22:30
@Gandalf +++ Gdyby ateiści byli rzeczywiście uczciwi powinni zatrzymać się na pozycji agnostycyzmu. I ani kroku dalej. Dobrze , że "wymatołkujesz" od czasu do czasu jakiegoś racjonalistę czy innego ateistę bo wydaje im się, ze rozum pozjadali. A to w sumie cienizna.
anonim2014.10.28 11:57
@campeador Nie używaj pojęć, jeśli nie znasz ich znaczenia. Agnostycyzm jest postawą filozoficzną zakładającą niemożliwość pełnego poznania rzeczywistości. Ateizm jest postawą życiową. Jest brakiem wiary w boga. To nie jest to samo co wiara w brak boga. Bóg jest z natury niefalsyfikowalny, a przez to nieobalalny, co nie znaczy że jest prawdziwy. Ateizm może właśnie wychodzić od agnostycyzmu. Inaczej ateista może także być agnostykiem(i tak najczęściej jest).
anonim2014.10.31 20:47
Chcialem najpierw trochę popolemizować z tym lub owym. Ale dałem sobie siana bo szkoda czasu. Jaki idol tacy obrońcy