Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji” – powiedział wczoraj prezydent Stanów Zjednoczonych. Słowa padły w trakcie podpisywania ustawy Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act w Gabinecie Owalnym w Białym Domu.

Ustawa ta ułatwia wysyłkę uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz państw wschodniej flanki NATO. Odwołuje się ona oczywiście do programu, którego celem było wspieranie przez USA aliantów w trakcie II wojny światowej.

Joe Biden zaznaczał, że choć koszt walki nie jest niski, koszt poddania byłby zdecydowanie większy. Dodawał, że Rosjanie dopuszczają się na Ukrainie czynów „poza wszelkimi granicami”.

Podpisana przez prezydenta Stanów Zjednoczonych ustawa znosi między innymi liczne formalne wymogi jeśli chodzi o ograniczanie uprawnień prezydenta do wypożyczania uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Dotyczy to także innych państw, które są zagrożone czy dotknięte rosyjską agresją.

dam/PAP