W Donbasie trwa rekrutacja ,,zielonych ludzików’’. Mówią, że jadą na Białoruś - zdjęcie
27.08.20, 12:06Fot. Anton Holoborodko (Антон Голобородько), via: Wikipedia CC 3.0

W Donbasie trwa rekrutacja ,,zielonych ludzików’’. Mówią, że jadą na Białoruś

4

Niepokojące informacje związane z kryzysem na Białorusi dochodzą z Donbasu. Według cytowanej przez Radio Swaboda Wschodniej Grupy Obrońców Praw Człowieka, na terenie separatystycznych republik w Donbasie trwa rekrutacja „ochotników”. Rekruci ci twierdzą, że „jadą na Białoruś”.

O tym, że w Donbasie rosyjska administracja zbiera rekrutów do udziału w działaniach poza granicami Ukrainy informowała dyrektor Wschodniej Grupy Obrońców Praw Człowieka Wira Jastrebowa już na początku miesiąca:

- „Nasze źródła w niekontrolowanych przez Kijów częściach obwodu donieckiego i ługańskiego informują, że już od dwóch tygodni okupacyjna administracja Rosji w republikach zbiera kontyngent do udziału w akcjach poza granicami Ukrainy” – napisała na swoim Facebooku 6. sierpnia.

Rekruci z Donbasu mają utrzymywać, że punktem ich dyslokacji ma być granica Rosji i Białorusi. Rekrutom oferuje się równowartość 400 dolarów dniówki i pokrycie wydatków w czasie misji. Rekrutowani mają być ochotnicy w wieku od 18 do 55 lat. Nabór przeprowadza brygada Prizrak oraz miejscowe komisariaty wojskowe.

17. sierpnia Wschodnia Grupa Obrońców Praw Człowieka informowała, że na granicę Rosji i Białorusi wyruszyły trzy autobusy z „ochotnikami” z niekontrolowanych przez Kijów części obwodu donieckiego i ługańskiego.

- „Te ciężarówki, które przewoziły ludzi. I na jednym z przystanków poinformowali, na stacji benzynowej, mówili – jedziemy na Białoruś” – przekazał Pawło Łysianskyj, przedstawiciel ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej w obwodzie donieckim i Ługańskim.

kak/niezależna.pl, PAP, Jagiellonia.pl

Komentarze (4):

Anonim2020.09.1 22:34
,,zielonych ludzików’’wymyślili Polacy, żeby wywołać Powstania śląskie. ten patent należy do Polski, a nie Putina
pat2020.08.27 13:26
Toście nam panowie wyszykowali nowy majdan przy granicy.
Jan2020.08.27 12:53
W Polsce Putek też werbuje "ludziki": Dablju Cejrowski i jakiś Sommer już działają.
Lekrem2020.08.27 12:25
Zielone zakapiory to nie "Русская армия". Zawsze można znaleźć wytłumaczenie. My jesteśmy niewinni, nic nie wiemy.