Wiceszef MSZ: Nie ma żadnych tajnych negocjacji ws. roszczeń żydowskich - zdjęcie
16.05.19, 12:10(fot. screen)

Wiceszef MSZ: Nie ma żadnych tajnych negocjacji ws. roszczeń żydowskich

8

- Rząd nie prowadził, nie prowadzi i dopóki PiS rządzi nie będzie prowadził żadnych negocjacji w sprawie roszczeń organizacji żydowskich do mienia bezspadkowego - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.

Wiceminister odniósł się do  pytania posłów Kukiz'15 Józefa Brynkusa, Tomasza Rzymkowskiego i Jarosława Sachajko "w sprawie tajnych negocjacji z przedstawicielami USA i Izraela w kwestii roszczeń organizacji żydowskich do mienia bezspadkowego". 

Zdaniem Brynkusa, środowiska żydowskie po tym, jak Niemcy odmówili im dalszych wypłat odszkodowań w związku z II wojną światową "skierowały swoje roszczenia do Polski".

- Udało im się ostatnio uzyskać wsparcie w postaci przyjętej w Stanach Zjednoczonych ustawy JUST, zwanej ustawą 447. To nie jest tak, że ustawa nie daje środowiskom żydowskim prawa do roszczeń - mówił poseł.

- Pod uznanie nieuzasadnionych roszczeń żydowskich zostało dobrze przygotowane polskie prawodawstwo w postaci zmiany Kodeksu postępowania cywilnego z 2009 roku. Przyjęto w nim, że orzeczenia sądów państw obcych, wydane w sprawach cywilnych, podlegają uznaniu z mocy prawa na terytorium Polski - dodał Brynkus. 

 - W związku z tym domagamy się od rządu polskiego wyjaśnienia, jakie rozmowy toczą się ze stroną izraelską w sprawie nieuprawnionych roszczeń żydowskich co do mienia bezdziedzicznego - powiedział poseł Kukiz'15.

 Na to odpowiedział mu wiceszef MSZ, Piotr Wawrzyk. Jak podkreślił, "rząd nie prowadził, nie prowadzi i dopóki jest rząd PiS nie będą prowadzone negocjacje w tej sprawie".

- Proszę nie nadawać opinii publicznej w błąd - odpowiedział wiceszef MSZ.

- Takich negocjacji nie było, nie ma i nie będzie. Temat jest zamknięty, nie ma pola do negocjacji w tej sprawie - zapewnił.

 Jak zaznaczył, "ustawa 447 nie ma zastosowania do Polski, bo to jest wewnętrzny akt amerykański".

- To jest wyłącznie gra polityczna. Chodzi po prostu o to, żeby cześć Polaków zniechęciła się do rządu PiS, nie poszła na wybory, bądź poszła na wybory i zagłosowała na tych, którzy twierdzą, że jest problem, choć problemu nie ma - podkreślił Wawrzyk odnosząc się do pytania posłów Kukiz'15.

bz/polsatnews.pl

Komentarze (8):

terp2019.05.16 21:49
Rząd może nie prowadzi tajnych rozmów z naszym potężnym "sojusznikiem" ale prowadzą je tajni wysłannicy.
anonim2019.05.16 20:32
TO PRAWDA NARODOWCY Z KONFEDERACJI GRAJĄ DLA PUTINA - NIESTETY JEST TO PRZYKRE !!! BO NIEKTÓRYCH TO NAWET KIEDYŚ CENIŁEM !!!
Traczyk2019.05.16 19:11
Prawo nic z tym nie ma wspólnego. Rabunki odbywaja sie bez prawa. Już powstaje w Sejmie koło zwolenników odszkodowań. Będzie jeszcze parę takich siurpriz, światowe media naskoczą na Polaków, i może być gorąco.
PiS=UWbis2019.05.16 13:13
Gra polityczna? To dlaczego nie uchwalicie ustawy "anty447"? Po ch.. jedzie Juda do USA? Przychodzą mi do głowy następujące tematy do rozmowy - udział Polaków w ataku na Iran, Fort Trump w zamian za haracz dla Żydów, wspieranie Ukrainy i ewentualne dołączenie jej resztek do Polski, zwalczanie antysemityzmu by nowym władcom Polski nic nie psuło humoru i interesów w tej Judeopolonii oraz wizy by wywalić do USA reszte młodych Polaków..
anonim2019.05.16 20:33
NARODOWCY Z KONFEDERACJI GRAJĄ DLA PUTINA - NIESTETY JEST TO PRZYKRE !!! BO NIEKTÓRYCH TO NAWET KIEDYŚ CENIŁEM !!!
Konfederata2019.05.16 12:41
Chłystek łże w żywe oczy! Pisowcy knują z żydami, to jasne. Dlaczego nie poparliście ustawy która zamknęła by temat? Udupiliście ją, żeby knuć z żydkami. PiS to zdrajcy. Tylko Konfederacja.
anonim2019.05.16 20:37
tak chcielibyście procedować debilną ustawę i dać PALIWO DLA WROGÓW POLSKI (podobnie jak z IPN) - Mośków i Putina - spadaj trollu - NIE JĄTRZ !! MAMY TERAZ NAJLEPSZY RZĄD EVER
Mati2019.05.16 12:33
" Pod uznanie nieuzasadnionych roszczeń żydowskich zostało dobrze przygotowane polskie prawodawstwo w postaci zmiany Kodeksu postępowania cywilnego z 2009 roku. Przyjęto w nim, że orzeczenia sądów państw obcych, wydane w sprawach cywilnych, podlegają uznaniu z mocy prawa na terytorium Polski ". Jeśli to prawda, to jest to akt zdrady narodowej.