Właściciel Uncle Ben`s przeprasza za ,,białą supremację'' - zdjęcie
19.06.20, 08:45Fot. Matthew Yglesias via Flickr, CC BY-SA 2.0

Właściciel Uncle Ben`s przeprasza za ,,białą supremację''

9

W logo znanego producenta ryżu i sosów od lat widniał uśmiechnięty, czarnoskóry mężczyzna. Do tej pory nikogo to specjalnie nie dziwiło. Sytuacja jednak się zmieniła po zamieszkach w Stanach Zjednoczonych, gdzie poprawność polityczna nakazuje przepraszać czarnoskórych.

W oświadczeniu firmy możemy przeczytać: „Jako marka globalna wiemy, że jesteśmy odpowiedzialni za zajęcie stanowiska w walce z uprzedzeniami rasowymi i niesprawiedliwością. Kiedy słuchamy głosów konsumentów, zwłaszcza w społeczności czarnych, oraz głosów naszych współpracowników na całym świecie, zdajemy sobie sprawę, że teraz jest właściwy czas, aby rozwinąć markę Uncle Ben’s, w tym jej wizualną tożsamość, co zrobimy”.

Jak dowiadujemy się ze strony internetowej firmy logo, będące jej znakiem rozpoznawczym ma swoją konkretną historię. Nazwa wzięła się od czarnoskórego rolnika, zwanego właśnie wujkiem Benem. Logo natomiast powstało dzięki szefowi kuchni i kelnerowi  z Chicago – Frankowi  Brownowi.

Uncle Ben`s nie jest jedyną firmą, która w ostatnim czasie wprowadziła zmiany ze względu na rasizm. Także PepsiCo, producent Pepsi-Coli poinformował o wycofaniu swojej marki śniadaniowej Aunt Jemima.

Argumentację zmian w firmie Uncle Ben`s podała amerykańska gazeta New York Times: „biali Południowcy używali kiedyś określenia «wujo» i «ciocia» jako określenia dla starszych Murzynów, ponieważ odmawiali zwracania się do nich «pan» i «pani»”. Koncerny stwierdziły więc, że określenia „Uncle” i „Aunt” w nazwach ich marek są „rasistowskie”.

ks/ wirtualnemedia.pl

Komentarze (9):

Darek2020.06.19 20:14
Myślałem że to paranoja jakaś, ale wyjaśnienie mnie przekonało, że faktycznie to niestosowne. Warto czasem poznać całą historię, zanim się oceni dane zdarzenie czy kontrowersyjną decyzję.
Saki Faki2020.06.19 14:12
By podkreślić białą supremację, piekę murzynka.
Krakowiaczek2020.06.19 12:55
Na ziemi sa 2 rasizmy rzeczywiste : czarnych przeciw bialym (wyrzucili wszystkich bialych z Angoli i swiat nawet nie mrugnal, to samo powoli dzieje sie w RPA) i Zydow przeciw Gojom. Czarni robia wszystko, aby wychodzic na poszkodowanych (wiec im wtedy plac !) i to samo z holokaustem - plac, plac i plac.
Anarchosyndykalistyczna Internetowa Partyzantka2020.06.19 11:59
W Polsce dadzą na słoiki ryj Janiaka i zmienią markę na "Uncle Pedo" xD
NerVus2020.06.19 11:20
Wkrótce będziemy przepraszać że nasza skóra nie jest wystarczająco ciemna. Czyste szaleństwo i chora poprawność polityczna. .
Torchwood2020.06.19 10:41
" Do tej pory nikogo to specjalnie nie dziwiło"? Ciekawe, już w 2007 roku zmieniono fikcyjną postać "Uncle Ben-a" z farmera na członka zarządu firmy. Rasistowskie postaci na produktach znanych firm są krytykowane od dawna, i w końcu coś sie w tym zmienia. Czy gdyby jakaś firma produkująca, na przykład, alarmy samochodowe reklamowała je postacią "Polish Thief", to też "nikogo by to specjalnie nie dziwiło"?
Benny Benassi2020.06.19 12:36
Drobna różnica jest taka że Polski Złodziej Polaka przedstawia w świetle jednoznacznie negatywnym. Wujek Ben to po prostu starszy murzyn
katolicka kretynizacja polski2020.06.19 10:13
W polsce katole wściekają się o tęczową aureolę wokół głowy maryi! także jak widać kretynów można spotkać w każdym kraju!
Jahu2020.06.19 13:19
To chyba od ciebie się tak zarażają.