Watykan uzna Kosowo? - zdjęcie
06.09.11, 00:16

Watykan uzna Kosowo?

3

Watykański dyplomata, będący zarazem nuncjuszem apostolskim w Słowenii, wziął udział w sobotnich uroczystościach 14. rocznicy śmierci bł. Matki Teresy z Kalkuty. Założycielka Misjonarek Miłości zmarła w Kalkucie dokładnie 5 września 1997 r. Przedstawiciel Papieża miał stwierdzić, że sama jego funkcja – delegata apostolskiego w Kosowie – jest świadectwem troski Stolicy Apostolskiej, która z uwagą śledzi sytuację w tej części Bałkanów. Abp Janusz podkreślił również, że sprawy Kosowa nie podlegają zarówno nuncjaturze w Albanii, jak i nuncjaturze w Serbii.

 

Informacji o rychłym uznaniu Kosowa przez Stolicę Apostolską nie potwierdził jednak watykański rzecznik. Misja delegata apostolskiego w Kosowie, jak podano przy okazji nominacji abp. Juliusza Janusza, „ma charakter całkowicie wewnątrzkościelny” i nie wchodzi zupełnie w zagadnienia prawne, terytorialne lub jakiekolwiek inne, które dotyczą działalności dyplomatycznej Watykanu.

 

Katolicy w tym regionie Bałkanów borykają się z zakazem nauczania religii w szkołach oraz noszenia znaków i strojów religijnych podczas zajęć edukacyjnych. Kosowo w ponad 90 proc. stanowią muzułmanie.

 

AM/Wiara.pl/Radio Watykańskie

Komentarze (3):

anonim2011.09.6 8:26
<p>Tyle wiemy, co zjemy...</p>
anonim2011.09.6 9:15
<p>A Gniezno jest niemieckie!!!</p>
anonim2011.09.6 10:14
<p>Ogromny błąd dyplomatyczny.</p>