reklama
reklama

V Katyński Marsz Cieni

V Katyński Marsz Cieni
reklama Już w najbliższą niedzielę przejdzie ulicami Warszawy V Katyński Marsz Cieni. Rekontruktorzy w mundurach wrześniowych Wojska Polskiego z 1939 r., Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza oddadzą milczący hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie.

W dniu 15 kwietnia 2012 r. o godz. 15.00 wyruszy spod Muzeum Wojska Polskiego i przejdzie ulicami Starego Miasta, przez serce Warszawy po raz piąty Katyński Marsz Cieni. Będzie  symbolicznym, hołdem wobec zamordowanych polskich żołnierzy Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza, Policji, którzy spoczywają w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Twerze, Bykowni i wielu innych miejscach na Wschodzie.

 

Marsz wyruszy tradycyjnie spod Muzeum Wojska Polskiego idąc przez serce Warszawy: Traktem Królewskim, przez Plac Zamkowy, Barbakan pod pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Kolumnę, która będzie szła w milczeniu i skupieniu będzie prowadził oryginalny samochód NKWD "Czarny woron" (takie samochody woziły polskich oficerów przez las katyński). Podczas marszu, na kilku postojach czytana będzie korespondencja z obozów, lista poległych oficerów, wspomnienie heroicznej postawy duchownych. Jak co roku ze ściśniętym gardłem rekonstruktorzy uklękną pod pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie na ul. Muranowskiej.

 

Organizatorem marszu jest Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" i IPN. Patronat honorowy objęły: Komitet Katyński, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska z Warszawy i Fundacja Golgota Wschodu.

 

Patronat medialny nad marszem ma portal Fronda.pl. Zapraszamy.

 

JW

 

11.04.2012, 11:38

Komentarze (3):

Krzysztowski Kwi 11, 2012, 3:59 po południu

20 tys. rekonstruktorów nie przemaszeruje ale ...  oby jak najwięcej osób sobie uświadomiło,
jak wielki cios zadal Rosjanie wolnej Polsce.

Krzysztowski Kwi 12, 2012, 7:25 rano

@Tom_87 - nie napisałem \"wszyscy Rosjanie\" bo nie wszystkich Rosjan uważam za odpowiedzialnych za zbrodnie popełnione przez rosyjskie państwo. W tamtych czasach bardzo wielu Rosjan było mordowanych przez tych samych bydlaków którzy mordowali Polaków. To było państwo niewolników Kremla.
Jednak nie można nie zauważyć, że poza aktywnym poparcie dla władzy bolszewików oraz zwykłej bierności i akceptacji zbrodniczego systemu, wielu Rosjan najzwyczajniej w świecie przyjmuje to dziedzictwo zbrodni jako coś co nie podlega osądowi. A to już normalnym trudno nazwać.
Tym większy mój szacunek dla tych Rosjan którzy pozostali po prostu ludźmi, sprzeciwiając się zbrodniczemu totalitaryzmowi - w różnych epokach. Np. dawniej Dekabryści dążacy do uwolnienia Rosjan od carskiego zamordyzmu lub obecnie  członkowie Memoriału, sa dla mnie Rosjanami którzy są ludźmi których nie powstydziła by się żadna ojczyzna. Po prostu uznają to co nazwać by można wartościami ogólnoludzkimi.
Szkoda, że takich Rosjan nie jest chyba zbyt wielu (obym się mylił) - dlatego na wschodzie wciąż trwa ośrodek władzy który stwarza i stwarzać będzie zagrożenie dla słabszych sąsiadów. To nie jest normalne państwo - to państwo władanane przy pomocy metod z czasów najazdów Mogołów . I takim samym wartościom hołduje.

Najnowsze artykuły:

 
 
facebook