Wiceszef polskiego MSZ odpowiada Lapidowi. ,,Zła wola i nieznajomość faktów'' - zdjęcie
25.06.21, 08:30Fot. via Facebook

Wiceszef polskiego MSZ odpowiada Lapidowi. ,,Zła wola i nieznajomość faktów''

4

Sejm przegłosował nowelizację przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, która uporządkuje i ustabilizuje stany własnościowe nieruchomości oraz powstrzyma dziką reprywatyzację. Protestują w tej sprawie znany z antypolskich wypowiedzzi szef izraelskiego MSZ i przyszły premier Jair Lapid oraz znane z bronienia Izraela jak lwica młodych Stany Zjednoczone. Na wpis Lapida odpowiedział wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.

Izrael i USA uważają, że nowe polskie prawo jest wymierzone w ocalałych z Holokaustu i uniemożliwi im odzyskanie zlokalizowanego w Polsce majątku.

Nowelizacja przewiduje bowiem cezurę czasową 30 lat, po którym to okresie nie będzie można stwierdzić nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, która daje podstawy nabycia własności. Od zakończenia II wojny światowej minęło już bowiem ponad 70 lat.

"Wczorajsze oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych Izraela @yairlapid trzeba ocenić jednoznacznie negatywnie. Jego treść nacechowana jest złą wolą, a przede wszystkim głęboką nieznajomością faktów.

Polacy tak jak Żydzi byli ofiarami straszliwych niemieckich zbrodni. Uchwalona w Sejmie ustawa chroni ofiary tych zbrodni i ich spadkobierców przed oszustwami i nadużyciami; jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r.

W wyniku dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i innych miastach wiele osób zostało pozbawionych dorobku życia. Próby zablokowania ustawy to wsparcie dla dalszego trwania tej niesprawiedliwości. Ani państwo Izrael, ani nikt inny nie powinien takiego wsparcia udzielać." - napisał Jabłoński na Twitterze.

jkg/twitter

Komentarze (4):

Anonim2021.06.25 14:15
Argumentacja nic tu nie pomoże. "Kasa, kasa, misiu."
Józef Bonkzdupytuska2021.06.25 13:11
Żydzi w Polsce kiedyś szukali schronienia wypędzani i uciekający z Niemiec które potem na nas napadli jak barbarzyńcy. Teraz mamy robić coś dla uchodźców powiem po niemiecku RAUS z mojej ojczyzny, nie wpuszczać ich bo potem wystąpią przeciwko tym którzy ich chronili.
rychu2021.06.25 10:57
A ilu z tych ocalałych z holokaustu żyje pomijajac tych z europy zachodniej.Problem jest w tym ze wy uwazacie ze kazdy zyd dzis zyjacy jest ofiara holokaustu tak powiedział Szachermacher Wejs
Anonim2021.06.25 14:17
Dziedziczenie wg klucza trybalnego ?