W poniedziałek rozmowa Duda – Stoltenberg - zdjęcie
18.06.20, 12:25W poniedziałek rozmowa Duda – Stoltenberg

W poniedziałek rozmowa Duda – Stoltenberg

2

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że przed wylotem Andrzeja Dudy do USA dojdzie do rozmowy telefonicznej prezydenta Polski z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmowę zaplanowano na poniedziałek.

Urzędnicy prezydenta Trumpa potwierdzili wizytę Andrzeja Dudy zaplanowaną na środę 24 czerwca. Jednym z tematów będą kwestie bezpieczeństwa. Według nieoficjalnych informacji część żołnierzy, którą Amerykanie zamierzają wycofać z Niemiec zostanie rozlokowana w Polsce.

Minister Szczerski podkreślił, że prezydent Duda będzie pierwszą głową państwa przyjęta w Białym Domu po wybuchu epidemii oraz po ogłoszeniu decyzji o relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec.

Podkreślono również, że wizyta Dudy ma ważny wymiar nie tylko dla relacji dwustronnych, ale także dla całego NATO. „W związku z czym prezydent chce też przed rozmową z prezydentem Trumpem odbyć rozmowę z sekretarzem generalnym NATO, żeby móc zaprezentować także punkt widzenia sojuszniczy” – powiedział prezydencki minister.

Szczerski zaznaczył również, że prezydent Duda będzie zabiegać, aby wycofanie wojsk amerykańskich z Niemiec nie było równoznaczne z mniejszym zaangażowaniem USA w sprawy europejskie.

ks/ PAP

Komentarze (2):

Bogda2020.06.18 19:38
Panie Prezydencie życzę powodzenia w negocjacjach i we wyborach .Naprawdę jest Pan wielki
Cichy Ton2020.06.18 15:38
Ha, ha - Naprawdę wierzycie w to, że PAD negocjuje z NATO i USA ??? Przedwyborcza zagrywka i tak mu nie pomoże - 40% betonu PIS-iowego w II turze to za mało :(