31.08.16, 08:40

Wiceszef MSZ, Aleksander Stępkowski odwołany ze stanowiska

Biuro rzecznika prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych poinformowało wczoraj wieczorem o odwołaniu ze stanowiska podsekretarza stanu dra hab. Aleksandra Stępkowskiego.

Stępkowski w resorcie kierowanym przez Witolda Waszczykowskiego był odpowiedzialny za sprawy prawne, traktatowe i prawa człowieka. Odpowiadał m.in. za kontakty z Komisją Wenecką i Komisją Europejską. W marcu i czerwcu reprezentował Polskę na obradach Komisji Weneckiej.

Były już wiceminister spraw zagranicznych pełnił również funkcję prezesa na rzecz Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris. Angażował się w ochronę praw człowieka na forum Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Komitetu Praw Dziecka ONZ, Europejskiego Komitetu Praw Społecznych.

W połowie sierpnia Aleksander Stępkowski udzielił wywiadu "Rzeczpospolitej". Mówił, że bierze pod uwagę odwołanie go ze stanowiska, jednak nie chciał odnosić się do niespójnych doniesień medialnych na swój temat. Powodem miały być działania na rzecz zaostrzenia prawa aborcyjnego oraz rozmowy z Komisją Wenecką. We wspomnianym wywiadzie był przekonany o słuszności swojej decyzji. "Przede wszystkim uzyskaliśmy wpływ na sposób sformułowania zakresu opinii. Komisja przekroczyła tutaj granice swego umocowania, jednak dawało nam to szereg nowych argumentów. Niestety, polityczne zamieszanie, jakie wybuchło w międzyczasie wokół Komisji sprawiło, że ostatecznie nasze stanowisko w Wenecji, było w moim odczuciu zbyt eklektyczne"- powiedział w rozmowie z Andrzejem Gajcym.

Stępkowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, profesorem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Premier Beata Szydło podpisała jego nominację na stanowisko podsekretarza stanu w MSZ 26 listopada 2015 r.

JJ/Fronda.pl