Ryszard Terlecki poinformował na konferencji prasowej, że wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbędzie się w dniu 15 czerwca na dodatkowym posiedzeniu Sejmu.

- Bardzo ciekawa kandydatura, zobaczymy jak się ułoży - stwierdził Terlecki na temat nowej kandydatki na stanowisko RPO Lidii Staroń.

Powiedział, że nie została jeszcze podjęta decyzja, czy w klubie PiS będzie obowiązywać dyscyplina partyjna w trakcie głosowania. - Jak ustalimy to będzie - enigmatycznie stwierdził Terlecki.

Ocenił również fakt, że Jarosław Gowin udzielił poparcia kandydatowi opozycji na RPO. Gowin zdecydował się poprzeć kandydaturę prof. Marcina Wiącka z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Na razie to są kandydatury, więc każdy może robić co chce i podpisywać różne wnioski, czy kandydatury. Natomiast rozstrzygniemy ostatecznie kogo będziemy popierać - stwierdził Terlecki.

Terlecki stwierdził ponadto, że nie dopuszcza sytuacj, w której część Zjednoczonej Prawicy zagłosuje za prof. Wiąckiem.

- Mamy swoją kandydatkę, więc będziemy ją popierać - stwierdził.

Terlecki skrytykował także Senat i głosowanie w sprawie poprawek do ustawy ratyfikującej decyzję o zasobach własnych UE.

- Bardzo wesoła sytuacja. Senat się troszkę wygłupił, ale wystarczy popatrzeć na tą większość w Senacie, żeby się nie zdziwić, że tak właśnie się stało - wskazał.

jkg/pap