Wałęsa w rozmowie z rosyjską gazetą chwali Putina, atakuje PiS i mówi: Był czas, kiedy komunizm był potrzebny - zdjęcie
09.02.20, 18:55Fot. MEDEF via Flickr, CC BY-SA 2.0

Wałęsa w rozmowie z rosyjską gazetą chwali Putina, atakuje PiS i mówi: Był czas, kiedy komunizm był potrzebny

43

Jak Putin z tym wyjdzie, to ja, mimo że jestem emerytem, wymuszę na Polsce, aby przyjęła propozycję Putina” - powiedział były prezydent Polski Lech Wałęsa w rozmowie z rosyjskim tygodnikiem „Sobiesiednik” stwierdzając, że Władimir Putin powinien wyjść z propozycją utworzenia specjalnych komisji w celu rozwiązania sporu z Polską.

Rozmowa Wałęsy z rosyjską dziennikarką Eleną Skworcową szokuje. Były prezydent stwierdził między innymi, mówiąc o wspomnianych komisjach, że jeśli argumenty będą dobre, to „i ten rząd nawrócimy”.

Wałęsa uważa między innymi, że Polska powinna dbać o dobre stosunku z Rosją. Zapytany z kolei o ewentualne reparacje wojenne od Rosji stwierdził:

A kto mi wróci… ja mam 77 lat, a chciałbym mieć 17. To już poszło. Usiądźmy, pogadajmy. Rozliczmy nawet, już dla świętości. Musimy iść do przodu, to ważne”.

Zdaniem byłego prezydenta to Rosja jako większe państwo powinna zrobić pierwszy krok ku pojednaniu. Stwierdził, że „ludzie są za zgodą”.

Swój plan były prezydent musiał już wcześniej poważnie przemyśleć. Zaproponował bowiem utworzenie aż trzech zespołów, w każdy po dziesięć osób. Jeden z nich miałby się zająć rozwiązaniem „problemów wojennych”, drugi – stosunkami komunizmu po wojnie do okresu powstania Solidarności. Ostatnia z grup miałaby się zastanowić nad tym, „[…] co zrobić, aby się dobrze ustawić w Europie i globalnie”.

Dodał, że prezydent Rosji prace wszystkich grup mógłby kontrolować co pół roku.

Choć Wałęsa wyraża nadzieję, że Władimir Putin mógłby pokusić się o utworzenie podobnych gremiów, w tym samym wywiadzie były prezydent Polski atakuje rząd własnego kraju. Stwierdził, że nie podoba mu się on, podobnie jak fakt, że tworzący go politycy nie mogą się porozumieć z Rosją. Putina z kolei określił jako „bardzo inteligentną osobę” i chciałby z nim odbyć półgodzinną rozmowę. Wałęsa zapowiedział też, że gdyby otrzymał zaproszenie na odbywające się 9. maja 75. obchody rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, z pewnością by na nie przyjechał.

Rosyjska dziennikarka przypomniała też byłemu prezydentowi Polski o tym, że podczas spotkania z Jelcynem mieszkał na Kremu, w byłych kwaterach Stalina. Zapytany o to, jak się tam czuł jako przeciwnik komunizmu, Wałęsa powiedział coś, co wszyscy zapamiętamy na długo:

[…] „był okres, kiedy komunizm był potrzebny”.

Dalej wyjaśnił, że chodzi mu o złe traktowanie robotników przez kapitalistów, przez co konieczne było coś, co by dało im lekcję. Stwierdził też, że komunizm trwał zbyt długo i komuniści zajęli miejsce kapitalistów, stali się jeszcze gorsi. Dodał, że same podstawy komunizmu… nie były złe.

dam/TVP.Info,Fronda.pl

Komentarze (43):

Kazimierz2020.02.15 20:03
W polityce bardzo często bywa, że dla realizacji bieżących potrzeb, spośród mało inteligentnych ludzi, aczkolwiek przebojowych i krzykliwych kreuje się "geniusza". Gorzej, kiedy kreator znika z horyzontu, a "geniusz", z wiarą w swą nieomylność posuwa bzdety, których świnia nie jest w stanie strawić.
Mario2020.02.13 6:42
Żałosny jak zawsze. On nie jest moim bohaterem. Dla mnie to zdrajca. Kapuś.
tadek2020.02.11 19:20
Wałęsa ma tu rację. Komunizm był potrzebny bo należało rozwalić ten bajzel jaki nam zafundowała sanacja. Jeżeli kogoś zżera tęsknota za tamtymi czasami to chyba tylko tęsknota za pańskim batem na plecach. No, niektórzy we wspomnieniach mówią np. że pan był bardzo dobry bo dał gęś na święta... Nikogo nie obchodził powszechny wówczas analfabetyzm i bieda. Po uwłaszczeniu majątków chłopi dostali ziemię. Po wojnie mój Ojciec nie musiał, jak przed wojną jechać z Mławy do Gdyni szukać pracy. Jestem synem rolnika urodzonym na Ziemiach Odzyskanych i wiem coś na ten temat.
Jazzz2020.02.10 18:42
Nieprawdopodobne.
Jan2020.02.10 15:45
Bolek, masz zaproszenie od Świętego Piotra, weź i skorzystaj.
powinien powiedzieć2020.02.10 13:32
był czas kiedy w trąbę robiłem Was
aks2020.02.10 13:29
no, może dla agenta Bolka był potrzebny, te totolotki, wódka w Arłamowie
skarb2020.02.10 13:21
chyba pan byl komunizmowi POtrzebny i POdobni szkodnicy POLSKI i POLAKOW .GDYBY NIE pana PREZYDENTURA POLSKA bylaby NAJWIEKSZA POTEGA EUROBY
tadek2020.02.11 19:27
Poczytaj o potędze ciemniaku. W kwietniu 1939 roku ZSRR zaproponował polskiemu rządowi rozważenie sojuszu obronnego przeciwko państwu trzeciemu, na co otrzymał bardzo stanowczą odpowiedź, której sens sprowadzał się do tego, że w razie konieczności, polska armia jest gotowa, aby rozbić i Stalina i Hitlera jednocześnie. Związek Radziecki nie zareagował na tą w rzeczywistości obraźliwą odpowiedź.
Olo2020.02.10 10:18
Moskwa ma trzymanie na sk.... , więc mówi to co mówi !
augustyn2020.02.10 11:00
Lechu nie przenoś stolicy z Warszawy do Moskwy.
jula2020.02.10 9:33
Choroba postępuje.
Edek2020.02.10 9:07
niech już umrze bo strasznie smierdzi
Pirx2020.02.10 8:53
PRL był potrzebny aby tacy jak Wałęsa "wygrywali" na gwizdek kasę w totolotka. Lesiu, Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy plakietki w klapie nie pomogą a raczej zaszkodzą.
anonim2020.02.10 5:55
Takie "mądrości", jaki "mędrzec". Oczywiście masowe mordowanie chłopów i innych przeciwników szaleńczej, nieludzkiej ideologii, Wałesie potrzebne, chyba do zapełnienia łotrami piekła?!
Tylko prawda sie liczy.2020.02.10 5:10
Walesa wszystko rozpatruje pod swoim kantem.Twierdzi, ze komunizm kiedys tam byl potrzebny--oczywiscie pacanie. Jakby nie oni to bys byl goly a tak wlasnie ci placili, ze masz nawet na koszulki z durnymi napisami.Kiedy w koncu ksiazke napiszesz--dostaniesz drugiego Nobla, obecnie taka sytuacja jest modna. Glupie pisanie Nobla sie dostanie.
Obserwator2020.02.9 21:06
Uwaga na bolkowariatus wirus.
Alojzy Cedzidło2020.02.9 22:54
Marny z Pana ,,Obserwator " Ostrzeżenie opóżnione o kilkanaście lat ( o ile nie o kilkadziesiąt) Cała totalna zarażona .
tadeusz2020.02.9 20:53
Dlaczego znęcacie się nad normalnymi ludźmi zajmując się tym chorym człowiekiem. Zostawcie go lekarzom i niech pod ich opieką dochodzi swoich dni.
Alojzy Cedzidło2020.02.9 22:49
Pełna racja ,panie ,,tadeuszu ' Pełna , az się przelewa Tylko pod jednym warunkiem . Leczenie w zakładzie zamkniętym wraz z adoratorami..
urszula2020.02.9 20:42
nie, no pan exprezydent przechodzi samego siebie. tylko ruskich w komisjach nam tu brakuje. sam ruskie wojska z polski wyprowadził a teraz zatesknił za nimi. no, szok i trwoga,kurza noga,no szok!
Alojzy Cedzidło2020.02.9 22:44
Wojska pani ,,urszulo " to On nie wyprowadził. Ón je chciał zostawić . Ś.p. Olszewski temu zapobiegł Ja tam szoku nie przeżywam , bo to dawno widać . To idioctwo ,,Bolka " (oby idioctwo ) Problem jest w czym innym .Bolków mamy u nas wiele. I co z tym zrobić . ?
Zephyr2020.02.9 20:12
Przecież to kompletny debil. Komunizm zabił i zniszczył miliony istnień a ten ubek i donosiciel mający się za mędrca mówi że to dobrze. Sprzedawczyk i męda zawsze pozostanie sprzedawczykiem i mędą, bez względu na wiek i rolę społeczną. Bolek to Bolek, zdradził naród i siebie. Precz z mej pamięci.
Zbigniew2020.02.9 20:06
Gdyby "Bolek" urodził się nieco wcześniej, to nadawałby się dla sowietów, żeby być Bierutem (Bolesławem nomen-omen). To, że został pierwszym prezydentem pochodzącym z wyboru narodu świadczy jedynie o tym, że Polacy byli i są nadal stale poddawani wielkiej manipulacji dezinformacyjnej.
Henryk2020.02.9 19:52
Niech żyje wolność, wolność i swoboda, Ciekawe komu dziś Qń trojański OTUA, zadnią lewą nogę poda? Repertuar ma bogaty, przecież jam wszystek, to zrobił,wolność przyniósł od chaty do chaty! Jam,mogę wszystko, wiem,nawet jak toto lotka skreślić, by się z drobnymi nie pieścić! Każdemu,kto się odważy mniem, OTUĘ wodza obsmażyć, do sądu POdam, a sądy ,,Grodzkie", mimo kagańcowej ustawy, ukarzą prawem bezprawia, grzywną,dybami,gąsiorem lub innym POtworem! Niech żyje wolność, OTUĄ nieskrępowana, niech jak ptak swobodny przez Polskę leci w przestworzach, przez pola,łąki,lasy od gór do morza. Bądź zawsze wolny, jak ten ptak polny!
Zyg2020.02.9 19:47
Panie Lechu Wałęso, nick: Bolek, gdzie pan się podział ?! Milion nas Polaków przyjechało do Warszawy 8.02.2020 na pana wezwanie, a pan co ?! Rżniesz pan durnia, alboś pan stchórzył śmierdząco, zdradziłeś nas i nie pojawiłeś się przed TK ?! A przecież miałeś pan nas poprowadzić do SN i tak tąpnąć żeby Gersdorf i jej 59 fioletowych ludzików wyskakiwało z okien ! No panie Bolek – przecież dochodzi już do takich patologii, że ci sędziowie skazują pańskiego wnuczka – wnuczka PREZYDENTA na odsiadkę ?! Tak nie może być ! Sam pan widzisz, panie Bolek, że reforma jest konieczna – a pan tchórzysz !!! To był ostatni raz, kiedy pana, panie Bolek posłuchaliśmy !
Polak2020.02.9 19:45
POwiedz to rodzinom Polaków wywiezionych na zatracenie do syberyjskich łagrów albo polskich oficerów wymordowanych w Katyniu POdły zaprzańcu !
Bronek2020.02.9 19:31
Dajcie mu tabletki na uspokojenie. To jest nadpobudliwość partyjna.
Hanna2020.02.9 19:13
Uśmiałam się z wywodów tego tego mędrca. Czy nad nim nikt nie czuwa? Wprawdzie teraz jest tylko zwykłym obywatelem ale dla niektórych to dalej "guru"
Alojzy Cedzidło2020.02.9 22:32
No , ,właśnie . ,,guru " dla niektórych . Problem do rozwiązania . Co się kryje za tymi , co to uważają . Go za ,,guru. Matolstwo podobne do Jego , ? Czy coś innego .
JS2020.02.9 19:12
Wałęsa w przypływie szczerości poprosiłby chyba p. Putina o rozwiązanie kwestii Polskiej całkowicie. Tak mu zależy na Ojczyźnie. Z jakichś powodów nienawidzi naszego kraju, w którym przyszło mu żyć z pokolenia na pokolenie. Nie on jeden nienawidzi Polski. Muszą być ku temu powody. I nie jest to komunizm ale inne narodowościowo-kulturowo-religijne powody. Trzeba nie być Polakiem aby tak nienawidzić Polski, Polaków i dążyć do poddania nas obcym narodom. Czy Niemcy były kiedykolwiek naszym przyjacielem ? To fałszywi przyjaciele. Pozdr.
Zygfryd2020.02.9 19:09
Stan agonalny bredzenia Bolka wszedł w faze krytyczną były UBek przyznaje ze komunizm był potrzebny po prostu jest zwykłym bydlakiem mówie to w imieniu ofiar komunizmu to zwykła świnia nikt inny donosiciel na swoich zawsze bedzie zwykłym zerem.
Alojzy Cedzidło2020.02.9 22:24
Nie chcę Panu odmawiać zdolności do prawidłowej oceny , ale to dość łatwe do stwierdzenia . Pan Wałęsa ma poziom inteligencji w okolicach ,,O " Zabłysnął wcześniej nie z powodu swoich zdolności . Idiotą , łakomym na kasę i sławę kretynem ,kierowali cwaniaki . Polacy na usługach Moskwy. Dziś jest na usługach ,,totalnych' Nie chce mi się wierzyć , że robią to mając podobna do niego ,Wałęsy , ilość szarych komórek. Co się za tym kryje , nie wiem . Na pewno nie interes Polski.
skopiowane z Do Rzeczy2020.02.9 19:07
Dla kogo oni "pracują"? Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie wyjscie Polski z NATO? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie wyjscie Polski z EU? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Jaka partia polityczna w Polsce ma w programie panstwowy antysemityzm? 𝐊𝐎𝐍𝐅𝐄𝐃𝐄𝐑𝐀𝐂𝐉𝐀 Co oznaczaloby wyjscie Polski z NATO i EU? 𝐊𝐨𝐦𝐩𝐥𝐞𝐭𝐧𝐚 𝐤𝐚𝐭𝐚𝐬𝐭𝐫𝐨𝐟𝐚 𝐠𝐨𝐬𝐩𝐨𝐝𝐚𝐫𝐜𝐳𝐚 𝐢 𝐢𝐳𝐨𝐥𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐚. Co oznacza dla Polski oficjalny antysemityzm? 𝐒𝐭𝐚𝐭𝐮𝐬 𝐈𝐫𝐚𝐧𝐮. Czyim, albo kogo celem jest taki "scenariusz"? 𝐌𝐨𝐬𝐤𝐰𝐲 𝐢 𝐏𝐮𝐭𝐢𝐧𝐚 𝐨𝐬𝐨𝐛𝐢𝐬𝐜𝐢𝐞. Jaki z tego wyplywa wniosek? 𝐊𝐨𝐧𝐟𝐞𝐝𝐞𝐫𝐚𝐜𝐣𝐚 𝐧𝐢𝐞 𝐦𝐚 𝐧𝐢𝐜 𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐧𝐞𝐠𝐨 𝐳 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐫𝐞𝐬𝐚𝐦𝐢 𝐏𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢.
Michał Jan2020.02.9 19:48
Jakie partie mają w programie trzymanie inwencji gospodarczej Polaków w ryzach uniemożliwiających uniezależnienie się od EU? Wszystkie poza Konfederacją... A ten "antysemityzm", to tylko świadectwo głupoty.
Jan bez ziemi2020.02.9 19:07
wyrazy współczucia dla rodziny tego pana
Leszek2020.02.9 19:04
Po co wstawiacie wypowiedzi tego Judasza. To jedna z większych kanali . Przedstawcie poglądy Krzysztofa Bosaka, zobaczycie jaką jest różnica. Czy nie lepiej jest merytorycznie dyskutować. A tu ciągle jak w domu wariatów, padał rżnie głupa. I dyskusja na ten temat.
Japa2020.02.9 21:57
Zapomniał Pan ,panie ,,Leszku " krzyknąć na koniec . ,,Niech nam żyje Knfederacja ' Bo przeciez i Wasz filar partyjny JKM tez ma ciągoty do Putina .
Maria2020.02.9 19:03
Byłeś głąbem i niczego nie zrozumiałeś - niegodny prezydent
Japa2020.02.9 22:04
Pani ,,Mario " , a jego adoratorzy , którzy albo mądrością mu dorównują , to godni są miana ,,być Polakiem. Bo jeśli są mądrzejsi i wykorzystuj Jego głupotę , to jak to nazwać?
Cool2020.02.10 9:35
Bolek od zawsze był tylko "pożytecznym idiotą"
JANOSIK2020.02.9 19:02
Co za doktor opiekuje sie tym gosciem.Milego wieczoru
Japa2020.02.9 21:50
Podobno doktor Arłukowicz z doktorką Kopacz . Podobno i dr. Grodzki tez się dobija do opieki.