W Polsce łatwiej prowadzić biznes niż w Niemczech - zdjęcie
20.08.19, 10:21

W Polsce łatwiej prowadzić biznes niż w Niemczech

3

Polska zajmuje 10. miejsce w Europie w rankingu trudności prowadzenia biznesu. Zdecydowanie gorzej jest m.in. w Niemczech, Grecji, we Francji czy na Słowacji.

Największym wyzwaniem dla firm, które chcą prowadzić działalność w Polsce, jest przede wszystkim formalizm urzędów. Niestety, wielokrotnie w urzędach należy przedstawić oryginał jakiegoś dokumentu bądź też osobiście stawić się w urzędzie. Natomiast w innych jurysdykcjach wystarczy przesłać ten dokument w formie skanu czy faksu, a rejestracja następuje przez portal internetowy - tłumaczy Dagmara Witt-Kuczyńska.

Na świecie najprościej odnaleźć się w biznesowej rzeczywistości Kajmanów, Curaçao, wyspy Jersey i Tajlandii. Zaraz za nimi znalazły się Paragwaj i Izrael. Poza Szwajcarią, Holandią i Brytyjskimi Wyspami Dziewiczymi wysoko plasują się także Stany Zjednoczone, Australia i Nowa Zelandia. Wśród najbardziej wymagających rynków – poza Grecją – znalazły się także Indonezja, Brazylia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Autorzy raportu brali pod uwagę różne aspekty prowadzenia działalności, nie tylko jej zainicjowanie, lecz także przepisy, regulacje i kary, księgowość i opodatkowanie oraz Kodeks pracy, w tym zasady dotyczące zatrudniania, zwalniania i wynagradzania pracowników.

mor/newseria.pl/Fronda.pl

Komentarze (3):

Cool2019.08.21 8:01
I to jest prawdziwa propaganda!
Luzifer2019.08.20 11:07
No bo pewnie Januszex czy Szwagro-Export musza mniej placic i maja mniejsze zobowiazania wobec pracownikow.
J.P2019.08.20 10:54
No gdyby autorzy raportu zechcieli porównać jeszcze aspekt finansowy, proporcje składek do przychodów, do kosztów itp. "Największym wyzwaniem dla firm, które chcą prowadzić działalność w Polsce, jest przede wszystkim formalizm urzędów." Czyżby? A ja czytam we wszystkich ankietach, że jednak skladki ZUS. Oj ta fronda..