USA grożą sankcjami firmom budującym Nord Stream 2 - zdjęcie
15.07.20, 18:22

USA grożą sankcjami firmom budującym Nord Stream 2

3

Jak poinformował sekretarz stanu Mike Popeo, Departament Stanu USA zniesie klauzulę chroniąca Nord Stream 2 przed sankcjami przewidzianymi w ustawie CAATSA. To kolejne uderzenie Stanów Zjednoczonych w zagrażający interesom naszego regionu niemiecko-rosyjski projekt.

CAATSA to ustawa, która pozwala Stanom Zjednoczonym przeciwdziałać swoim przeciwnikom przy użyciu sankcji. Została wprowadzona w 2007 roku. Dotąd sankcje nie dotyczyły rosyjskich projektów wiązanych z eksportem energii, które rozpoczęto przed wejściem ustawy w życie. Teraz jednak, jak zapowiada Mike Popeo, ma się to zmienić:

- „Inwestycje oraz inne działania związane z rosyjskimi gazociągami" wiązać się będą z ryzykiem amerykańskich sankcji’ – zapowiedział sekretarz stanu na dzisiejszej konferencji prasowej w Waszyngtonie.

- „To jasne ostrzeżenie dla firm pomagających w rosyjskich szkodliwych projektach, że nie będzie to tolerowane. Porzućcie je teraz lub ryzykujecie konsekwencje” – stanowczo dodał.

Jak ocenił, nie są to projekty komercyjne, ale narzędzia mające poszerzyć zależność europejskich krajów od Moskwy.

Jeżeli Stany Zjednoczone faktycznie zrealizują ogłoszone dziś środki, budujące Nord Stream 2 firmy będą mogły zostać objęte takimi sankcjami jak zamrożenie środków czy restrykcje wizowe.

kak/PAP, niezależna.pl

Komentarze (3):

Seks kamerki2020.07.15 20:22
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych! Znajdziesz tam osoby na szybkie sex spotkania lub na wyskok na imprezke! Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! www.lexlale.com.pl
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.07.15 19:26
Rurociąg zostanie ukończony tyle że z małym opóźnieniem, Trampek przestanie już niedługo być prezydentem USA! i tylko naszego PADofila będzie szkoda bo z kim sobie będzie teraz strzelał selfiki? zostanie mu tylko naczelnik kałczyński z którego nawet kasztanka Piłsudskiego się śmieje...
"Rurociąg zostanie ukończony2020.07.15 20:14
tyle że z małym opóźnieniem..." Juz jest o kilka lat opozniony i kilka miliardow w dolku, a inwestorzy sa wkuurwieni. Nawet Turcja na kraj rad sie wypiela.