Witold Gadowski dla Frondy o sporze z Putinem: Kto nie stoi tu po stronie polskiego rządu, jest szkodnikiem - zdjęcie
03.01.20, 10:30zdj. screen Youtube/Witold Gadowski

Witold Gadowski dla Frondy o sporze z Putinem: Kto nie stoi tu po stronie polskiego rządu, jest szkodnikiem

38

Joanna Jaszczuk, Fronda.pl: Krótko po nasileniu antypolskich ataków ze strony Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta Władimira Putina, jeden z liderów Konfederacji, poseł na Sejm RP i były europarlamentarzysta, Janusz Korwin-Mikke mówi w mediach, że rosyjski przywódca tylko głupio żartował, że nie powinniśmy podchodzić do jego wypowiedzi tak nerwowo, że właściwie Putin miał rację, bo nie można zrównywać ZSRR z III Rzeszą, a wśród bolszewików było niewielu Rosjan, bo w większości byli to Polacy, a dowództwo stanowili przeważnie Żydzi

Witold Gadowski, dziennikarz śledczy, publicysta: Są to opinie albo infantylne, albo po prostu sterowane, które mają za zadanie uczynić całą sytuację nieczytelną. Tymczasem dla mnie ta sytuacja jest bardzo czytelna: armia sowiecka była takim samym agresorem na Polskę, jak niemiecka armia hitlerowska. Stalin i Hitler są podobnymi ludobójcami, z tym że Stalin zamordował więcej ludzi niż Hitler- i to tylko dlatego, że miał na to więcej czasu.

Armia radziecka była armią agresora, który nie tylko uczestniczył w agresji w '39 r., ale także potem przez 50 lat okupował Polskę. To są fakty, a takie rozmydlanie faktów jest albo wyrazem obniżonej sprawności intelektualnej, albo działaniem mają swój cel- zresztą bardzo konkretny, a na pewno niezgodny z interesem państwa polskiego.

Również opozycja spod znaku Koalicji Obywatelskiej czy Lewicy skupia się raczej na krytyce pod adresem polskiego rządu niż wsparciu czy chociażby okazaniu solidarności w obliczu jawnie niesprawiedliwych i krzywdzących ataków

Każdy, kto w tym sporze z Rosją i Putinem nie stoi po stronie polskiego rządu, działa na niekorzyść niepodległości i suwerenności państwa polskiego. I to trzeba sobie jasno powiedzieć. W tej sprawie wszyscy powinni mówić jednym głosem, niezależnie od poglądów politycznych. Agresja słowna Putina na Polskę powinna znaleźć jednoznaczną odpowiedź po stronie wszystkich polskich środowisk, także opozycyjnych. Jeżeli ktoś mówi inaczej, to jest szkodnikiem.

W pewnym sensie zaskakujące wydaje się stanowisko byłego premiera, Donalda Tuska, który nie szczędzi uszczypliwości rządowi PiS. Tymczasem w obliczu ataku Putina, szef EPL zaapelował o jedność między opozycją a rządem, przekonując, że to nie czas na wewnętrzne spory

Żadna wypowiedź Donalda Tuska mnie nie zaskoczy, ponieważ jest to polityk, który nawet sprawując stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej działał niezgodnie z interesem Polski. Zamiast tego działał raczej zgodnie z własnym interesem, ewentualnie- swoich mocodawców.

Czy zatem wypowiedź Tuska traktuje Pan bardziej jako „PR”?

W tym wypadku stanowisko państwa polskiego reprezentuje premier Mateusz Morawiecki. Wszystkie inne opinie są po prostu opiniami szkodliwymi dla polskiej niepodległości.

Z krytyką spotyka się również postawa głowy państwa. Czy to dobrze, że prezydent Andrzej Duda nie przedstawia swojego stanowiska wobec niedawnych wypowiedzi rosyjskiego przywódcy?

Absolutnie nie oceniałbym postawy prezydenta Andrzeja Dudy. W praktyce jest bowiem tak, że zostawia się najmocniejszy argument na najbardziej rozognioną część sporu. Spór między Polską a Rosją natomiast dopiero narasta. Dlaczego prezydent ma się wypowiadać od razu? Głowa państwa nie jest „chłopcem na posyłki” dla różnych polityków, którzy chcieliby żeby zachowywał się tak czy inaczej. Prezydent reprezentuje majestat Rzeczypospolitej i nie uważam, żeby w jakikolwiek sposób postąpił tutaj niewłaściwie.

Nie czujemy wsparcia także ze strony instytucji unijnych. O ile poszczególni ambasadorowie stają po stronie Polski, o tyle Bruksela milczy. Czy to wyłącznie dlatego, że wciąż jesteśmy zbyt słabym graczem, czy może unijne elity obawiają się „drażnić” Putina?

Postawa Brukseli jest wypadkową kilku sytuacji: po pierwsze- akcji dywersyjnej ze strony środowisk politycznych w naszym kraju, które szkodząc rządowi, szkodzą de facto Polsce. Po drugie- sporych wpływów rosyjskich w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach unijnych, wpływów, które są zresztą budowane od lat i których siłę widać w różnych momentach. Po trzecie- jest to też wypadkowa sporu, który polskie władze toczą z instytucjami unijnymi, które chcą Polskę pozbawić istotnych atrybutów niepodległego państwa. Dlatego też w tym sporze od samego początku stoję po stronie rządu, uważając, że władze naszego kraju reprezentują głos niepodległych Polaków.

Zdaniem wielu komentatorów, Władimir Putin atakuje werbalnie Polskę na użytek wewnętrzny, na użytek własnego kraju, po to aby pokazać, że jest silnym przywódcą i odwrócić uwagę od sankcji, biedy w kraju czy skandali w sporcie. Czy Pana zdaniem jest to rzeczywiście tylko polityka wewnętrzna, czy też kryje się za tym jakieś zagrożenie dla Polski i Europy?

W historii Federacji Rosyjskiej zawsze przychodzą takie momenty, gdy Rosja musi prężyć muskuły, a car- pokazywać, że jest silny i bezwzględny. Wówczas stabilizuje się pewien układ władzy. Inaczej układ może zostać rozchwiany, a jak wiemy z historii Rosji, słabi carowie byli pozbawiani życia. To stara tradycja rosyjska, ale też tradycja azjatyckiego stepu. Wydaje mi się, że mamy tu do czynienia z wewnętrznymi rozgrywkami Rosji, ale także z rozwiniętymi akcjami dyplomatyczno-agenturalnymi. Polska jest w tym działaniu rekwizytem, który w dodatku Putin wykorzystuje dosyć cynicznie.

Jesteśmy przedmiotem wojny informacyjnej?

Oczywiście, jest to wojna informacyjna, nazywana przez niektórych hybrydową. W istocie jednak cały spór sprowadza się do tego, czyja wersja historii, propagandy, będzie bardziej powszechna: czy polska, czy rosyjska.

W tym kontekście powracamy też do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Niektórzy politycy i dziennikarze uważają, że polska dyplomacja zrobiła źle, nie zapraszając Władimira Putina czy jakiegokolwiek ważnego przedstawiciela państwa rosyjskiego, ponieważ mieliśmy wówczas możliwość przedstawienia Rosjanom naszej prawdy

Uważam, że należało zaprosić Władimira Putina, oczywiście przedstawiając swoją wersję na temat udziału Sowietów w II wojnie światowej, bo jedno drugiemu nie przeczy. Takie gesty dyplomatyczne w postaci niezaproszenia są już dosyć wrogie, dążące do otwartego konfliktu, podczas gdy konflikt powinno się raczej stopniować. Przede wszystkim jednak priorytetem musi być polska narracja niepodległościowa, a zabiegi dyplomatyczne to już zupełnie inna kwestia, której środki należy dostosować do celów. Tymczasem wydaje mi się, że nasza dyplomacja nie jest za bardzo świadoma swoich celów.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Komentarze (38):

czesław 2020.01.6 6:01
parlament europejski wydał oświadczenie ,że za wybuch II wojny odpowiada Rosja i Niemcy.Dla Kremla nie większej obelgi .Może wypwiedzi Putina z tego wynikają?
Luzifer® 2020.01.5 16:34
Witoldzie, wez tu nie pisz kocopolow, lepiej zadzwon do Gmyza i napijcie sie razem. To potraficie najlepiej.
Foster2020.01.5 15:49
Dlaczego on taki zapłakany ?
Janek2020.01.4 21:02
Czy Trump kazał zabić gen. Sulejmaniego? Wojna USA - Iran prawie pewna! Jacek Matysiak wRealu24 youtube.com/watch?v=SBbzMBYoteY
Janek2020.01.4 20:08
Gadowski u Roli o kryzysie USA vs. Iran, ataku Putina, Trumpie, Izraelu, Białorusi i polityce RP PiS! youtube.com/watch?v=XCPMDkSJZ64
Vortex2020.01.4 17:36
Doprawdy panie Gadowski ciężko wysupłać z pana wypowiedzi konsekwencje. Z jednej strony stoi pan po stronie rządu , wierząc że robi dobrze. Jest to zawsze w większym lub mniejszym stopniu wiara , bo nie ma pan dostępu do całej masy informacji z różnych dziedzin które posiada PAD. Z drugiej strony uważa pan że rząd postępuje niesłusznie nie zapraszając Putina. W dalszym ciągu nie wie pan nic na temat co PAD wie o Putinie i działaniach Rosji. Brak tu konsekwencji. Ani rząd ani PAD nie będzie się wszystkim non stop tłumaczył co robi i dlaczego , ani panu ani Monice Olejnik. Najczęściej informacje niejawne przesadzają o tak „wrogim” jak pan to ujął zachowaniu. Miota się pan panie Gadowski a to niczemu dobremu nie służy. Proszę pić spokojnie swoją kawę i mieć więcej zaufania do naszego rządu. Bo napewno jakpan zauważył ani PAD ani PM Morawiecki idiotami nie są i mają zawsze cały sztab ludzi do pomocy w podjęciu decyzji. Mają też informacje od wywiadu USA bo ta współpraca się stałe zacieśnia. Byłbym skłonny , porównując , powiedzieć że ma pan zawiązane opaską oczy w porównaniu z rządem. Jest pan inteligentnym człowiekiem. W imię czego to miotanie się panie Gadowski?
Urszula2020.01.4 15:07
Ci ludzie z PO , potomkowie przybyszy ze wschodu wyrzekli się i wyparli Polskości, za Tuskiem, który mówi, że Polskość to nienormalność, a udowodnili to poprzez bojkot nawet najważniejszych świąt państwowych ! Nienawiść do PIS-u za to, że zabrał im władzę jest tak monstrualna, że oni są zaślepieni tym co się wokół nich dzieje. Wydaje się, że oni ani nie myślą o tym oo czym mówią, i nie wierzą w to o czym mąwią. Oni brną w ich głupotę i rządzę koryta coraz głębiej, przez co ich zwolennicy odchodzą na rzecz ZL-ewu. Oni są pozbawieni moralności, zbędni dla Polski, nie mają nam nic do powiedzenia, a wręcz przeciwnie jako kłamcy, złodzieje, łapówkarze i zdrajcy, nie powinni już więcej zajmować się Polską ! Powstaje pytanie: Jak zmusić ich do opuszczenia Polski - lub jak wysłać ich na wewnętrzną emigrację ?!
Vortex2020.01.4 17:42
Żyjemy w takich czasach Ulka , że brak nam niestety narzędzi do odpowiedniego zajęcia się tymi ludźmi. W pierwszej linii potrzebujemy polskich sądów a to jest przez wszystkie wrogie Polsce siły blokowane. Bez polskich sądów Polska nigdy Polską nie będzie. Popieram Twoją wypowiedź w 100%
Nowak2020.01.4 15:06
Witam komentujących przygłupów z antyPISowskiego psychiatryka ! Zerkam od czasu do czasu na różne portale internetowe i wszędzie spotykam grupkę komentujących lewackich przygłupów z totalnie zdeformowanymi mózgami. I na prawie wszystkich portalach zagnieździli się jak tasiemce uzbrojone. Myślę sobie, po co oni to robią ? Jaką z tego mają korzyść ? Czyżby PO im płaciło ? Nie wierzę ! Przecież PO z Tczewa nagrywa PO z Warszawy, jedni gryzą się z drugimi, no to i tak pozagryzają się nawzajem i wylądują na śmietniku historii. Te Lewackie szczochy i frustraci gardzący Polakami nie czują tego, że są Polsce niepotrzebni niechciani, i że dla tego balastu nie ma miejsca w naszej Ojczyźnie, szczególnie dla tych, dla których Polskość to nienormalność. Oni wyparli się Polskości ! Oni są przeciwko wszystkiemu co jest dobrem, wszystkiemu co robi polski rząd i prezydent , a ich nienawiść , podłość i obrzydliwość udziela się nawet do kota Kaczyćskiego.
kalinka2020.01.4 15:05
Rosja to wielka stacja benzynowa, która jeszcze żyje dzięki sprzedarzy ropy naftowej i gazu . Jednakże czarne chmury już wiszą nad nimi, bo elekryczne auta to tylko kwestia czasu, a wojska USA i tarcza rakietowa montowana przez Amerykanównhów w Polsce to już fakt. Niestety Rosja to nieludzka ziemia, a sowieci to bezrozumni ludzie. Putin przeczuwa jego koniec, a atakiem na Polskę spopularyzował tajny protokół Niemców z Sowietami, napaść Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku i wymordowanie tysięcy polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach. Putin obecnie sam sobie szykuje miejsce na śmietniku historii.
Sergej2020.01.4 14:19
Mężczyźni! Znalazłem fajny serwis randkowy dla seksu, wiele dostępnych dziewcząt i kobiet z mojego miasta! Może być przydatny dla kogoś innego ---> http://russex.xyz
otto2020.01.3 21:52
kiedyś myślałem naiwnie, że Korwin to kretyn, ale on jest za sprytny na kretyna. A więc ruska agentura, chyba od dawien dawna, niestety..
kapral2020.01.3 23:54
Panie otto tu ich mamy 15 tysięcy zostawionych bolszewików jak armia wychodziła z Polski. A co dopiero mówić o swoich.
Adrian2020.01.3 13:38
No to chlup, jeszcze jednego pod ten artykuł !
Katol2020.01.3 13:07
https://www.cda.pl/video/4355970b6
AK2020.01.3 12:52
RUSCY sowieci po wygnaniu NIEMCÓW sami kontynuowali proceder i przekształcali obozy NIEMIECKIE na sowieckie. Naczelnikiem jednego z nich był Szlomo Morel, któremu Izrael udzielił schronienia.
Lublinianka2020.01.4 2:18
Morel uciekł z Polski do Izraela w 1992r., gdy Komisja Badań Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wszczęła śledztwo w sprawie przestępstw dokonywanych w nadzorowanym przez Morela Obozie Pracy w Świętochłowicach (za nadzór nad tym obozem został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1946r., a za nadzorowanie Obozu Pracy w Jaworznie - Złotym Krzyżem Zasługi w 1954). Postawiono mu 9 zarzutów, w tym ludobójstwa. Izrael odmówił Polsce jego ekstradycji. Umarł w 2007r. pobierając do końca życia emeryturę z Polski (biorące pod uwagę fakt, iż na emeryturę przeszedł w 1968r. w stopniu pułkownika służby więziennej, przez niemal 40 lat niezłą kasę wypłaciła mu Polska za zabijanie i znęcanie sie nad własnymi obywatelami).
Katolicka Kretynizacja Polski2020.01.3 11:38
i dlatego rezydent duda nie jedzie do Izraela? boi się stanąć na przeciw Putina i bronić polski i polaków twarzą w twarz z oszczercą? srrramm na maliniaka oraz w jego żydowską żonkę!!!!!!!!!
PPP2020.01.3 12:40
obsraany huuj ci w duupę komuchu piierdolony
ola2020.01.4 11:17
Ciekawe czy Ty byś pojechał wiedząc że będą po Tobie jechali jak po burej suce, a jednocześnie nie będziesz mógł zabrać głosu aby to wyprostować. Niestety Izrael nie chce się zgodzić aby głos zabrał nasz Prezydent, a głównym mówcą będzie Putin
ABC2020.01.5 11:26
Za mało wiesz na ten temat.Prezydent nie jedzie dlatego ,że nie będzie mógł się wypowiedzieć w imieniu POLSKI.
Stan.2020.01.7 12:42
Co za cham ,i świnia
STANISLAW2020.01.3 11:38
Deklaracje polskiego rządu powinny być wyważone i wyraziste: Z jednej strony dążymy do trwałej przyjaźni narodu polskiego z narodem Rosji, a to ze względu na bliskie sąsiedztwo i na historyczne i biologiczne pokrewienstwo obywateli. Ale z drugiej strony pod żadnym względem i pozorem nie pogodzimy się z przejawali rosyjskiej polityki imperialnej, dążącej do odzyskanika nadrzędności nad Polską i państwami Środkowo-Wschodniej Europy, z więc w rejonie sowieckiej dominacji w czasach panowania komunistycznego uzależnienia.
katolik2020.01.3 11:46
dyskutowałbym o tym historycznym pokrewieństwie.....
obserwator katolik2020.01.3 11:24
Dobry temat. Wpływy rosyjskie, agentura rosyjska - to nie tylko Parlament Europejski, ale przede wszystkim demokraci, lewica w USA ze swoja tubą CNN (gorsze niż GW). Russia TV zatrudnila wielu dziennikarzy z CNN wlasnie. Dlaczego polskie media tak mało mowia na ten temat, dlaczego wielu jezuitow, dominikanow tak lansuje te komunistyczne, zakłamane media - niektórzy nawet mowia o sobie- my ci -en -en - owcy ? Wiec miejmy wreszcie odwage powiedzieć prawde - O INFILTRACJI AGENTURY ROSYJSKIEJ w polskim Kosciele.
kasia 2020.01.3 12:01
Abp Lenga mowi na ten temat w książce zatytułowanej: "Przerywam zmowę milczenia".- oczywiście jest piętnowana przez środowiska, o których mówisz ( deon.pl Holownia, Szustak). Te środowiska oczywiście krytykują również abp Jedraszewskiego, ks Glasa, ale popierają Marxa, Kaspera, o. Martina - aktywistow LGBT.
Polak2020.01.3 10:52
Wyjątkowo racja - PiS nie stoi po stronie polskiego rządu (pisowski rząd nie jest polskim rządem z samego swojego założenia), ergo PiS szkodzi Polsce.
tygrys2020.01.3 11:20
no to naczynajetsa, da?
Mercedes Bęc2020.01.3 14:05
Te, Paliak, a wasz dziadek to do Polszy w '44 ruską ciężarówką przywieziony zostal, A?
aspiring educationalist2020.01.3 10:38
"Koneser" by się w końcu opowiedział czy jest za czy przeciw Nowogrodzkiej.
tygrys2020.01.3 11:21
nie odśnieżasz?
aspiring educationalist2020.01.3 12:03
Obok "Kasi" to ty w życiu nawet nie stałeś chłopie.
zgred2020.01.3 23:52
STASI?
tygrys2020.01.4 10:10
to do szóstej jeszcze jeszcze u Was 4 godz?
obserwator2020.01.3 12:28
Potrafisz czytac? Witold Gadowski: "Kto nie stoi tu po stronie polskiego rządu, jest szkodnikiem". Poza tym - na kogo glosowal pan Gadowski? To, ze nie zgadza się ze wszystkimi posunięciami prezydenta Dudy, nie swiadczy o tym, ze jest przeciw Nowogrodzkiej
tygrys2020.01.3 16:42
1) @obserwator i @Stachu to na tej samej klawiaturze stukane, 2) prezydent przed nazwiskiem pisze się z dużej litery, 3) Pan Prezydent Duda jest prezydentem wszystkich Polaków, 4. Obecny prezydent nie jest twoim prezydentem.
Cool2020.01.3 20:42
Obok "Kasi" to ty w życiu nawet nie stałeś, wszo petersburska.
tygrys2020.01.4 17:07
Kola, samogon- chlej tylko ze znanych źródeł, kacapie!!!